Dodaj publikację
Autor
Łukasz Olszański
Data publikacji
2011-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
163

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt - wyszukiwarki internetowe.
 Pobierz (docx, 20,7 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI

1. Data: Przedmiot: Informatyka Klasa: II

2. Miejsce odbywania zajęć: Zespół Szkół w Roźwienicy – Gimnazjum

3. Temat jednostki metodycznej: Internet i gromadzenie danych.

4. Temat jednostki lekcyjnej: Wyszukiwarki internetowe.

5. Cele lekcji:

I. Dydaktyczne:

A. Poznawcze:

- wie co to jest wyszukiwarka i zna jej podstawowe cechy,

- zna różne rodzaje wyszukiwarek internetowych,

- wie jak znaleźć adresy innych wyszukiwarek internetowych i jak z nich skorzystać,

- wie czym różnią się od siebie wyszukiwarki pełnotematyczne i tekstowe,

- wie co to jest portal internetowy,

B. Kształcące:

- potrafi wyjaśnić co to jest wyszukiwarka i podać jej podstawowe cechy,

- potrafi wymienić różne rodzaje wyszukiwarek internetowych,

- potrafi znaleźć adresy innych wyszukiwarek internetowych i z nich skorzystać,

- umie wskazać różnice między wyszukiwarkami pełnotematycznymi i tekstowymi,

- umie wyjaśnić co to jest portal internetowy,

II. Wychowawcze:

- uczeń jest samodzielny i aktywny w lekcji,

- uczeń jest świadomy zalet płynących z wykonywanych ćwiczeń,

- przestrzega zasad BHP obowiązujących w pracowni,

- utrzymuje porządek w miejscu pracy,

6. Metody pracy nauczyciela: wykład informacyjny, pogadanka, pokaz, ćwiczenia

7. Środki dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami (+CD), komputer, rzutnik, dostęp do

Internetu

8. Forma organizacji pracy uczniów: indywidualna, w parach,

9. Czas trwania lekcji: 45 minut

10. Prowadzący lekcję: mgr inż. Łukasz Olszański

Lp.

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Czas trwania (min)

1.

Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

- sprawdzenie listy obecności,

- podanie tematu lekcji i zapisanie w dzienniku,

- witają nauczyciela,

- zgłaszają obecność,

- zapisują temat do zeszytu

3

2.

Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

- zadanie pytań dotyczących wyszukiwarek internetowych i portali (Co to jest portal? Co to jest wyszukiwarka? Jakie znasz rodzaje wyszukiwarek? Z jakich wyszukiwarek i portali korzystasz? Które są według Ciebie najlepsze?)

- odpowiadają na pytania,

- biorą czynny udział w lekcji,

5

3.

Kształtowanie pojęć.

- przedstawienie i omówienie najpopularniejszych portali (Onet, Wirtualna Polska, Yahoo itp.) oraz wyszukiwarek (Google, NetSprint, Szukacz), a także podanie ich najważniejszych cech,

- uważają ,

- biorą czynny udział w lekcji,

5

4.

Wiązanie teorii z praktyką.

- uczniowie wykorzystują zdobytą wiedzę wykonując ćwiczenia (podr. str. 28-29, ćw. 46, 49)

- wykonują polecenie i zgłaszają ewentualne uwagi,

21

5.

Kształtowanie umiejętności i nawyków.

- przeprowadzenie pogadanki na temat wykonywanych ćwiczeń,

- biorą udział w dyskusji z nauczycielem,

4

6.

Utrwalenie wiadomości.

- sprawdzenie co uczniowie zapamiętali z lekcji i zadanie po kilka istotnych pytań związanych z wyszukiwarkami i portalami,

- uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi,

4

7.

Kontrola i ocena.

- ocena aktywności uczniów,

- porządkują pracownie,- żegnają się z nauczycielem,

3