
Studiuję pedagogikę (1rok) i we wtorek mam poprowadzić zajęcia na zaliczenie ćwiczeń. Przygotowałam scenariusz zajęć dla klasy II ale nie wiem czy nie popełniłam gdzieś błędu, czy coś nie powinno być inaczej, czy może czegoś nie powinno być wcale? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, bo pierwszy raz przygotowuję scenariusz a wytycznych dostaliśmy naprawdę niewiele..
Pomożecie?

OTO SCENARIUSZ:
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Ośrodek tematyczny: Bezpieczeństwo
Temat zajęć: „Zasady zachowania się na drodze. Znaki drogowe”
Cele lekcji:
-uczeń potrafi przedstawić znaczenie niektórych znaków drogowych
-potrafi wyjaśnić, czym są znaki drogowe
-zna podstawowe zasady zachowania się pieszego na jezdni (w mieście i poza miastem)
- wykorzystuje wiadomości i umiejętności z zakresu poruszania się po drodze w praktyce
Formy lekcji:
-podająca
-operacyjna
-problemowa
Formy pracy:
-grupowa
-zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy nr. 1 i nr. 2 do pracy w grupach i pracy zbiorowej, plansze ze znakami drogowymi, kartki papieru, flamastry, kredki
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna (organizacyjna):
-sprawdzenie obecności,
-wpisanie tematu zajęć,
-kartkówka/odpowiedź ustna
2. Faza główna:
-zapisanie tematu na tablicy
-wprowadzenie do tematu bezpiecznego poruszania się po drogach, wspólne czytanie wiersza:
Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli.
Znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna więc swobodnie
Mogą po niej przejść przechodnie.
-podział klasy na cztery zespoły, rozdanie kart pracy nr. 1, wybranie przez nauczyciela kilku osób do prezentacji pracy
-ciąg dalszy w czterech zespołach: każdy zespół otrzymuje jedno pojęcie do zdefiniowania: znak drogowy, zasada, zakaz, nakaz; prezentacja definicji przez liderów każdej z grup
-prezentacja przez nauczyciela rodzajów znaków: znaki informacyjne, ostrzegawcze, zakazu i nakazu. Objaśnienie ich charakterystycznych cech
-czytanie przez nauczyciela wiersza o znakach i powtarzanie go przez dzieci:
Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,
z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
mówią: „Uważaj na mój rysunek!”,
bo to są ZNAKI OSTRZEGAWCZE.
Te duże koła z brzegiem czerwonym,
Które z daleka widać od razu,
„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie ZNAKI ZAKAZU.
A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim stojące z gracją
INFORMACYJNE są to ZNAKI,
bo zawsze służą informacją.
Inne zaś koła – z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczo: „Jedź jak ci każę!”,
dlatego są to ZNAKI NAKAZU.
-ponowny podział na cztery zespoły, rozdanie kart pracy nr. 2
-do jakiej grupy znaków należy znak z karty pracy nr. 2?
3. Faza końcowa
-uczniowie rysują na kartkach wybrany znak, który dziś poznali i najbardziej im się spodobał
-czy mają jakieś pytania
-zadanie domowe
-ocenienie aktywności