Dodaj publikację
Autor
Justyna Jankiewicz
Data publikacji
2019-05-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
18

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji z fizyki 'Energia wewnętrzna i ciepło. Pierwsza zasada termodynamiki' - 3 klasa technikum, zakres rozszerzony.
 Pobierz (docx, 22,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji z fizyki

IMIĘ I NAZWISKO PROWADZĄCEGO - …………………..

SZKOŁA - ……………………………………………………..

KLASA - …………………………

DATA: ………………………….....

1. Temat lekcji: Energia wewnętrzna i ciepło. Pierwsza zasada termodynamiki.

2. Cele edukacyjne

kształcenia:

wiadomości:

- definiowanie energii wewnętrznej,

- definiowanie ciepła,

- definiowanie pierwszej zasady termodynamiki.

- umiejętności:

- omawianie związku miedzy energią wewnętrzną a ciepłem,

- przeliczanie jednostek miedzy skalami Celsjusza, Kelwina i Fahrenheita,

- stosowanie terminologii fizycznej do opisu zjawisk otaczającego świata,

- rozwiązywanie typowych zadań i problemów fizycznych.

b. wychowania

- rozwijanie dociekliwości i postawy badawczej uczniów,

- rozwijanie zainteresowania fizyką,

- zaangażowanie w zdobywanie wiedzy,

- współuczestniczenie w odkrywaniu podstawowych praw przyrody,

- współpraca w zespole, organizacja pracy zespołu.

3. Metody pracy:

- pogadanka,

- dyskusja.

4. Środki dydaktyczne:

- tablica,

- karty pracy,

- notatki własne uczniów.

5. Przebieg lekcji:

Część wprowadzająca

Czynności nauczyciela i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Cele

Uwagii wska-zówki

Nauczyciel: Podaje temat

lekcji i przedstawia jej cele.

Sprawdza pracę domową.

Prosi uczniów o przypomnie-nie wiadomości o poznanych rodzajach energii.

Uczniowie: Aktywnie uczestniczą w rozmowie, sporządzają notatki.

- pogadanka

- dyskusja

- powtórzenie wiadomości o temperaturze,

- przypomnienie związków pomiędzy skalami temperatur oraz algorytmów przeliczania temperatur w skalach Celsjusza, Kelwina i Fahrenheita,

- ćwiczenie umiejętności przeliczania temperatury w różnych skalach,

- przypomnienie wiadomości na temat energii mechanicznej.

- praca indywi-dualna,

- pracaz całą klasą.

Nauczyciel: Definiuje energię wewnętrzną i ciepło.

Uczniowie: Sporządzają notatki.

- pogadanka

- definiowanie energii wewnętrznej i ciepła,

- stosowanie terminologii fizycznej,

- rozwijanie zainteresowania fizyką.

- pracaz całą klasą.

Część realizacyjna

Czynności nauczycielai ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Cele

Uwagii wska-zówki

Nauczyciel: Definiuje pierwszą zasadę termodynamiki i wyjaśnia ją na przykładach.

Uczniowie: Biorą aktywny udział w rozmowie, sporządzają notatki.

- pogadanka

- dyskusja

- tablica

- poznanie treści pierwszej zasady termodynamiki,

- współuczestniczenie w odkrywaniu podstawowych praw przyrody,

- zaangażowanie w zdobywanie wiedzy,

- rozwijanie zainteresowania fizyką,

- omówienie pierwszej zasady termodynamiki w różnych sytuacjach, analiza przykładów.

- pracaz całą klasą.

Część podsumowująca

Czynności nauczyciela

i ucznia

Metody

Środki dydaktyczne

Cele

Uwagii wska-zówki

Nauczyciel: Prosi uczniów o przypomnienie najważniejszych zagadnień z lekcji.

Uczniowie : Odpowiadają na postawione pytania, rozwiązują zadania.

Nauczyciel: Ocenia aktywność uczniów na bieżąco.Podaje pracę domową.

- pogadanka

- rozmowa

- dyskusja

- karty pracy,

- notatki własne uczniów.

- stosowanie poznanych praw do rozwiązywania zadań problemowych.

- praca indywi-dualna,

- pracaz całą klasą.