Dodaj publikację
Autor
Marta Florek
Data publikacji
2008-05-08
Średnia ocena
1,00
Pobrań
150

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Temat: Bezrobocie w Polsce.
 Pobierz (doc, 41,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji z przedmiotu – Podstawy przedsiębiorczości

Prowadząca: mgr inż. Marta Florek

Dział programowy: Człowiek w gospodarce rynkowej

Temat lekcji: Bezrobocie w Polsce

Cel ogólny:

- poznanie mechanizmów funkcjonowania rynku pracy

Cele operacyjne:

A. Uczeń wie, pamięta:
- definiuje pojęcia: bezrobocie, podaż pracy, popyt na pracę, osoba bezrobotna, zasoby siły roboczej, stopa bezrobocia
- charakteryzuje rodzaje bezrobocia

B. Uczeń rozumie:
- dostrzega różnice między poszczególnymi rodzajami bezrobocia

C. Uczeń potrafi:
- oblicza stopę bezrobocia i potrafi ją zinterpretować
- ustala zasoby siły roboczej i liczbę bezrobotnych
- potrafi wskazać przyczyny bezrobocia
- potrafi rozpoznać na przykładach – jaki to rodzaj bezrobocia

Cele wychowawcze:

- kształtowanie umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie
- kształtowanie kreatywnej postawy

Metody pracy:
- mini wykład
- rozmowa dydaktyczna
- metoda: ,,puzzle” ( ,,klasa-układanka” )
- ćwiczenia

Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca w grupach

Środki dydaktyczne:
- podręczniki, zeszyty przedmiotowe
- materiały przygotowane przez nauczyciela: dane statystyczne
rodzaje bezrobocia
- ćwiczenie: Propozycja sprawdzenia wiedzy
- ,,Jaki to rodzaj bezrobocia?”
- zadanie dotyczące obliczenia stopy bezrobocia

Tok pracy na lekcji:

|Faza |Zagadnienia |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Media edukacyjne |
|zajęć | | | | |
| | | | | |
|Wstępna |Sprawy |Sprawdza listę | | |
| |organizacyjne. |obecności.. | | |
| | | |Przypominają: |Rozmowa |
| |Wprowadzenie do |Kontroluje i koryguje |- co to jest rynek i kto jest |dydaktyczna. |
| |tematu lekcji. |poprawność |jego uczestnikiem? |Zeszyt przedmiotowy |
| | |wypowiedzi uczniów. |- rodzaje rynków ze | |
| | |Zapoznaje z tematem i |względu na przedmiot | |
| | |celami lekcji. |wymiany | |
| | | |- co to jest popyt i podaż | |
| | | | | |
|Główna |Podaż i popyt na |Wyjaśnia pojęcia popytu i podaży. |Określają czynniki |Mini wykład. |
| |pracę | |wpływające na popyt na |Rozmowa |
| | |Pyta uczniów – kiedy |pracę i podaż pracy |dydaktyczna. |
| |Bezrobocie |występuje bezrobocie? | | |
| | | | | |
| | |Wprowadza pojęcie: | | |
| |Zasoby siły |zasobów siły roboczej, | | |
| |roboczej |aktywnych i biernych |Sporządzają notatkę. | |
| | |zawodowo. Zwraca uwagę, | | |
| | |że do zasobów siły roboczej | | |
| | |nie zalicza się osób, które | | |
| | |nie pracują, bo nie chcą | | |
| | |pracować i nie poszukują | | |
| | |pracy. | | |
| | | | | |
| | |Podaje definicję osoby | | |
| |Osoba bezrobotna, |bezrobotnej i stopy |Sporządzają notatkę. | |
| |stopa bezrobocia |bezrobocia. | | |
| | |Rozdaje uczniom dane | | |
| | |statystyczne dotyczące |Analizują dane i | |
| | |stopy bezrobocia w Polsce. |odpowiadają na pytanie- |Rozmowa |
| | |Nadzoruje poprawność |jak zmieniła się stopa |dydaktyczna. |
| | |wypowiedzi uczniów. |bezrobocia w Polsce | |
| | | |w ciągu ostatnich lat i | |
| | | |miesięcy? | |
| | |Dzieli uczniów na 4 grupy, | | |
| |Rodzaje bezrobocia |rozdaje odpowiednią część |Uczniowie w przyswojeniu |Praca w grupach - |
| | |tekstu-Rodzaje bezrobocia |i uporządkowaniu |metoda puzzli |
| | | |wiadomości wykorzystują | |
| | |Nadzoruje poprawność |metodę puzzli. | |
| | |wypowiedzi uczniów. |Charakteryzują rodzaje |Rozmowa |
| | | |bezrobocia. |dydaktyczna |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
|Końcowa |Podsumowanie |Dzieli uczniów na |Wykonują ćwiczenia i |Praca w grupach - |
| | |4-osobowe grupy i poleca |przedstawiają wyniki. |Ćwiczenie |
| | |wykonać ćwiczenia | |,,Propozycja |
| | |mające na celu podsumowanie i | |sprawdzenia wiedzy” |
| | |utrwalenie zdobytej wiedzy. | | |
| | | | | |
| | |Dokonuje syntezy omawianych | | |
| | |treści, ocenia pracę uczniów podczas | | |
| | |zajęć. | | |
| | |Zadaje pracę ...