Dodaj publikację
Autor
Stanisława Ciszewska
Data publikacji
2019-02-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Opracowanie dotyczy realizacji Programu "Elementami tańca towarzyskiego w przedszkolu"
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

Przedszkole z tańcem i muzyką

Taniec był z ludzkością od zawsze. Znajdziemy go w każdej epoce i kulturze pod najróżniejszymi postaciami. Od tysiącleci, ludzie przekazywali swoje emocje tańcem; tańczyli by wywołać deszcz, tańczyli gdy się cieszyli, tańczyli tańce rytualne. Wielu wojowników tańcem podnosiło odwagę przed nadchodzącą walką.

Obecnie taniec jest zaliczany do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne. Jest także formą hobby, pasją lub po prostu formą wyrażania emocji i przyjemnością .

W Przedszkolu Nr 9 im Bursztynek w Koszalinie taniec jest codziennością, dzięki niemu dzieci mogą się optymalnie rozwijać zarówno fizycznie (ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciąganie mięśni i ścięgien, kształcenie koordynacji i równowagi) jak i psychicznie (dotlenienie mózgu, dzięki ruchom naprzemiennym współdziałanie półkul mózgowych, kształcenie uwagi i pamięci , modelowanie pożądanych postaw społecznych i kulturalnych zachowań).

Od wielu lat w przedszkolu , prowadzone jest kółko taneczne, które rozwija zainteresowania i pasje realizując założenia autorskiego programu „Elementy tańca towarzyskiego dla dzieci w przedszkolu”.

Członkami kółka tanecznego są dzieci sześcioletnie, wykazujące predyspozycje i zainteresowania muzyczno-ruchowe. Podczas zajęć dzieci poznają elementarne kroki 6 tańców towarzyskich, współpracują w tworzeniu choreografii do muzyki dyskotekowej , projektują stroje. Biorą udział w licznych występach podczas środowiskowych i miejskich uroczystości.

Reprezentowały przedszkole podczas występów z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej prezentując wiązankę tańców pod tytułem „Bursztynowym szlakiem przez kraje Unii” . Zatańczyły wówczas montaż choreograficzny złożony z czterech tańców (krakowiak, passo doble , zorba i polonez z elementami techno) w koszalińskim Atrium.

W ramach prowadzonego kółka w przedszkolu zorganizowano uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca „Przedszkole z Pasją „ na którą dzieci zaprosiły tancerzy ze Studia Tańca Pasja. Kilkakrotnie w ciągu roku prezentują swoje umiejętności przed bliskimi i zaproszonymi gośćmi z okazji różnorodnych świąt i uroczystości przedszkolnych. Od kilku lat członkowie kółka są uczestnikami Powiatowego konkursu tanecznego „Przedszkolaczek tańczy nowocześnie” zyskując uznanie Jury.

Tańczą przed bardzo szeroką publicznością podczas koncertów z okazji Dni Koszalina. Podbijają serca widowni i profesjonalistów.

Dzieci z grupy tanecznej każdego roku są zapraszane na pokazowe lekcje tańca do Studia Tańca „Pasja” prowadzoną przez finalistę programu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”. Wiele z nich zostaje adeptami Studia Tańca i doskonali swoje umiejętności taneczne. Z czasem możemy ich oglądać na parkietach tanecznych , gdyż są uczestnikami Ogólnopolskich Zawodów Tanecznych.

W czasie prowadzonych przez choreografów zajęć, cała grupa wyśmienicie radziła sobie z nowymi choreografiami wykazując doskonalą pamięć rytmiczno- ruchową. Zaskoczyła trenerów swoimi umiejętnościami i otrzymała zaproszenie do udziału Ogólnopolskim Turnieju Tańca jako grupa pokazowa.

W bieżącym roku szkolnym, szeregi kółka tanecznego zasiliła 10 ...