Dodaj publikację
Autor
Anna Baranowska
Data publikacji
2022-08-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zdalnej lekcji biologii dla klasy VII (do wykorzystania również w czasie nauczania stacjonarnego). Temat: Uszy do góry! Ucho- narząd słuchu i równowagi. Lekcja z wykorzystaniem kart pracy, escape- room, filmu
 Pobierz (pdf, 579,6 KB)

Podgląd treści

Anna Baranowska, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie

Scenariusz zdalnej lekcji biologii dla klasy VII (do wykorzystania również w czasie

nauczania stacjonarnego).

Temat: Uszy do góry! Ucho- narząd słuchu i równowagi.

Cele lekcji:

Uczeń wie:

- jak działa zmysł równowagi;

Uczeń potrafi:

- omówić budowę ucha oraz funkcję poszczególnych jego elementów;

- omówić zasady odbierania dźwięków

Metody dydaktyczne:

- słowna - pogadanka;

- pokaz;

- gra dydaktyczno- decyzyjna;

- metoda eksponująca- film

Środki dydaktyczne:

Komputer, tablet graficzny, karta pracy, prezentacja, ćwiczenia w formie escape room -

genial.ly.

Przebieg lekcji:

Część nawiązująca:

- przypomnienie przez uczniów budowy oka i funkcji poszczególnych elementów oka w

tworzeniu obrazu;

- podanie i zapisanie przez nauczyciela tematu lekcji w formie cytatu „Od tego są uszy, żeby

je trzymać do góry” (Maria Kownacka, „Plastusiowy pamiętnik”)

- podanie celu lekcji w postaci pytań:

Dlaczego podczas lądowania samolotu pasażerów bolą uszy? Skąd się bierze choroba

lokomocyjna? Jak jest zbudowane ucho? Jak działa? Co to jest dźwięk?

Część właściwa:

1. Wyjaśnienie co to jest dźwięk.

2. Przedstawienie budowy i funkcji ucha, sporządzenie notatki

https://www.123rf.com/photo_52435818_basic-ear-anatomy.html

3. Wspólnie z uczniami uzupełnienie schematu:

https://www.ototechnika.pl/budowa-ucha/

4. Prezentacja filmu „Jak działa słuch?” https://www.youtube.com/watch?v=pooeW9Oop5Q

5. Poznanie tajemnicy bolących uszu podczas lotu samolotem i przyczyn choroby
lokomocyjnej.

Część podsumowująca:

1. Ćwiczenia sprawdzające w formie testu na zasadzie escape room - genial.ly i rozwiązanie

zagadki, podanie właściwego kodu.

https://view.genial.ly/5e9c88bcf69c430d82689b9e/game-breakout-ucho

2. Ocena aktywności i wiedzy uczniów.

Praca domowa:

Uzupełnij kartę pracy: