Dziecko z cukrzycą w szkole

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: Andulencja » 2012-09-03, 22:04

linczerka, dzięki :) przyda się.

O tej cukrzycy dowiedziałam się dopiero dzisiaj. Jutro pogadam z dzieciakiem.
A dziś jeszcze znalazłam coś takiego http://www.slideshare.net/EduCukrzyca/e ... jej-szkole (fajna prezentacja)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: linczerka » 2012-09-03, 22:26

Mam w komputerze prezentacje na ten temat.
Kilka dobrych porad:
1.Zawsze przed lekcjami rano niech dzieciak sprawdzi dren (wężyk) i pompę (czy poszła insulina w domu). Unikniecie przykrych niespodzianek.
2.Pompa i glukometr posiada pamięć - to dla Waszej wiedzy. rodzic odczyta poziom cukrów w szkole.
3.Glukometr nie działa na słońcu i na mrozie. niech dziecko siedzi jak najdalej od okna. a z tym mrozem to weźcie pod uwagę zimowe wycieczki.
4.Gdzie dziecko, tam glukometr i coś na dosłodzenie (krówka, dextro sok). Głowę może zostawić, tego nigdy! Każde wyjście z klasy musi być z tymi rzeczami. Na dłuższe wyjścia dodatkowo glukagon i to, co zaleci rodzic.
5.Przy cukrach bardzo niskich i bardzo wysokich zachowania odbiegają od normy. Dzieciak ma problemy z koncentracją - to pod uwagę na testach, sprawdzianach. To tak, jak nas boli ząb i o niczym innym nie jesteśmy w stanie myśleć.
6.Wysokie cukry na dłuższą metę doprowadzają do powikłań, ale reagujcie natychmiast przy niskich cukrach. Dowiedz się, jaką ma insulinę (novorapid, humalog czy apidrę). Przy apidrze dochodzi często do hipoglikemii (niedocukrzenia) i trzeba reagować bez odwlekania w czasie. Lepiej od razu pomóc, niż podać glukagon czy dzwonić na pogotowie.
7.Po podaniu (tfu, tfu) glukagonu (to pomarańczowe pudełeczko), większość dzieci wymiotuje. Weźcie to pod uwagę.
8.Dzieci z cukrzycą czasami podjadają. Wtedy hulaj dusza z wysokimi cukrami.
9.Warzywa może jeść raczej bez ograniczeń i bez insuliny (to na wypadek, gdyby dzieciak był głodny)
10.Zawsze miej cukierka w torebce, najlepiej krówkę - to 1 wymiennik węglowodanowy
11.O wszelkich odstępstwach od normalnego pobytu w szkole (akademia, uroczystości, wycieczki, wyjścia z klasy) informuj mailowo wcześniej rodzica, bo nastąpi zmiana bazy i Wam będzie łatwiej.
O resztę możesz pytać na pw.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: edzia » 2012-09-03, 23:07

Fajne te porady, myślę, że wielu z nich skorzysta. Dobrze byłoby je gdzieś "przypiąć", żeby się nie zagubiły w wątkach.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: Andulencja » 2012-09-03, 23:32

edzia, a może osobny temat o cukrzycy. Ale jako przyklejka (żeby nie zginął)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: edzia » 2012-09-04, 00:01

Tak, albo oddzielny o cukrzycy uczniów, albo ogólnie o problemach zdrowotnych uczniów, czy jakoś tak.

Dyskutowaliśmy już o problemie szkoły broniącej się przed uczniami chorymi przewlekle (ale mogącymi uczęszczać na zajęcia), więc jestem mile zaskoczona, że szkoła linczerki nie tylko nie broni się przed takimi uczniami, ale pięknie udziela różnych porad w temacie. Brawo!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: linczerka » 2012-09-04, 00:07

Wysyłam materiały. Jutro zrobię osobny temat.
http://www.diabetica.pl/
Po lewej stronie kopalnia wiedzy. Tam znajdziecie, co powinien rodzic, a co nauczyciel.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: linczerka » 2012-09-04, 15:27

Pominęłam jeden post. :oops: dotyczący linka poradnika. Tu adres poradnika dla nauczycieli dziecka z cukrzycą: http://www.45minut.pl/publikacje/inne/p ... zkole.html
Od str. 39 poradnik, wcześniej program opieki.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: Andulencja » 2012-09-04, 18:54

Jeszcze raz dziękuję :)
Dużo już wiem. Nawet matka chłopaka, która dziś przyszła do szkoły była zaskoczona.

Rozmawiałam z chłopakiem przed lekcjami, ustaliliśmy zasady, a potem na godzinie wychowawczej wyjaśniliśmy co mu jest, wstał, pokazał, co to jest ta pompa, na co musi uważać, na co oni powinni zwracać uwagę. Fajnie poszła ta lekcja.
Zadawali też pytania i postanowiliśmy jeszcze wspólnie rozmawiać na ten temat.

linczerka, bardzo dziękuję za pomoc.

Dziękuję za osobny temat. Myślę że przydatny nie tylko mi.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: linczerka » 2012-09-04, 19:03

Tu jest link do strony MZ na temat pielęgniarki. Trzeba książeczkę pobrać, tam pisze o pielęgniarce. Ma Ci pomóc!
http://www.imid.med.pl/klient2/index.ph ... Itemid=213
Już w samym spisie treści masz wyjaśnione wątpliwości. a jak nie wie, to na szkolenia. To jej interes, nie Twój.
I jeszcze przypomniałam o dość istotnej sprawie. Dziecko może podać sobie insulinę na jedzenie po dwóch godzinach zegarowych od podanej wcześniej.
Pompa może być odłączona najdłużej na godzinę zegarową - np. na WF-ie.
Nie będę podawać linki (straszne zdjęcia), ale wpisz w grafikę "stopa cukrzycowa", 'retinopatia" - to nieliczne skutki złego prowadzenia cukrzycy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dziecko z cukrzycą w szkole

Postautor: Andulencja » 2012-09-04, 21:59

O właśnie!
Pielęgniarka myśli tylko, że z fluoryzacją biegać będzie. No wkurzyłam się, jak mi powiedziała, że przecież ja wiem więcej od niej.
Ale nie zamierzam odpuścić. Nie będę wielbłądem.


Wróć do „Wychowawca klasy”