Dodaj publikację
Autor
Anna Krawczun
Data publikacji
2017-03-11
Średnia ocena
5,00
Pobrań
195

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych.
 Pobierz (docx, 22,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz

Zajęć Korekcyjno-Kompensacyjnych

Temat: Usprawnienie percepcji wzrokowej na podstawie materiału literowego-kombinacje wyrazowe.

Cel główny: Usprawnienie analizatora wzrokowego.

Cele operacyjne: Dziecko potrafi:

- utworzyć wyraz z rozsypanki literowej

- poprawić wyrazy z zamienionymi samogłoskami / a na o lub o na a /

- znaleźć ukryte wyrazy / usunąć, dodać, zamienić, przestawić literę tak, aby powstał nowy wyraz

- znaleźć i połączyć w pary wyrazy różniące się pierwszą, środkową i ostatnią literą /wyrazy trzyliterowe i wyrazy czteroliterowe/

- znaleźć i połączyć w pary wyrazy różniące się zamienioną literą w dowolnym miejscu.

Cele terapeutyczne: - rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej,

- rozwijanie analizy i syntezy słuchowej,

- doskonalenie integracji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,

- ćwiczenie spostrzegawczości,

- ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

- rozwijanie aktywnego słuchania,

- doskonalenie procesu czytania w zakresie bezbłędności, szybkości, techniki i rozumienia,

- doskonalenie sprawności manualnej.

Metody: - rozmowa kierowana,

- działań polisensorycznych ( wzrokowa , słuchowa, dotykowa)

- działań praktycznych.

Środki dydaktyczne: - plątaninki literowe,

- kartoniki z literami i wyrazami,

- plansze z zestawem wyrazów,

- rysunek do pokolorowania.

Czas trwania zajęć: - 1 godz. lekcyjna

Przebieg zajęć.

Ćwiczenie 1

Dzieci otrzymują plątaninkę literową. Ich zadaniem jest odczytać poniższe wyrazy znajdując odpowiednie miejsce dla poszczególnych liter.

O

C

N

O

M

T

S

R

A

B

T

O

A

A

G

O

D

J

Ćwiczenie 2

Dzieci otrzymują listę z wyrazami/ sylaby dwuliterowe.

ta

do

na

do

ta

po

ma

do

to

za

na

po

ta

do

na

to

ma

po

na

do

Zadanie pierwsze polega na przeczytaniu ich w układzie poziomym a następnie w układzie pionowym.

Zadanie drugie polega na przeczytaniu wyrazów znajdujących się :- przed do, - nad po, pod ta.

Zadanie trzecie polega na wpisaniu na kartoniku brakującej litery w miejsce kropki.

. a .o

.a .o

. a .o

. a .o

Ćwiczenie 3

Dzieci otrzymują kartoniki z wyrazami, w których zamieniono samogłoski / a na o lub o na a/ Bawiąc się w korektora poprawiają i poprawnie czytają poszczególne wyrazy.

Zestaw wyrazów: kron, nac, gro, pork, mast, btot, abraz floga, tarba, trowa, kamar, kalega, jogoda, korana, kalano, kłapot, somolot, makaron, wohodło.

Ćwiczenie 4

Dzieci otrzymują kartoniki z różnymi kombinacjami wyrazowymi.

Zadanie pierwsze polega na usunięciu jednej litery z początku lub z końca wyrazu tak, by powstał nowy wyraz.

Zestaw wyrazów: tort, stop, smak, list, kran, mrok, kraj, blok.

Zadanie drugie polega na utworzeniu nowego wyrazu poprzez skreślenie jednej litery w środku wyrazu

Zestaw wyrazów: brat, płot, kora, ster, klasa, kolej, warta, warga.

Zadanie trzecie polega na skreśleniu litery w dowolnym miejscu

Zestaw wyrazów: rosa, stos, kloc, plan, smok, krok, grad.

Zadanie czwarte polega na dodaniu jednej litery ...