Uczeń z ZA w szkole ogólnodostępnej

o tym jakie są, jak sobie z nimi radzić, jak wychowywać bez porażek

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Lililu
Posty: 1
Rejestracja: 2019-08-24, 15:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Uczeń z ZA w szkole ogólnodostępnej

Postautor: Lililu » 2019-08-24, 15:46

Witam,

jestem świeżo po studiach, dopiero zaczynam przygodę z zawodem nauczyciela (j. angielski) i mam pewne obawy, toteż proszę o porady.
W klasie, którą mam uczyć jest chłopiec z Zespołem Aspergera, pójdzie do piątej klasy. Z opowieści innych nauczycielek wiem, że notorycznie przeszkadza na lecji do takiego stopnia, że zdenerwowany potrafi wyjść z sali, z hukiem trzaskając drzwiami i nauczycielka biega za nim po szkole, bo nie wiadomo, co wymyśli. Bardzo dobrze radzi sobie z materiałem, jest inteligentny, czasem na lekcjach wręcz znudzony. Najlepiej pracuje w samotności. Wtedy jest zdyscyplinowany. W klasie inni uczniowie go rozpraszają, niektórzy robią to celowo (rzucają w niego czymś, przezywają, ciągną za włosy itp.). Często miewa on wybuchy złości. Nie działają na niego groźby wezwania rodziców czy uwagi. Miał mieć nauczyciela-asystenta, który by go w razie potrzeby uspokoił, ale jest problem ze znalezieniem takiej osoby. Ma zajęcia z pedagogiem i wtedy jest aniołkiem, bo pracuje sam.
Jak mogę mu pomóc podczas lekcji, gdy wpadnie w szał ? Co zrobić jeśli wybiegnie z sali? Nie mogę zostawić klasy samej. Proponować mu dodatkowe zadania, gdy będzie znudzony, a klasa jeszcze będzie robić ćwiczenie? Proszę o praktyczne wskazówki.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Uczeń z ZA w szkole ogólnodostępnej

Postautor: linczerka » 2019-08-25, 06:53

To, co miałam napisać, znajdziesz tu: http://niegrzecznedzieci.org.pl/asperge ... uczycieli/
Najgorsze są sytuacje nieprzewidywalne.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Problemy dydaktyczno-wychowawcze”