Dodaj publikację
Autor
Justyna Bomba
Data publikacji
2008-03-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
21

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opis 1 dniowej wycieczki z Dąbrowy Górniczej do Będzina. W programie Zamek i Pałac Mieroszewskich, a także propozycje innych tras spacerów po mieście. Dokładny opis, historia, cennik, godziny otwarcia, dojazd.
 Pobierz (doc, 149,0 KB)

Podgląd treści

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Opracowanie trasy : Dąbrowa Górnicza (Gołonóg)- Będzin (Zamek i Zespół Pałacowo-Parkowy) – DG Gołonóg

Dojazd: tramwaj nr 21, 22, autobusy nr 807, 27, 814 (dwa ostatnie jadą przez tzw „Aleje”). Czas dojazdu około 17 minut. Cena biletu wg aktualnego taryfikatora KZK GOP.

Będzin - miasto położone na zachodniej krawędzi Wyżyny Śląskiej i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, należy do najstarszych w regionie, zwanym dzisiaj Zagłębiem Dąbrowskim. Odwiecznie należące Małopolski, gospodarczo i administracyjnie związane jest ze Śląskiem . Położone w zakolu rzeki Czarnej Przemszy już w średniowieczu stanowiło ważny ośrodek militarny i handlowy. Składając się z kilku dzielnic położonych po obu stronach dawnej granicy (państwowej i Księstwa Siewierskiego): Małobądza, Gzichowa, Grodźca i Łagiszy, liczy dzisiaj ponad 60 tys. mieszkańców.

Będzin ze wszystkich miast Zagłębia posiada najbogatszą tradycję oraz najwięcej zabytków z różnych epok. Mimo niezaprzeczalnej degradacji środowiska naturalnego posiada również liczne walory przyrodnicze oraz pomniki przyrody. Na terenie miasta występują gatunki roślin objęte całkowitą lub częściową ochroną, a także gnieżdżą się ptaki, z których wiele należy do gatunków zagrożonych wyginięciem nawet w skali europejskiej. Położenie Będzina na ważnym szlaku komunikacyjnym Katowice-Częstochowa-Warszawa powoduje, że może się on stać ciekawym miejscem ściągającym turystów nie tylko z najbliższych okolic.

Miejscem, którego na pewno nie można pominąć podczas zwiedzania Będzina jest XIV wieczny Zamek.

Historia. Murowany zamek w Będzinie zbudowany został w miejscu średniowiecznego Gródka Benden, zniszczonego przez najazd tatarski w roku 1241 i odbudowany kilkadziesiąt lat później w postaci drewniano-ziemnych wałów z kamiennym stołpem (wieżą). Przekształcenie drewnianego zamku w murowany nastąpiło przypuszczalnie w pierwszej połowie XIV stulecia z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, zapewne w celu ochrony zachodniej granicy Polskiej.
Przez krótki okres zamek funkcjonował jako szpital oraz jako kaplica ewangelicka dla górników, sprowadzonych z Saksonii do pracy w zagłębiowskich kopalniach. Planowano nawet, w związku z nie posiadaniem przez miasto ratusza, przekształcić go w siedzibę władz miejskich. Wybudowany przez Kazimierza Wielkiego zamek, jako pograniczna straż królewska, zawsze miał charakter militarny. Znajdowała się tu niezbędna broń jako osobiste wyposażenie załogi, a także zgromadzona w arsenale, gotowa do użycia w razie zewnętrznego zagrożenia.
Zamek będziński odnotowany jest w dokumentach od 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.
Zamek i przylegająca do niego osada targowa, która w 1358 r. otrzymuje prawa miejskie były świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1364 r. gościł tu Karol IV cesarz niemiecki i król czeski. W 1434 ...