Dodaj publikację
Autor
Iwona Golczyk
Data publikacji
2019-08-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
77

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH ( KLASY 1 - 3SP) Temat: Grzeczność na co dzień.
 Pobierz (docx, 93,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH ( KLASY 1 - 3SP)

Temat: Grzeczność na co dzień.

Data: 26.11.2015r.

Cel ogólny:

Stosowanie form grzecznościowych i doskonalenie nawyków kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach życia codziennego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Używa słów proszę , dziękuję, przepraszam

Wie, co to znaczy kulturalne zachowanie

Zwraca uwagę na właściwe zachowanie w różnych sytuacjach

Rozumie i stosuje zwroty grzecznościowe adekwatne do sytuacji,

Uważnie słucha tekstu i wypowiada się na dany temat

Kulturalnie odnosi się do kolegów

Metody pracy:

Rozmowa kierowana

Praca z tekstem

Zajęcia plastyczne

Formy pracy

Praca grupowa

Praca indywidualna

Środki dydaktyczne

Wiersz Cz. Janczarskiego „Piękne zwyczaje”

Teksty wierszowanych zagadek pochodzą z „ W co i jak się bawić ?” I. Dudzińska, T. Fiatowska

Karteczki z nr 1-4

Koperty z opisem sytuacji

Ilustracje przedstawiające „Magiczne słowa”

Karteczki z opisem sytuacji

Piłka

Piosenki „ Grzeczne słówka” „ Dobre zwyczaje” „ Proszę dzikękuję”

Teledysk Bajkowa drużyna „ Magiczne słowa”

Kolorowanki, kredki

Przebieg zajęć:

Nauczyciel proponuje zabawę dzięki, której dzieci dowiedzą się co jest tematem dzisiejszych zajęć.

Zabawa polega na tym, że nauczyciel zadaje zagadkę i rzuca piłeczkę do osoby, która ma odpowiedzieć. Jeśli dziecko zna odpowiedź podaje głośno i odrzuca piłeczkę. Jeśli nie zna podaje do kolegi lub koleżanki, który udzieli prawidłowej odpowiedzi.

Pierwsze litery wyrazów, które będą odpowiedzią na zadane zagadki utworzą hasło temat zajęć GRZECZNOŚĆ

Zbieramy je jesienią w lesie ( grzyby)

Wisła jest najdłuższą….w Polsce (rzeką)

Kto mieszka w igloo? Eskimosi

Wszystkie dzieci ją uwielbiają jest słodka, może być z nadzieniem ( czekolada)

Jaka to pora kiedy świeci księżyc i gwiazdy? ( noc)

Posiłek, który jemy po powrocie ze szkoły do domu ( obiad)

Powiedz jak brzmi początek wiersza …..pokaż rogi, dam Ci sera na pierogi. Jak nie sera to kapusty od kapusty będziesz tłusty ( ślimak)

Jak nazywa się nocny motyl ? ( ćma)

Dzieci siadają w kręgu i czytają słuchanego przez nauczyciela wiersza Cz. Janczarskiego

„ Piękne zwyczaje”

"Piękne zwyczaje" - Cz. Janczarski

Słonko ma bardzo piękne zwyczaje.Mówi: "dzień dobry, gdy rano wstaje.A drzewa lśniące rosą nad ranem,Szumią: "dzień dobry, słonko kochane".Gdy słonko chmura zasłoni siwa,mówi: "przepraszam"potem odpływa.Gdy ciepłym deszczem sypnie dokoła,"dziękuję" szumią trawy i zioła.Słonko dzień całypo niebie chodzi."Dobranoc" mówi, kiedy zachodzi.Mrok szary wkoło,trawy i drzewa"dobranoc" szumią z prawa i lewa.

Rozmowa dotycząca zasłyszanego wiersza, formułowanie odpowiedzi na zadawane pytania przez nauczyciela:

Co rano mówi słonko?

Jak odpowiadają drzewa?

Co chmurka mówi, gdy zasłoni słonko?

Kto dziękuje za ciepły deszcz?

Jakiego słowa używa słonko na pożegnanie?

Dzieci dobierają się w ...