Dodaj publikację
Autor
Maciej Wierzchnicki
Data publikacji
2015-02-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
19

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł dotyczący wydarzeń w Polsce w latach 1980 - 1983 (w tekście zawarto wiele dat dziennych wraz z opisem najważniejszych wydarzeń).
 Pobierz (doc, 65,5 KB)

Podgląd treści


Polska w latach 1980 – 1983

W drugiej połowie 1979 r. nastroje społeczne w Polsce kształtowały się pod wpływem pielgrzymki Jana Pawła II. Rok 1980 przyniósł pogorszenie się sytuacji społeczno – gospodarczej w kraju. Kierownictwo PZPR popadało w marazm, nie potrafiąc rozwiązać zaistniałego problemu. Kampania przedzjazdowa partii wyglądała niemrawo, a kształtowały ją wytyczne, opublikowane pod szumnym tytułem „O dalszy rozwój socjalistycznej Polski, o pomyślność narodu polskiego”.
VIII Zjazd PZPR odbył się w dniach 11-15 lutego 1980 r. Z ramienia Kremla zjazd nadzorował naczelny ideolog KPZR M. Susłow. Zatwierdzono nowy skład KC. Rolę kozła ofiarnego odegrać miał Jaroszewicz, nie wybrany nawet do komitetu. W skład Biura Politycznego weszli: Gierek, Babiuch, Jagielski, Jaruzelski, Kania, Karkoszka i inni. Pierwszym sekretarzem KC został ponownie Edward Gierek. Z Sekretariatu odszedł Babiuch, który w lutym 1980 r. został premierem w miejsce odwołanego Jaroszewicza. Wiosną, dokładnie 23 marca 1980 r. odbyły się wybory do Sejmu. Według oficjalnych wyników frekwencja wyniosła ok. 99 %, co z całą pewnością nie było prawdą. Poza zmianą na fotelu premiera, w obsadzie ministerstw nie zaszły większe zmiany. MON utrzymał gen. Jaruzelski, a MSW gen. Kowalczyk.
Wiosna 1980 r. przebiegała w kraju w atmosferze rosnących trudności życia codziennego. Komuniści nie byli w stanie zahamować kryzysu. Wzrosła liczba ludności w Polsce do 35,7 mln osób, a wraz z nią zapotrzebowanie na niezbędne artykuły. Rozwijała się telewizja, umiejętnie wykorzystywana przez partię do manipulowania społeczeństwem. Obawiając się gwałtownej reakcji obywateli, dnia 1 lipca 1980 r. wprowadzono, bez żadnego komunikatu, podwyżkę cen niektórych gatunków mięsa. Dopiero następnego dnia tj. 2 lipca wiceprezes „Społem” potwierdził decyzję w Dzienniku TV. Drobna w istocie sprawa rozpoczęła łańcuch wydarzeń, które zmieniły historię.
Robotnicy zareagowali natychmiastowo. Już 1 lipca zaczęły się strajki w niektórych zakładach Warszawy, Ursusa, Sanoka i innych miast. Władze ograniczyły zasięg podwyżki, ale nie uczyniły nic, by zmniejszyć napięcie robotników, toteż strajki wybuchły także w Poznaniu, Grudziądzu i Żyrardowie. Władza w swych ruchach była niezdecydowana. Próbując gasić strajki przy pomocy podwyżek płac, podsycano tylko protesty w zakładach, które jeszcze nie strajkowały. W tej sytuacji strajki objęły cały kraj. Pod koniec lipca strajkował port w Gdyni czy też cała Łódź. Dnia 14 sierpnia 1980 r. zastrajkowała Stocznia Gdańska, w której żądano m.in. przywrócenia do pracy usuniętych za działalność związkową A. Walentynowicz i L. Wałęsy. W odpowiedzi władze zablokowały łączność z Trójmiastem, a wieczorem premier Babiuch oskarżył „przeciwników Polski Ludowej” o podżeganie robotników. Dnia 16 sierpnia dyrekcja Stoczni Gdańskiej zgodziła się na ...