Dodaj publikację
Autor
KingaPawlicka
Data publikacji
2019-05-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przesyłam konspekt lekcji o wyższych kwasach karboksylowych wraz z kartą pracy i pytaniami ewaluacyjnymi.
 Pobierz (docx, 21,7 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji chemii

Prowadzący: Kinga Pawlicka

Data: 06.05.2019 r.

Klasa: 8

Dział: POCHODNE WĘGLOWODORÓW

Temat: Właściwości i zastosowanie wyższych kwasów karboksylowych.

Cele operacyjne:

Poziom I wiadomości

A – zapamiętanie wiadomości

uczeń potrafi podać nazwy poznanych wyższych kwasów karboksylowych

uczeń potrafi napisać ich wzory sumaryczne

B – zrozumienie wiadomości

uczeń wymienia zastosowania wyższych kwasów karboksylowych w życiu codziennym

Poziom II umiejętności

C – stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

uczeń potrafi odróżnić kwas stearynowy od kwasu oleinowego

uczeń potrafi wyjaśnić, dlaczego kwas oleinowy odbarwia rozcieńczony roztwór manganianu (VII) potasu a kwas stearynowy nie.

D – stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

uczeń potrafi zaprojektować i wykonać doświadczenie

Cele wychowawcze:

wdrażanie do aktywności na lekcji

rozwijanie poczucia koleżeństwa

wyrabianie poczucia współodpowiedzialności w pracy

Regulamin pracowni chemicznej – przypomnienie zasad bhp.

Metody: słowna - rozmowa z uczniami, praktyczna – ćwiczenia uczniowskie

Formy pracy: praca w parach

Środki dydaktyczne: podręcznik, plansza dydaktyczna, karta pracy

Szkło i sprzęt laboratoryjny: zlewki, probówki, bagietki, statywy do probówek, łyżeczka do spalań, palnik, korki

Odczynniki chemiczne: kwas stearynowy, kwas palmitynowy, roztwór manganianu (VII) potasu, woda, uniwersalny papierek wskaźnikowy

Przebieg lekcji :

1. Faza wstępna – sprawy organizacyjne

2. Faza główna – realizacja tematu

Wyjaśnienie terminu: wyższe kwasy karboksylowe

Nazwy i wzory sumaryczne 3 przedstawicieli wyższych kwasów karboksylowych (k. palmitynowy, k. stearynowy, k. oleinowy)

Badanie właściwości kwasu stearynowego i oleinowego – doświadczenia uczniowskie (karta pracy)

Przykłady zastosowań wyższych kwasów karboksylowych

Faza końcowa – podsumowanie tematu lekcji, ocena słowna

Opracowała i przeprowadziła: Kinga Pawlicka

PAMIĘTAM O ZASADACH BHP PODCZAS WYKONYWANIA DOŚWIADCZEŃ

KARTA PRACY

Zaprojektuj i wykonaj doświadczenia dotyczące wyższych kwasów karboksylowych

Do probówki nr 1 wsyp niewielką ilość kwasu stearynowego. Określ stan skupienia, barwę, zapach oraz rozpuszczalność w wodzie.

Schemat doświadczenia

Stan skupienia:

Zapach:

Barwa:

Rozpuszczalność w wodzie:

Określ stan skupienia, barwę, zapach oraz rozpuszczalność w wodzie kwasu oleinowego.

(probówka nr 2)

Schemat doświadczenia

Obserwacje:

Wnioski:

Do probówki z kwasem oleinowym dodaj około 1cm rozcieńczonego roztworu manganianu (VII) potasu (probówka nr 3). Probówkę zamknij korkiem i wstrząśnij kilkakrotnie. Zapisz obserwacje.

Schemat doświadczenia

Obserwacje:

Wnioski:

Do probówki wsyp niewielką ilość kwasu stearynowego a następnie dodaj około 1cm rozcieńczonego roztworu manganianu (VII) potasu (probówka nr 4). Probówkę zamknij korkiem i wstrząśnij kilkakrotnie. Zapisz obserwacje.

Schemat doświadczenia

Obserwacje:

Wnioski:

Nalej kwasu oleinowego na łyżeczkę do spalań i umieść ją na chwilę w płomieniu palnika. Zapisz obserwacje. Następnie na łyżeczce do spalań umieść niewielką ilość kwasu stearynowego. Zgaś palnik.

Schemat doświadczenia

Obserwacje:

Wniosek:

Równanie reakcji spalania całkowitego kwasu oleinowego:

…………………………………………………………………………………………………………

Równanie reakcji spalania całkowitego kwasu stearynowego:

…………………………………………………………………………………………………………

Do parowniczki ...