Dodaj publikację
Autor
Maciej Wierzchnicki
Data publikacji
2015-02-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
66

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z historii i społeczeństwa w klasie 5 szkoły podstawowej. Temat: WIELKA WOJNA Z KRZYŻAKAMI.
 Pobierz (docx, 21,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji historii i społeczeństwa w klasie V szkoły podstawowej

Temat lekcji: Wielka wojna z Krzyżakami.

(do realizacji na 2 godzinach lekcyjnych)

Cele lekcji:

a) wymagania ogólne

I. Chronologia historyczna.

Uczeń posługuje się podstawowymi określeniami czasu historycznego: wiek, rok; przyporządkowuje fakty historyczne datom; oblicza upływ czasu między wydarzeniami historycznymi.

II. Analiza i interpretacja historyczna.

Uczeń odpowiada na proste pytania postawione do mapy, ilustracji; pozyskuje informacje

z różnych źródeł oraz selekcjonuje je i porządkuje; stawia pytania dotyczące przyczyn i skutków analizowanych wydarzeń historycznych.

III. Tworzenie narracji historycznej.

Uczeń tworzy krótką wypowiedź o postaci i wydarzeniu historycznym, posługując się poznanymi pojęciami; przedstawia własne stanowisko i próbuje je uzasadnić.

IV. Współdziałanie w sprawach publicznych.

Uczeń współpracuje z innymi – planuje, dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich.

b) wymagania szczegółowe - operacyjne

Uczeń zna i pamięta:

daty: 1409–1411, 15 lipca 1410, 1411, 1454, 1466,

postacie: Ulricha von Jungingena i Władysława Jagiełły,

pojęcia: najemnik, wielki mistrz,

postanowienia: pierwszego i drugiego pokoju toruńskiego,

Uczeń:

opisuje przebieg bitwy pod Grunwaldem,

opowiada o przyczynach i skutkach bitwy pod Grunwaldem,

potrafi zlokalizować na mapie Grunwald, ziemię dobrzyńską, Toruń,

Uczeń rozumie i wyjaśnia:

konsekwencje przegranej bitwy pod Grunwaldem dla zakonu krzyżackiego,

relacje między Polską, Litwą a zakonem krzyżackim po 1386 r.,

Formy pracy:

Nauczanie polimetodyczne:

- rozmowa nauczająca (pogadanka) – elementy wykładu,

- praca z tekstem ,

- praca z mapą,

- „burza mózgów”,

- praca w grupach,

- praca w parach,

- praca pod kierunkiem nauczyciela,

- praca indywidualna,

- praca z ilustracją,

- dyskusja,

- analiza SWOT

Środki dydaktyczne:

Podręcznik – T. Małkowski, Historia i Społeczeństwo klasa V, s. 21-27,

Wersja elektroniczna podręcznika ze strony wydawnictwa GWO (dostęp nauczycielski),

Ćwiczenia – T. Małkowski, Historia i Społeczeństwo klasa V, ćw. 1 s.13, ćw. 3 s.15,

Mapa ścienna,

Tekst do uzupełnienia (forma notatki),

Tablica multimedialna, ewentualnie odtwarzacz CD,

Rekwizyty (do obejrzenia, dotknięcia itd.), - przyniesione przez uczniów

Krótki filmik ukazujący fragment bitwy pod Grunwaldem z filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda (na podstawie dzieła Henryka Sienkiewicza)

Wizerunki króla W. Jagiełły i WM U. von Jungingena (tablica multimedialna)

Lustra epok – Bitwa pod Grunwaldem (Jan Matejko)

Przebieg lekcji:

I. Sprawy porządkowe

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu i celu lekcji

II. Rekapitulacja wtórna

Nauczyciel zadaje pytania uczniom:

- Czy kiedykolwiek zetknęliście się w książkach lub filmach z postaciami Krzyżaków?

- Jak wyglądali ci rycerze?

- Jak nazywał się najbardziej znany polski rycerz?

- W jakim celu powstał Zakon Krzyżacki?

- Kto sprowadził do Polski Krzyżaków?

III. Część wiążąca

Omówienie sytuacji Polski i Litwy po zawarciu unii w Krewie w 1386 r.,

Przedstawienie ...