Dodaj publikację
Autor
Paulina Ochal
Data publikacji
2016-11-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć został przeprowadzony w grupie 5-latków.
 Pobierz (docx, 19,5 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

22.11.2016 rok

Prowadząca: Paulina Ochal

Grupa wiekowa: 5-latki

Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie

Temat: „Sprzęt elektroniczny w moim domu”.

Cele ogólne:

- wzbogacanie słownictwa,

- przestrzeganie zasad korzystania z urządzeń elektrycznych,

- potrafi formułować odpowiedzi na pytania,

- poznaje nazwy urządzeń elektrycznych i ich wygląd,

- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,

- kształtowanie przynależności do grupy,

- potrafi wypowiadać się na wybrany temat.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- pogłębienie zainteresowań, pobudzenie inicjatywy i samodzielności,

- wymienia urządzenia elektryczne,

- wskazuje wymienione części ciała,

- rozwiązuje zagadki ruchowe,

- przyporządkowuje sprzęt do właściwego pomieszczenia,

- wie kto może korzystać ze sprzętu elektronicznego,

- umie posługiwać się odkurzaczem,

- rozpoznaje zdanie prawdziwe i fałszywe.

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna.

Metody pracy:

- słowna,

- oglądowa,

- czynna,

- integrująca,

- aktywizująca.

Pomoce dydaktyczne:

- obrazki z pomieszczeniami,

- obrazki ze sprzętem elektronicznym,

- odkurzacz,

- karty pracy,

- karty z nazwami sprzętu.

Przebieg zajęć:

Przywitanie się zabawą ruchowo-naśladowczą „Moje ciało”

zabawa ma na celu utrwalenie nazw części ciała oraz orientację przestrzenną.

Rozwiązywanie zagadek ruchowych „Odgadnij co pokazuje”

Nauczyciel przekazuje jednemu dziecku nazwę sprzętu i czynność jaką wykonuje ten sprzęt np. odkurzacz odkurza – czyli dziecko naśladuje ruchami odkurzanie (prasowanie, suszenie włosów, miksowanie, pranie), a zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie co to za sprzęt.

Grupowanie urządzeń elektrycznych oraz określenie jego miejsca do właściwych pomieszczeń:

Nauczyciel wiesza na tablicy obrazki z poszczególnymi pomieszczeniami po czym chętne dzieci losuję sprzęt elektroniczny i umieszcza go pod odpowiednim pomieszczeniem

KUCHNIA

ŁAZIENKA

POKÓJ

SALON

GARAŻ

Lodówka

Mikrofalówka

Blender

Piekarnik

Czajnik elektryczny

Żelazko

Pralka

Suszarka

Maszynka do golenia

Odkurzacz

Radio

Laptop

Lampka

Telewizor

Telefon

Wieża

Wiertarka

Piła motorowa

Szlifierka

Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i kto może z nich korzystać:

Ze sprzętu elektrycznego korzystamy tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej ale możemy pomóc np. odkurzać lecz wtyczkę do kontaktu wkłada osoba dorosła,

Podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi musimy mieć suche ręce,

Sprawdzamy czy wtyczka nie jest uszkodzona,

Sprawdzamy czy przewód nie jest przerwany,

Przy wyłączaniu z gniazdka wtyczki należy przytrzymać wtyczkę ręką,

Nie wolno na raz włączyć dużej ilości urządzeń elektrycznych,

Podczas burzy wyłączamy z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne,

Do gniazdka wkładamy tylko wtyczkę od urządzenia i i nic więcej,

Gdy urządzenie jest zepsute należy to zgłosić osobie dorosłej

Praktyczne działanie uczniów:

Uruchamianie odkurzacza,

Przypomnienie przeznaczenia urządzenia,

Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystanie ze sprzętu.

Zabawa dydaktyczna „Prawda – fałsz”:

Do dzwonienia używamy telefonu komórkowego,

Herbatę zaparzymy w zmywarce,

Dywan odkurzymy wiertarką,

Drzewo przetniemy piłą,

W kuchence mikrofalowej (mikrofalówce) podgrzejemy wodę,

Do zrobienia ciasta ...