Dodaj publikację
Autor
Maria Stasiak
Data publikacji
2013-02-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
298

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

To scenariusz uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 Pobierz (docx, 26,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ SŁOWNO- MUZYCZNY Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W WYKONANIU KLASY IV b

Narrator

„- Wiwat konstytucja! Wiwat sejm! Wiwat król i wiwat wszystkie stany!”

Witamy wszystkich na uroczystym apelu. Za kilka dni obchodzimy bowiem 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona została przez Sejm Czteroletni w 1791r.

Chór

"Witaj majowa jutrzenko"

Witaj majowa jutrzenko, świeć polskiej krainieUczcimy Ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj! ( bis )

Nierząd braci naszych cisnął, gnuśność w ręku króla spała,A tam Trzeci Maj zabłysnął i nasza Polska powstała.Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj! (bis)

Wiersz: Janina Majewska „Czy to można zrozumieć”

Czy to można zrozumieć,czy w to można uwierzyć,że kiedyś dzieciom broniono polskich pacierzy?

Że się po polsku czytać uczono po kryjomui że tylko w domui bardzo ostrożnie o historii polskiej mówić było można?Jakże jesteśmy szczęśliwedziś my - polskie dzieci, w wolnym urodzone kraju!Jakże jasno dziś nam Biały Orzeł świeciw dniu Trzeciego Maja!

Dziś w wolnej Polsce naród całyświęci ten dzień radosny, dzień wolności i chwały,święto wiosny!

4. Wiersz: Wanda Grodzieńska „Radosny dzień”

Takiego maja,ślicznego majanie było jeszcze!Umył się ranorosą poranną,srebrzystym deszczem.Potem się otarłprzędzą ze złotaw tęczę wplecioną,włosów promieniezwiązał misterniewstążką czerwoną.Po słońca smużkachna lekkich nóżkachzbiegł z piosnką do nas,fiołki, sasanki,kaczeńców wiankiprzyniósł w ramionach.Zieleń i błękit,trele piosenkirozsypał szczodrze ...Jakże z tym majem,prześlicznym majembyło nam dobrze!5. Narrator :Ten pełen entuzjazmu i nadziei wiersz napisano z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja ta bowiem wyrażała nadzieje Polaków z jednej strony na wzmocnienie państwa, władzy królewskiej i wojska, z drugiej zaś na nadanie praw mieszczanom oraz poprawienie sytuacji chłopów.Uchwalając Konstytucję 3 Maja posłowie Sejmu Czteroletniego podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej.6. Dziewczyna - Konstytucja

Jestem Konstytucja 3 Maja zostałam uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, jestem znana pod nazwą „Ustawa rządowa”. Byłam pierwszą w Europie, a drugą w świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, bardzo śmiałą, jak na owe czasy. Próbowałam zreformować ustrój Polski szlacheckiej, osłabiając pozycję magnaterii, rozszerzyłam prawa mieszczan, zapewniałam chłopom opiekę „prawa i rządu”. Zniosłam liberum veto i wolną elekcję, wprowadziłam dziedziczną monarchię oraz zakaz zawiązywania konfederacji. Naczelnym organem władzy miał być Sejm.

7. Recytator

Uchwalono, że w PolsceJuż nie będzie niedoli.Każde chłopskie cierpienieSzlachtę także zaboli!Wszyscy będą już równi.Wszyscy będą braćmi!Zgody, szczęścia w OjczyźnieNic i nigdy nie ...