Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
klasa: III gimnazjum
dział fizyki: MAGNETYZM
temat: Pole magnetyczne.
czas : 45 min.
Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z pojęciami dotyczącymi pola magnetycznego
Cele operacyjne:
a) Poznawcze
Uczeń powinien:
⇨ Zapamiętać, co to jest magnes, igła magnetyczna
⇨ Znać definicję biegunów magnetycznych, ferromagnetyków, namagnesowania, pola magnetycznego, magnesu trwałego
b) Kształcące
⇨ Umiejętnie rozpoznawać rodzaje magnesów i nazywać je
⇨ Umieć rozróżnić bieguny magnesów
⇨ Trafnie podawać przykłady zastosowań magnesów w życiu codziennym
⇨ Umiejętnie wykorzystać wiedzę(korelować) z innymi dziedzianami-kultura dyskusji
c)Wychowawcze
⇨ Budzić szacunek do ludzi nauki
⇨ Kształtować naukę estetycznego prowadzenia notatek
⇨ Kształcić umiejętność kultury dyskusji
Ocenie podlegać będzie: Znajomość rodzajów magnesów oraz pojęć związanych z polem magnetycznym, charakterystyka poszczególnych typów magnesów, umiejętność samodzielnego przeprowadzania doświadczenia i trafne formułowanie wniosków. Znajomość zastosowania magnesów w życiu codziennym i przyrodzie
Typ lekcji: poświęcona wprowadzeniu nowego materiału
Metody dydaktyczne:
⇨ Ze względu na źródło wiedzy: obserwacyjno-słowna (wykład, pokaz)
⇨ Ze względu na aktywność uczniów: samodzielna praca, dyskusja, quiz
⇨ Środki dydaktyczne (media dydaktyczne): rzutnik optyczny, transparencje, zdjęcia, podręcznik, zeszyt, tablica, stojany, na magnesy sztabkowe, podkowiaste i koliste, „lewitron”, igły magnetyczne, kompas, ksera dla uczniów, opiłki żelaza
Szczegółowy przebieg lekcji:
|Faza |Wykład i dyskusja |Planowanie aktywności |Inne czynności |Media dydaktyczne |czas |
|Wprowadzenie |Kontrola wiadomości z |Powitanie |sprawdzenie wiadomości|Kartki z pytaniami do quizu |10 min. |
| |poprzednich lekcji-quiz | | | | |
|Realizacja |Wprowadzenie do nowego działu, |Podawanie przykładów |Pokazy: |rzutnik optyczny, transparencje, |25 min. |
| |wyjaśnienie pojęcia kompasu, |pola magnetycznego. |Folie |zdjęcia, podręcznik, zeszyt, | |
| |igły magnetycznej, |Sformułowanie wniosków|Zdjęcia |tablica, stojanym magnesy | |
| |ferromagnetyków, biegunów |z doświadczeń. Notatka|Doświadczenie z |sztabkowe, podkowiaste i koliste, | |
| |magnesu. Podanie definicjo |do zeszytu |opiłkami żelaza |„lewitron”, igły magnetyczne, | |
| | | |Doświadczenie z |kompas, ksera dla uczniów, opiłki | |
| | | |magnesami sztabkowymi |żelaza | |
| | | |Doświadczenie ze | | |
| | | |szpilkami | | |
|Podsumowanie |Ugruntowanie i zebranie |Pytania kontrolne | | |10 min. |
| |wiedzy, podanie zastosowania | |------------ |-------------- | |
| |magnesów. Zadanie domowe | | | | |
Notatka do zeszytu
Doświadczenie 1
Magnes sztabkowy zanurzamy w pojemniczku z opiłkami stalowymi.
Obserwacje:
Bieguny magnesu przyciągają opiłki żelaza, część środkowa magnesu nie wykazuje żadnego działania
Doświadczenie 2
Magnesy sztabkowe na stojanach
Zawieszamy magnes na nici. Do północnego bieguna tego magnesu zbliżamy drugi magnes biegunem południowym. Czynność powtarzamy zbliżając biegun północny do północnego.
Obserwacje:
Na podstawie doświadczenia stwierdzamy, iż bieguny jednoimienne magnesu się odpychają, a różnoimienne przyciągają.
Doświadczenie 3.
Pole magnetyczne wokół magnesów podkowiastych i kulistych
Rysunek
Doświadczenie 4.
Do magnesu sztabkowego przyczepiamy szpilki, jedna do drugiej. Następnie pierwszą odrywamy od bieguna. Obserwujemy, co dzieje się z następnymi szpilkami.
Po oderwaniu pierwszej szpilki od bieguna magnesu, wszystkie rozpadają się tracąc jednocześnie swoje zdolności magnetyczne.
WNIOSEK: Stali ...