Dodaj publikację
Autor
Magda Fryder
Data publikacji
2008-02-05
Średnia ocena
4,75
Pobrań
393

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

"Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności dostępności i gotowości do udzielenia pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób żeby rozwiązać problem. Chcą w nas widzieć swoich sojuszników. Bliskie relacje w rodzinie, wzajemna troska, odpowiedzialność, szacunek dają siłę, odwagę naszym dzieciom do tego by poznawać świat, realizować marzenia."
 Pobierz (doc, 29,0 KB)

Komentarze

magdalenkajulia, 2010-06-19, ocena:

przyda się do pedagogizacji rodziców

Podgląd treści


Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności dostępności i gotowości do udzielenia pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób żeby rozwiązać problem. Chcą w nas widzieć swoich sojuszników. Bliskie relacje w rodzinie, wzajemna troska, odpowiedzialność, szacunek dają siłę, odwagę naszym dzieciom do tego by poznawać świat, realizować marzenia.
Potrzebują od nas:
    Poczucia więzi i przynależności do rodziny
Dzieci chcą czuć się kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują naszego szacunku, przyjaznej atmosfery w domu i poczucia własnej wartości. Chcą by doceniać ich wysiłki w osiąganiu sukcesu jednocześnie mając pewność, że nie zostaną przez nas skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda.
Wiarygodności
Chce mieć pewność, że zachowujemy się tak jak mówimy, ale także potrafimy przyznać się do własnej niewiedzy i błędów.
Sprawiedliwego traktowania
Przekonania, że rodzice w niejasnej sytuacji zareagują w oparciu o wnikliwe rozpatrzenie sprawy.
Stanowczości w ważnych sprawach
Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu.
Poszanowania intymności i dyskrecji
Chcą wiedzieć, że granice ich prywatności są przez nas respektowane.
Poczucia bezpieczeństwa
Dziecko w relacjach z rodzicami musi czuć się bezpieczne. Tylko w tym momencie jest w stanie bez wahania powiedzieć o swoich problemach czy wątpliwościach. Jeśli dziecko tak się czuje to szybko się o tym przekonasz (samo Ci powie).
Przyjaźni
Dziecko musi się nauczyć, czym jest przyjaźń – że najważniejszą rzeczą jest mieć przyjaciół, móc na nich polegać i być dla kogoś wsparciem. Musi zrozumieć, że przyjaźń jest podstawą relacji bliskich w związku. Rodzic jest dla swojego dziecka przyjacielem – kimś, na kim ono może zawsze polegać, kto w ważnych momentach znajdzie dla niego czas, komu także ono będzie umiało pomóc – w miarę swoich możliwości. Ważne są także relacje partnerskie pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
Kiedy dziecko dorasta, zwykle trudniej nam znaleźć wspólny język, bo zaczyna być inne – czasem dziwnie się ubiera, słucha niezrozumiałej muzyki i coraz bardziej buntuje się w wielu sprawach. Pomimo to staraj się poznawać, rozumieć i akceptować świat młodych.
            PO PIERWSZE – Rozmawiaj
Rozmawiaj z dzieckiem zawsze, wszędzie i o wszystkim. Staraj się je zrozumieć, zastanów się nad tym czy problemy, przed którymi staje nie są za poważne jak na jego wiek. Z drugiej strony nie ośmieszaj jego spraw, dla Ciebie mogą one być błahe. Staraj się pokazać dziecku, że to, co do ciebie mówi jest ważne dla Ciebie. Poruszaj w rozmowach z dzieckiem tak zwane trudne tematy– co jest w życiu ważne, co dobre - stań się ...