Dodaj publikację
Autor
Sabina Kisiel
Data publikacji
2014-05-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
31

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przyrody-Góry Świętokrzyskie.
 Pobierz (doc, 39,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji przyrody w klasie V

Data: ……………………..
DZIAŁ PROGRAMU: Krajobrazy gór
Temat: Góry Świętokrzyskie krainą gołoborzy

Cele lekcji (uczeń po lekcji):
• Wskazuje na mapie Góry Świętokrzyskie
• Wyjaśnia co to są gołoborza oraz omawia ich powstawanie
• Wyjaśnia terminy: Łysogóry, Łysica, Jaskinia Raj, Puszcza Jodłowa
• Opisuje krajobraz gór niskich
• Wskazuje zależność pomiędzy wiekiem gór, a ich wysokością i rzeźbą
• Wymienia surowce mineralne gór
• Podaje przyczyny wyniszczenia lasów jodłowych w Górach Świętokrzyskich
• Wyjaśnia na czym polega ochrona przyrody w Górach Świętokrzyskich

Metody:
• Praca z mapami, pogadanka, praca w grupach

Środki dydaktyczne:
• Mapa Polski, atlasy, zdjęcia przedstawiające krajobraz Gór Świętokrzyskich, podręcznik, karty pracy (krzyżówki, tabelka będąca podsumowaniem lekcji)

TOK LEKCJI

Faza wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjno-porządkowe
2. Wprowadzenie do tematu poprzez powtórzenie wiadomości
-podajcie nazwy gór występujących w Polsce
-w której części kraju one leżą ?

Faza realizacyjna
1. Określenie położenia geograficznego Gór Świętokrzyskich
2. Porównanie wysokości Gór Świętokrzyskich z wysokością Tatr. Wnioski: Góry Świętokrzyskie góry –niskie, Tatry – góry wysokie
3. Określenie cech rzeźby gór młodych i starych na podstawie zdjęć w atlasie
4. Określenie form rzeźby związanych z rodzajem skał budujących Góry Świętokrzyskie (gołoborza, wapienie-zachodzące w nich zjawiska krasowe)
5. Omówienie działalności człowieka w Górach Świętokrzyskich na podstawie tekstu z podręcznika. Podział klasy na dwie grupy. Uczniowie pracują w grupach i opracowują podane zagadnienia
Grupa I – Rozwój górnictwa i hutnictwa w Górach Świętokrzyskich
Grupa II – Stan lasów w Górach Świętokrzyskich i Ochrona przyrody

Faza podsumowująca
1. Prezentacja prac zespołów
2. Nauczyciel rozdaje uczniom tabelki i krzyżówki do wypełnienia, będące podsumowaniem tematu lekcji
3. Rozwiązywanie zadań w zeszycie ćwiczeń

| | | | |
| |Wiek i kształt gór |Rodzaj skał |Rośliny (rodzaje drzew) |
|Środowisko | | | |
|przyrodnicze | | | |
| | | | |
| | | | |
| | |
|Działalność człowieka | |
| | |
|Ochrona przyrody | |

Grupa I – Rozwój górnictwa i hutnictwa w Górach Świętokrzyskich

Grupa II – Stan lasów w Górach Świętokrzyskich

Grupa III – Ochrona przyrody

Grupa I – Rozwój górnictwa i hutnictwa w Górach Świętokrzyskich

Grupa II – Stan lasów w Górach Świętokrzyskich

Grupa III – Ochrona przyrody