Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Goryczka
Data publikacji
2019-01-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego w gastronomii. Szkolnictwo specjalne.
 Pobierz (docx, 16,6 KB)

Podgląd treści

Autor: Katarzyna Goryczka

Przedmiot: język angielski w gastronomii- lekcja otwarta

Klasa: ZSZ w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, 1 godzina angielskiego tygodniowo

Temat: How does it taste?- Opisywanie walorów smakowych wybranych produktów spożywczych.

Cel ogólny:

opisywanie walorów smakowych i jakościowych wybranych produktów

utrwalenie przymiotników

Cele szczegółowe:

Uczeń :

zna i właściwie dobiera podstawowe przymiotniki opisujące jakość żywności

opisuje wybrane produkty spożywcze pod kątem struktury i smaku (stosuje czasownik „to be” we właściwej formie)

rozwiązuje proste zagadki dotyczące wybranych produktów

Cele wychowawcze:

kształcenie umiejętności pracy w grupach

mobilizowanie wszystkich uczniów (bez względu na umiejętności językowe) do aktywnego uczestnictwa w zajęciach i mówienia w języku angielskim

Czas trwania: 45 minut

Metody pracy: indywidualna, grupowa, zastosowanie materiałów autentycznych

Materiały dydaktyczne:

karty z angielskimi i polskimi przymiotnikami

próbki owoców, warzyw i innych produktów spożywczych

karty pracy z zagadkami

Przebieg zajęć:

1.Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, zapoznanie z tematem lekcji

2.Warm up- uczniowie dzielą się na grupy. Każda grupa otrzymuje wymieszany zestaw angielskich i polskich przymiotników, które poznawali na poprzedniej lekcji. Mają 5 minut, aby je uporządkować- dobrać w pary (zał.1). Po zakończonym zadaniu następuje głośne odczytanie par wyrazów- ćwiczenie wymowy i znaczenia słów.

3.Nadal praca w grupach. Uczniowie wybierają dla siebie jeden z zestawów produktów spożywczych, które ukryte są pod kubeczkami. Z zamkniętymi oczami próbują je, opisują je używając powtórzone wcześniej przymiotniki, zgadują, co to jest. Nauczyciel zadaje pytania dodatkowe typu: Is it fresh?Is it soft? Następnie dopasowują opisy przygotowane przez nauczyciela do produktów, które są w wybranym przez nich zestawie.(zał.2)

3. Zagadki- praca indywidualna. Uczniowie czytają krótkie opisy i zgadują o jaki produkt chodzi. (zał.3)

4 Zadanie domowe- napisz 2 krótkie zagadki opisujące wybrany przez ciebie produkt spożywczy.

5 Podsumowanie lekcji, dokonanie oceny pracy uczniów na zajęciach, nagrodzenie najbardziej aktywnych.

ZAŁ. 1 PARY WYRAZÓW

fresh

świeży

off

zepsuty

delicious

pyszny

raw

surowy

ripe

dojrzały

rotten

zgniły

soft

miękki

hard

twardy

sweet

słodki

salty

słony

bitter

gorzki

sour

kwaśny

spicy

pikantny

mouldy

spleśniały

crunchy

chrupiący

ZAŁĄCZNIK 2.OPIS PRÓBOWANYCH PRODUKTÓW- DOPASOWANIE.

It’s soft. It’s sweet.

It’s juicy. It’s very sour.

It’s bitter. It’s soft.

It’s juicy. It’s crunchy.

It’s sweet.

It’s salty. It’s crunchy.

It’s spicy.

It’s hard. It’s sweet.

It’s juicy. It’s soft. It’s sweet or sour.

banana

lemon

cheese

apple

crisp

ketchup

candy ...