Dodaj publikację
Autor
Maria Pięczykowska
Data publikacji
2019-05-29
Średnia ocena
5,00
Pobrań
130

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja zawiera scenariusz lekcji "Gra pozorów w noweli Bolesława Prusa".
 Pobierz (doc, 94,5 KB)

Podgląd treści


Maria Pięczykowska – nauczyciel wspomagający, nauczyciel języka polskiego
[pic]

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY I GIMNAZJUM

TEMAT: Historia pewnej kamizelki. Cechy noweli na podstawie Kamizelki Bolesława Prusa.

CZAS LEKCJI: 90 minut

CELE GŁÓWNE:

• dowiaduje się dlaczego utwór Kamizelka nazywamy nowelą z sokołem.
• dostrzega grę pozorów w tekście Bolesława Prusa.
 
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:

• definiuje pojęcie nowela,
• dostrzega różnice między nowelą a opowiadaniem,
• poprawnie wskazuje cechy gatunkowe noweli w utworze Bolesława Prusa pt. Kamizelka,
• poprawnie posługuje się (ze zrozumieniem) pojęciami potrzebnymi do wskazywania cech gatunkowych noweli,
• kształci umiejętność opowiadania odtwórczego

FORMY PRACY:
zbiorowa.
 
METODY PRACY:
Pogadanka heurystyczna, podające, aktywna praca z tekstem i oparte na działaniu
 
ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:
• Tekst noweli Bolesława Prusa pt. Kamizelka
• Karty pracy z ćwiczeniami

PRZEBIEG LEKCJI:            

1. Ogniwo wstępne:    

• Zapisanie na tablicy i w zeszytach tematu lekcji

Uczniowie powinni przyjść na lekcję ze znajomością Kamizelki

• Omówienie z uczniami elementów świata przedstawionego w lekturze.

Miejsce akcji: Warszawa, jedna ze starych kamienic
Bohaterowie: pani i pan, Żyd, lekarz, służąca, stróz, stróżowa, sąsiad
Czas akcji: przełom XI i XX wieku

2. Ogniwo zasadnicze:

Ćwiczenie 1
Na tablicy nauczyciel pisze słowo KŁAMAĆ. Uczniowie dopisują z czym kojarzy się im to słowo.
Nie mówić prawdy nie być szczerym

KŁAMAĆ

Ukrywać prawdę Nie przyznawać si do prawdy
Mijać się z prawdą
(kłamać, oszukiwać)

Przy okazji: Spojrzeć prawdzie w oczy – mówić prawdę

• Uczniowie dowiadują się czym jest:

EUFEMIZM – słowo lub wyrażenie zastępujące wyrazy nieprzyzwoite czy drastyczne w celu złagodzenia treści wypowiedzi np. człowiek niezbyt mądry zamiast „głupiec”.

• Omówienie wraz z uczniami sytuacji z lektury dotyczącej kłamstwa w słusznej sprawie. Co o tym sądzą. Czy byli zaskoczeni podczas czytania lektury.

• Ćwiczenie 1 i definicja eufemizmu znajdują się w zeszycie u uczniów.
• Nauczyciel opowiada uczniom streszczenie noweli Sokół Giovanniego Boccaccia. Zwraca uwagę na budowę noweli. Następnie porównuję nowelę Sokół z utworem Bolesława Prusa a następnie dyktuje uczniom notatkę do zeszytu:

Kamizelkę Bolesława Prusa określa się mianem noweli z sokołem. Nazwa ta wzięła się od tytułu noweli, która stała się wzorem dla późniejszych twórców – jest nią Sokół Giovanniego Boccaccio.
Sokół noweli to inaczej główny motyw utworu. Poznać go można bardzo łatwo bo często występuje w tytule noweli. Sokołem noweli mogą być przedmioty (kamizelka w noweli Bolesława Prusa), zwierzęta (szkapa w noweli Marii Konopnickiej), osoba (Janko Muzykant w noweli Henryka Sienkiewicza).

• Próba zastanowienia się razem z uczniami czym kamizelka była dla narratora, męża i żony:
KAMIZELKA

| | | |
|DLA NARRATORA |DLA MĘŻA |DLA ŻONY |
| | | |
|Pamiątka po sąsiadach |Nadzieja na odzyskanie sił ...