Kosmiczne lekcje i nie tylko, czyli inspiracje na edukację przez krótkofalarstwo

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

budar
Posty: 2
Rejestracja: 2022-11-29, 23:34
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Kosmiczne lekcje i nie tylko, czyli inspiracje na edukację przez krótkofalarstwo

Postautor: budar » 2022-11-30, 21:44

Dzień dobry,

Służba Radiokomunikacyjna Amatorska, często zwana krótkofalarstwem daje olbrzymie możliwości edukacyjne, zarówno te w ramach lekcji podstawowych, jak i dodatkowych.

Podstawowa informacja to taka, że krótkofalarstwo to nie tylko łączności głosowe czy telegraficzne na falach krótkich.

To też transmisja danych, np. pogodowych lub meteorologicznych ze stratosfery, z własnego balonu, na początku nawet za jedyne 100zł!

Inny przykład to ten, cyfrowa TV ze stacji kosmicznej.... https://youtu.be/D1ze07-sfyU

O jakich przedmiotach mowa? Fizyka, matematyka, geografia, j. obce, WF, zajęcia praktyczne, a także informatyka, chemia, czy historia. Na biologię mam pomysły przy łączności z astronautą ;)

Wpisuje się też w elektronikę, mechatronikę tworzenie własnych projektów radiowych i programowanie. Lecz to wydaje się oczywiste.

Bez komunikacji bezprzewodowej nie istniałoby wiele przedmiotów użytku codziennego oraz astronautyka w tym obserwacja Ziemi z kosmosu, czy lokalizacja typu GPS.

Wracając jednak do krótkofalarstwa i edukacji, to aby nie być gołosłownym, w tym miesiącu nauczyciele z Klubu Młodych Odkrywców KMO Kolska Wyspa (Wielkopolska), zostali nagrodzeni tytułem i statuetką na Powiatowej Gali Mistrzów za całokształt ich działalności na rzecz edukacji i pracy z młodzieżą. https://youtube.com/watch?v=RsNBAf7AAUU&t=42s
Część z ich działalności była związana z krótkofalarstwem.

Udział w takim projekcie, jak szkolna łączność ARISS, to z jednej strony niesamowita przygoda dla uczniów i nauczycieli, która pozwala w swojej placówce edukacyjnej gościć drogą radiową astronautę prosto z kosmosu. Z drugiej strony daje możliwość poszerzenia wiedzy również o astronautykę, czy astronomię, lecz nie tylko. Na tej stronie są linki do stron angielskojęzycznych, jeżeli ktoś chce wziąć w tym udział: https://ariss.pzk.org.pl.

Szkolna łączność ARISS:
W skrócie to trzeba nawiązać kontakt z lokalnymi krótkofalowcami, stworzyć zespół, napisać konspekt edukacyjny (j. angielski), wypełnić wniosek (j. angielski), dokumenty wysłać do ARISS Europa, zdobyć zgody rodziców na realizację takiego projektu edukacyjnego w placówce szkolnej.
I czekać na akceptację wniosku. Gdy za pierwszym razem się nie uda, to ponowić próbę.
Więcej informacji było kiedyś podawane na konferencjach stacjonarnych o ARISS.

Tym razem mam inną propozycję, że w swoim wolnym czasie wspólnie z kolegami spotkamy się online z zainteresowanymi osobami - uczniami, nauczycielami, edukatorami. Na spotkanie zapraszam wszystkich zainteresowanych. Aby kuć żelazo póki gorące, proponuję, najbliższą sobotę 3 grudnia 2022 o godzinie 18:00.

Więcej informacji i rejestracja (MInfo: 45m) https://ariss.pzk.org.pl/sympozjum2022/

Wówczas będziemy mogli tutaj dzielić się swoimi pomysłami i wymieniać doświadczeniami w tym zakresie. Liczę na to że niektóre z moich (naszych) scenariuszy tam wspólnie zweryfikujemy i tu się nimi podzielimy.

Oto kilka wstępnych scenariuszy:
Lokalne ARDF (ARDF to zawody sportowe rangi międzynarodowej
https://youtu.be/tl4HztSY8Mo )zwane często "polowaniem na lisa", można wykonać w prosty sposób lokalnie. Na początek jeden czy dwa nadajniki. I proste odbiorniki. Nadajniki można zdobyć właściwie za darmo, trzeba tylko odszukać odpowiednią sondę meteorologiczną która spadła po sondażu z nieba i ją przeprogramować. A odbiornik trzeba niestety zakupić. Ważniejsza jednak tutaj jest antena. Dodatkowo można stworzyć mapkę lokalnego parku czy lasu, zabezpieczyć teren. I zabawa w praktyce gotowa. Metodyka jest duża, cele operacyjne też.

Informatyka: operacje na zbiorach z danymi, operacje na bazach danych - czyli przetwarzanie logów zapisanych łączności. Łączności w odpowiednim formacie elektronicznym można wysyłać po nagrody i dyplomy krótkofalarskie za łączności i nasłuchy.

Informatyka: Skonfigurowanie websdr.

Informatyka: (wyższy poziom, trzeba klubu krótkofalarskiego) - radiowa poczta e-mail.

Historia np. poszukać informacji o walkie-talkie. Podział na grupy, praca zespołowa. Poszukiwanie informacji. Tu jest szeroka metodyka. Dyskusja i wnioski, no i poznanie fragmentu polskiej historii.

Zapraszam też do odsłuchania podcastu w którym nauczyciel opowiada o sukcesie jego ucznia jak z krótkofalowcem wyznaczał orbitę Księżyca, za co został nagrodzony.

https://open.spotify.com/episode/3hhzJSzPtJ96JbGFEGDw0L

Kolejne będę dodawał w tym wątku i zapraszam do dyskusji.

A.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Kosmiczne lekcje i nie tylko, czyli inspiracje na edukację przez krótkofalarstwo

Postautor: tomeh » 2023-11-12, 14:10

Pomyślane bardzo fajne i nieźle przestawione. Ktoś tam wykonuje bardzo dobrą i przydatną pracę. Naprawdę świetny pomysł.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”