Dodaj publikację
Autor
Katarzyna Mazur
Data publikacji
2019-09-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
17

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz imprezy z okazji święta Pieczonego Ziemniaka
 Pobierz (docx, 15,6 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ IMPREZY Z OKAZJI ŚWIĘTA PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Cele:

1.Zapoznanie ze świętem oraz z bają o ziemniaku.

2.Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i historycznych;

3.Poznanie potraw gdzie głównym składnikiem jest ziemniak.

4.Integracja w zabawie ruchowej w kole.

5.Wykonanie pracy plastycznej. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.

6. Obserwacja upraw ziemniaków.

7. Zapoznanie z narzędziami: motyką, kopaczką, kombajnem ziemniaczanym, wykopkami.

8.Dawanie dzieciom szansy radosnego przeżycia.

Metody: rozmowa, objaśnienia, instrukcje; obserwacja, pokaz, zadań stawianych do wykonania.

Formy: grupowa, zbiorowa

PRZEBIEG IMPREZY:

1. Zagadka – H. Gzella

Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele,

Dzieci je chętnie pieką w popiele.

Kto jest bohaterem dzisiejszego święta? Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków? Dzieci wymieniają nazwy, potem nauczyciel pokazuje napisy i wspólnie je odczytujemy.    

     2.„O ziemniaku w kilku słowach” – opowiedzenie przez każdą nauczycielkę w swojej grupie, w sali, krótkiej bajki o ziemniaku, połączone z pokazem ilustracji. Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Rozgniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem. Kto i kiedy odkrył, że bulwy ziemniaków są jadalne, tego dokładnie nie wiemy. Istnieją jednak przesłanki, że ziemniak pochodzi z Ameryki Południowej.

3. Nauka okrzyku: „Święto ziemniaka dzisiaj mamy, na pieczone ziemniaki czekamy”. W trakcie zabaw okrzyk będzie powtarzany przez uczestników (A. Peplińska).

4. Wiersz – „ Co można zrobić z ziemniaka” autor Hanna Łochocka

 

Co można zrobić? O, ho! Mówiąc najprościej: sto różnych różności.Kartoflankę, do innych zup dodatki, miskę kopytek, patelnię frytek, ziemniaczane płatki.A jeszcze (lizać palce!) placki smażone na smalcu – nie?I te super ziemniaki w mundurkach z gorącą, chrupiącą skórką, wyciągnięte z popiołu, z ogniska, gdy mgły się snują dookoła i iskra pryska.A my z ziemniaka robimy prosiaka, hipopotama, królika, krowę:cztery zapałki się wtyka, ogon i rogi z drucika, oczy jarzębinowe, uszy z liści jesiennych ozdobią głowę. I gotowe.

Prowadząca deklamuje wiersz, a następnie zachęca do rozmowy wokół problemu. Dzieci udzielają odpowiedzi zgodnie z posiadaną wiedzą, wymieniają co można zrobić z ziemniaków, odwołują się ...