Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Pilarska
Data publikacji
2010-02-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
243

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji muzyki klasy V - gra na instrumentach.
 Pobierz (doc, 1,0 MB)

Komentarze

lipskik, 2013-12-29

całkiem ciekawe i ambitne. Tak trzymać. KL

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI
(klasa V )
Czas trwania lekcji 45 min.

Temat: Kolędować czas – nauka kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Cel główny lekcji:

♪ poprawnie rytmicznie, intonacyjnie i muzycznie zaśpiewanie dwóch zwrotek kolędy
„Pójdźmy wszyscy do stajenki” w grupie klasowej oraz z podziałem na grupy
mniejsze.
♪ wykonanie kolędy z partyturą z gestodźwiękami

Przykłady muzyczne:

◦ prezentacja z płyty CD kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu
wybranych polskich artystów

Oczekiwane rezultaty:
Uczeń:
♪ zna terminy: kolęda, pastorałka
♪ wie w jakim metrum jest kolęda
♪ potrafi wytaktować kolędę
♪ umie zaśpiewać kolędy w grupie
♪ potrafi wykonać przy pomocy gestodźwięków prosty akompaniament rytmiczny
do kolędy
♪ potrafi jednocześnie zaśpiewać kolędę oraz wykonać przy pomocy
gestodźwięków akompaniament
♪ stosuje praktycznie artykulację , dynamikę
♪ wie co oznacza kropka przy nucie
♪ wie jakie zwyczaje panują w okresie Bożego Narodzenia
 
Formy pracy oraz formy muzyczne:
♪ zbiorowa, grupowa;
♪ słuchanie
♪ śpiewanie
♪ odtwarzanie
♪ wiadomości o muzyce

Metody:
♪ analityczno – percepcyjna (przy pomocy nut)
♪ problemowo – analityczna (pogadanka)
♪ organizowania i rozwijania działalności muzycznej ucznia podczas lekcji
♪ warsztaty artystyczne

Środki dydaktyczne:
♪ płyty i odtwarzacz CD, keyboard
♪ ćwiczenia, karty pracy przygotowane przez nauczyciela
♪ podręcznik
♪ tablica

 
 PRZEBIEG LEKCJI

I Część wstępna

1. Powitanie uczniów – przygotowanie się do lekcji
2. Sprawdzenie obecności
3. Zapisanie tematu lekcji na tablicy Kolędować czas – nauka kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” . 2 min.
4. Ponowne przywitanie ale tym razem muzyczne:

[pic]

3 min.

5. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji muzyki nt. kolędy pastorałki
N: na ostatniej lekcji rozmawialiśmy o historii kolęd i pastorałek.
Proszę powiedzcie mi:

( co to jest kolęda? – uczniowie zgłaszają się i odpowiadają.......

N dodaje:

Kolęda - pieśń religijna związana z biblijnymi wydarzeniami dotyczącymi narodzenia Jezusa Chrystusa. Wyraz kolęda pochodzi od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca calendae (wym' kalende). Legenda głosi, że autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najstarsza kolęda polska pochodzi z 1424 r. i zaczyna się słowami ,,Zdrow bądź, Krolu Anjelski”.
Bożonarodzeniowe pieśni tworzyli anonimowi pielgrzymi; powstawały one również na dworach i klasztorach. Rozpowszechniały się w Europie, tłumaczone z różnych języków przede wszystkim z łaciny. W Polsce zwyczaj śpiewania przetrwał do dziś. Polacy mają prawdopodobnie największy zbiór kolęd w Europie. Liczy on około pół tysiąca utworów. Melodie polskich kolęd mają często rytmy tańców ludowych: oberka, chodzonego, kujawiaka czy krakowiaka.

(co to jest pastorałka? – uczniowie zgłaszają się i odpowiadają.......

Pastorałka – jest to odmiana kolędy, w której religijna tematyka bożonarodzeniowa została poszerzona o warstwę obyczajową, pasterską, najczęściej w formie rozmowy pasterzy i anioła. Treść pastorałek nawiązuje do biblijnej wzmianki o pasterzach, którzy nawiedzili nowo narodzonego Chrystusa ...