Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Piguła
Data publikacji
2018-11-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
93

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Światowy Dzień Postaci z bajki przypada 5 listopada. Przesyłam scenariusz ,który jest uniwersalny. Możemy wykorzystać go zarówno w edukacji wczesnoszkolnej , jak i w klasie przysposabiającej do pracy.
 Pobierz (docx, 18,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ DNIA POSTACI Z BAJEK

TEMAT: Dzień Postaci z bajek.Data:

CELE OGÓLNE:- tworzenie sytuacji doskonalących mowę, wzbogacenie słownictwa

-zdolność koncentracji, skupienia uwagi- umożliwienie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów działań- czerpanie radości ze wspólnej zabawy, integracja w grupie

CELE OPERACYJNE:-potrafi przyporządkować dany przedmiot do bajki - rozpoznaje tytuł bajki na podstawie wysłuchanej zagadki- wypowiada się na określony temat- współpracuje w grupie

METODY PRACY:- czynna –zadań stawianych do wykonania, praktycznej działalności dzieci- oglądowa – pokaz ilustracji, puzzle

POMOCE DYDAKTYCZNE: Ilustracje i puzzle z wybranymi postaciami z bajek i baśni, fasola „Jaś”, groch, npłyta z bajką DVD, zagadki, przedmioty; pantofelek, groch, ciastka, czerwony kapelusz, koszyk, arkusz A1z konturem ,,Shreka’’, farby, pędzle, kubek z wodą

FORMY PRACY:- grupowa

- indywidualna

I. Część wstępna:

1. Powitanie uczniów.

2. Wytworzenie atmosfery zaciekawienia i gotowości do pracy.

3. Czynności porządkowe.

II Część właściwa:

Wprowadzenie do tematu ,, Dzień Postaci z bajki’’

ZADANIE 1

Układanie puzzli z ilustracjami z bajek, podanie tytułu.

Po ułożeniu puzzli nauczyciel pokazuje przedmioty, uczniowie przyporządkowują przedmiot do bajki, np.; pantofelek, groch, ciastka, czerwony kapelusz, koszyk itd.

Praca w grupach.

ZADANIE 2

Zabawa na czas „Jak Kopciuszek” – rozdzielanie grochu i fasoli.

Praca indywidualna- dla chętnych, konkurs na czas.

ZADANIE 3

Rozpoznawanie tytułów bajek na podstawie wysłuchanych zagadek:

Chociaż kłopotyZ wilkiem miała,Wyszła z opresjizdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)

Jakie imiona mająbraciszek i siostrzyczka,którzy w lesie spotykająchatkę zrobioną z piernika(Jaś i Małgosia)

Jaka to dziewczynkaMa roboty wiele,A na wielkim balu

Gubi pantofelek. (Kopciuszek)

Jakie to maluchyZawsze są brodateI ciężko pracująI zimą i latem?( „Królewna Śnieżka”)

Każda królewna, a tym bardziej ona.Winna uważać na wrzeciona.( Śpiąca królewna)

Tylko cal wysokościmiała ta dzieweczka.Dlatego też jej imiębrzmiało ... .( Calineczka)

Uwolniona, zapluskałazłocistym ogonem,rybaka uszczęśliwiła,lecz nie jego żonę(Złotaa rybka)

Łatwo mnie poznacie,gdy wspomnicie bajkę.Chodziłem tam w butach,i paliłem fajkę(Kot w butach)

Chłopiec z bajki znany,z drewna wystrugany.Kiedy kłamał w głosstrasznie rósł mu nos(Pinokio)

To bardzo znany miś,którego przyjacielem jest chłopiec - Krzyś.Czerwony kubraczek, wesoła mina,od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna(Kubuś Puchatek)

Wytrwale zmierzado Pacanowa,marząc o kozich,pięknych podkowach(Koziołek Matołek)

Najsłynniejsza pszczółka,Gucia przyjaciółka(Pszczółka Maja)

4.Wspólne oglądanie bajki pt, ,,Shrek’’ na DVD.

5.Malowanie farbami konturu postaci z bajki- Shrek.

III Zakończenie zajęć :

Podziękowanie za wspólną zabawę, powieszenie pracy plastycznej

na tablicy.