Artykuł a program autorski

wymiana pomysłów, czyli jak prowadzić dobre, inspirujące i ciekawe lekcje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Artykuł a program autorski

Postautor: TLBCK85 » 2019-09-11, 10:16

Witam,
jeżeli nie ten dział to proszę o przeniesienie.
Mam pytanie odnośnie pisania programów autorskich (głównie chodzi o awans na dyplomowanego, a jakże :wink: ). Chodzi o to, że w 2016/17 roku napisałem artykuł, który ukazał się drukiem w czasopiśmie, dotyczący lekcji w terenie itd., na podstawie tego artykułu robiłem lekcje w terenie, a moje pytanie jest takie, czy na podstawie tego artykułu mogę napisać program autorski, w sensie rozbudować go? Czy potrzeba jest pisania czegoś nowego od zera?
PZDR
Feci quod potui faciant meliora potentes.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Artykuł a program autorski

Postautor: linczerka » 2019-09-11, 18:00

Jeśli to był artykuł, to trzeba napisać program.
Artykuł możesz wykorzystać.
Jeśli rozbudujesz artykuł, to będzie rozbudowany artykuł, a nie program.
Chyba, że opublikowałeś program i chcesz go rozbudować.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Artykuł a program autorski

Postautor: TLBCK85 » 2019-10-05, 12:57

Witam ponownie,
nie chcę zakładać nowego tematu,a nigdzie nie mogę znaleźć, w Internecie są opisane jakieś ogólniki, albo w ogóle nie na temat, a chodzi mi tylko i wyłącznie o to co ma zawierać program autorski/własny na dyplomowanego. Owszem, znalazłem jakiś ogólnik nawet nieźle napisany, ale problem polega na tym, że wszystko opiera się na wychowawcach w klasie, co za tym idzie na podstawie programowej i jej lekkiej modyfikacji, a ja pracując w internacie z młodzieżą z niepełnosprawnościami (upośledzenia umysłowe i jeszcze inne) nie bazuje na podstawie programowej, ale na ogólnych założeniach wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych pracy w internacie. Wobec czego taki program robię od zera i teraz czy taki program cele, założenia, zadania dla mnie i dla wychowanków,oraz ewaluację i monitorowanie to wystarczy? Czy jeżeli prowadzę zajęcia konsekwentnie od kilku lat mogę to uwzględnić w programie? czy program musi obejmować mój okres stażu np. zaczynam teraz i kończę w styczniu. Tyle tylko, że wtedy ewaluacja takiego programu zaczętego "od środka" mija się z celem. Czy po prostu napisać coś nowego, jeżeli tak, to co on musi zawierać?
Wystarczy mi wypunktowanie, słowa klucze, bez wzorów.
Dzięki z góry za odpowiedzi,
PZDR
Feci quod potui faciant meliora potentes.

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Artykuł a program autorski

Postautor: TLBCK85 » 2019-10-05, 13:19

Jeszcze jedno pytanie, czy gdybym uznał, że dwa programy wdrożę to będzie uznane za nadgorliwość czy jako staranie się. (w planie rozwoju mam jeden)
Feci quod potui faciant meliora potentes.

tomeh
Posty: 119
Rejestracja: 2020-01-16, 22:54
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Artykuł a program autorski

Postautor: tomeh » 2020-01-16, 23:28

A czy jak przykładowo robisz zdjęcia komuś powiedzmy ślubie to jak zrobisz 2 z ceremonii to nadgorliwość czy staranie się? A czy jak przykładowo wiesz że będziesz miał gości i kupujesz więcej jedzenia to nadgorliwość czy staranie się... robimy to dla celu naukowego i rozwoju czy dla punktowania to jest kwestia kluczowa.
Artykuły tematyczne ToTemat. Strona z treściami merytorycznymi na wiele tematów technicznych.


Wróć do „Metody dydaktyczne, scenariusze, konspekty, materiały”

cron