Dodaj publikację
Autor
Ewelina Stawska
Data publikacji
2019-04-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dni adaptacyjnych w przedszkolu dla dzieci 3-letnich.
 Pobierz (doc, 59,5 KB)

Podgląd treści


„Z uśmiechem witam przedszkole”

scenariusz dni adaptacyjnych w grupie dzieci 3-letnich

Prowadzące:

Ewelina Stawska

Magdalena Gronowska

Termin realizacji:

30 – 31.08.2018

Cel główny:

- Tworzenie dzieciom warunków do adaptacji w przedszkolu

- Eliminacja stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej

Cele szczegółowe:

- Zmniejszenie u dzieci trudnych napięć emocjonalnych w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu

- Zapoznanie dzieci i rodziców z organizacją, zasobami i bazą przedszkola

- Motywowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawach zorganizowanych ułatwiających integrację w przedszkolu

- Nawiązanie bliskiego i serdecznego kontaktu w relacjach: nauczyciel – dziecko, nauczyciel – rodzic

- Nawiązanie przez rodziców aktywnej współpracy z przedszkolem

- Pedagogizacja rodziców w zakresie zaspokajania potrzeb dziecka jako warunku prawidłowego jego rozwoju

- Przezwyciężanie obaw rodziców przed zmianą środowiska swojego dziecka

- Uświadomienie dzieciom, że pobyt w przedszkolu może być dla nich ciekawą zabawą oraz formą radosnego działania

Przebieg spotkania

Dzień 1

Dzieci wraz z rodzicami spotykają się w szatni przedszkolnej z paniami. W szatni wspólnie z rodzicami odszukują swoje imię i nazwisko i nazywają obrazek na swoim znaczku (próbują zapamiętać).

1. Indywidualne przywitanie się z dziećmi i rodzicami poprzez podanie ręki – wręczenie plakietki w kształcie MISIA z imieniem i nazwiskiem dziecka

2. Zaproszenie dzieci i rodziców do zwiedzania sali i zapoznania się z jej wyposażeniem: oglądanie kącików zabaw, łazienki, leżakowni, szatni, nawiązywanie pierwszych kontaktów poprzez wspólną zabawę swobodną.

3. Zabawy integracyjne:

❖ Nauka piosenki na powitanie „Chodźmy wszyscy tu do koła...”

Chodźmy wszyscy tu do koła ( idziemy wszyscy po kole trzymając się za ręce )
Zabawimy się wesoło ( każdy obraca się wokół własnej osi )
Witamy wszyscy wraz ( kłaniamy się )
Na zabawę nadszedł czas ( podskokami obracamy się dookoła )
Prawa ręka, lewa ręka ( pokazujemy prawą a następnie lewą rękę )
Prawa noga, lewa noga ( pokazujemy prawą a następnie lewą nogę)
Cały tułów oraz głowa ( pokazujemy podane części ciała )
Witamy Was ( ukłon )

❖ „Powiedz misiowi jak masz na imię” - spotkanie w kole na dywanie – nawiązanie kontaktu poprzez pomachanie do siebie ręką oraz przedstawienie swoich imion przekazując sobie nawzajem pluszowego misia. Miś krąży z rąk do rąk. Każdy kto trzyma misia wymawia swoje imię np. Jestem …

❖ „ Co dzieci robią w przedszkolu ?” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat przedszkola ukierunkowane pytaniami nauczyciela:

- Co to jest w przedszkole ?

- Co dzieci mogą robić w przedszkolu?

- Jak zachowujemy się w przedszkolu?

- czego nie wolno robić w przedszkolu?

❖ Zabawy ruchowe metodą W. Sherborne:

• „Witanie się różnymi częściami ciała” – dzieci chodzą po całej sali w rytm muzyki, na przerwę dzieci słuchają nauczyciela którą częścią ciała mają się przywitać z sąsiadem.

• „Dwa Malutkie Misie”- zabawa ...