I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Marcin1978
Posty: 9
Rejestracja: 2015-08-02, 12:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski, Język niemiecki, ...
Lokalizacja: pomorskie

I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: Marcin1978 » 2016-08-26, 21:13

Witajcie juz we wtorek za dwa tygodnie - moja pierwsza I godzina wychowawcza w klasie IV - i temat - Wybieramy samorząd klasowy - czy ma ktoś jakiś konspekt takiej lekcji? - jak to przeprowadzić technicznie? Będę dźwięczny:) za pomoc. Jakaś idee tego mam, ale prosze o wasze pomysły i ewentualnie jakies materialy. Every contribution will be highly appreciated. Thank you from the mountain :)

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: qjaf » 2016-08-27, 15:31

Nie robilem tego nigdy, ale tak na chlopski rozum to najpierw pytasz kto bylby chetny do kandydowania. Zapisujesz kandydatow na tablicy. Oczywiscie wypadaloby wczesnij pogadac z wychowawca 1-3 zeby sie nie okazalo, ze kandydatem jest jakis gagatek, ktorego nie znasz albo po prostu malo rozgarniete dziecko. Nastepnie przeprowadzasz glosowanie albo jawne albo tajne. No jawne wiaze sie z tym, ze niektorzy moga glosowac inaczej niz im sumienie podpowiada (presje klasy itd.) , ale jest szybsze. Tajne z kolei trwa dluzej (wiadomo, karteczki, zebranie, przeliczenie), ale optowalbym za taka metoda. Po wyborze trzeba oczywiscie podkreslic jakie zadania wiaza sie z poszczegolnymi funkcjami itd.

AliAlicja
Posty: 5
Rejestracja: 2016-08-21, 15:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: AliAlicja » 2016-08-27, 16:03

A gdzie znaleźć obowiäzki przewodniczacego itp.?

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: qjaf » 2016-08-27, 17:03

AliAlicja pisze:A gdzie znaleźć obowiäzki przewodniczacego itp.?

Najszybciej w internecie, wystarczy wpisac.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: koma » 2016-08-27, 19:20

Radzę nie wybierać samorządu klasowego na pierwszej lekcji wychowawczej.
Powinnaś poznać dzieci, aby odpowiednio kierować tymi wyborami.

Myślę, że najpierw powinniście się lepiej poznać - przedstaw się, poproś o to samo dzieci.
Pogadanka o nowej sytuacji...niech mówią, czego się boją (potem to wykorzystasz...), ...postaraj się łagodzić ten strach, wynikający z nowej sytuacji.
Sprawdź, czy mają plan lekcji, omów go. Możesz ten plan wydrukować i rozdać dzieciom - będzie sprawniej i będziesz miała świadomość, że wszyscy mają. Ten wydruk możesz już rozdać 1 września (jeśli oczywiście macie już zrobiony plan na cały tydzień). Jeżli plan będzie tylko na piątek, też daj im wydruk - będziej prościej, niż zapisywać.
Sprawdź, czy wiedzą, gdzie są poszczególne klasopracownie, gdyż teraz uczniowie będą musieli się przemieszczać.
Na pewno wyjdzie sprawa biblioteki i wypożyczenia darmowych podręczników...
Zapytaj o nowe adresy, numery telefonów rodziców. Rozdaj wcześniej przygotowane kartki, na których rodzice wypiszą swoje dane (może się zmieniły adresy lub telefony, a przecież będziesz musiała zaktualizować dziennik).
Przypomnij o zachowaniu w czasie przerw...
Poproś, aby dzieci przygotowały w domu swoje "wizytówki" z imieniem i nazwiskiem, które będą stawiać na swoich ławkach, by wszyscy nauczyciele szybciej mogli ich poznać. Jeśli starczy czasu, mogą te wizytówki wykonać w klasie po omówieniu wszystkich spraw.
Jeśli ubezpieczacie dzieci i znana już jest kwota składki rocznej, przygotuj dla rodziców kartki z tą informacją i rozdaj dzieciom.

Tych spraw organizacyjnych jest na początku tak dużo, że na pewno zajmą Ci jakieś minuty angielskiego.
Wybór samorządu sobie zostaw na później...

:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: linczerka » 2016-08-27, 21:25

Dobrze też mieć na informacji zwrotnej od rodziców uwagi o zdrowiu dziecka (np. wzrok - stosownie sadzasz w ławce, choroba lokomocyjna- dobrze wiedzieć na wycieczkach, ewentualnie zwolnienia z WF bądź jakaś choroba).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: Melizabeth » 2016-08-27, 23:05

koma pisze:Radzę nie wybierać samorządu klasowego na pierwszej lekcji wychowawczej.
Powinnaś poznać dzieci, aby odpowiednio kierować tymi wyborami.
...
Wybór samorządu sobie zostaw na później...


Osobiście uważam, że to świetny pomysł, ale akurat u mnie w szkole dyrekcja każe wybrać samorząd własnie na pierwszej lekcji wychowawczej. Ja co prawda nigdy wychowawcą nie byłam, ale zawsze mnie to dziwiło. W 4 klasie to jeszcze nie problem, bo dzieci się znają i własnie można podpytać wcześniejszego wychowawcę kogo by polecił, a kogo radzi unikać. Ale co w przypadku gimnazjum i liceum, jak jest nowa szkoła i dzieci się nie znają? Pamiętam z mojego liceum, że też na 1. lekcji wychowawczej wybieraliśmy gospodarza, a to był nasz pierwszy dzień w szkole. Mieliśmy tylko jedną osobę chętną, więc nie było problemu z wyborem, ale dla mnie jest to trochę nieodpowiedzialne. Jak wybrać dobrego przewodniczącego nie znając właściwie nikogo?

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: qjaf » 2016-08-28, 11:59

Szkola mo dostep do ocen z zachowania z poprzedniej placowki. Chyba mozna zrobic taka analize kto by sie nadawal. Zreszta jak ktos jest gramotny to szybko sie uaktywnia. Ostatecznie mozna zle wybrac, ale wybraniec sie wyrobi:) Nie robmy z tego jakiejs sensacji:)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: koma » 2016-08-28, 13:05

A ktoś robi sensację, uważasz??

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: qjaf » 2016-08-28, 18:32

A czy ja kogos tutaj o cos oskarzam? :D

Wybor przewodniczacego jest czyms naturalnym i bywa tak, ze dojdzie do pomylki. Ot, tyle sensacji. Po to jest zastepca, po to mozliwe zmiany itd. Za mojej "prezesury" jak bylem wychowawca przez 1 rok to samorzad, poza skarbnikiem, nie odgrywal szczegolnej roli w szkole podstawowej.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: oramge » 2016-08-28, 19:31

Jest też funkcja skarbnika. Czy w waszych szkołach uczniowie z kas IV-VI zbierają jakieś pieniądze? W mojej klasie rodzice nie chcą, żeby dzieci musiały zbierać jakiekolwiek pieniądze np. na herbatę czy ksero.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: linczerka » 2016-08-28, 19:57

Od lat nie mamy żadnych skarbników w społeczności uczniowskiej.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: koma » 2016-08-28, 20:43

U mnie też nie ma żadnych skarbników.
Pieniędzy od uczniów zbierać nie wolno na papier czy ksero.

gjaf, w mojej klasie natomiast przewodniczący miał dużo pracy. :)
Wszystko zalezy od tego, jak się rozumie i zorganizuje samorządność.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: I godzina wychowawcza w klasie IV - Wybieramy samorząd klasowy

Postautor: qjaf » 2016-08-28, 21:28

oramge pisze:Jest też funkcja skarbnika. Czy w waszych szkołach uczniowie z kas IV-VI zbierają jakieś pieniądze? W mojej klasie rodzice nie chcą, żeby dzieci musiały zbierać jakiekolwiek pieniądze np. na herbatę czy ksero.

U mnie sa skarbnicy. Zbieraja pieniazki i problemu nie ma. Zreszta na biezaco mozna weryfikowac jak to wyglada. Jakichs wiekszych sum dziecku lepiej nie powierzac, na wszelki wypadek.


Wróć do „Wychowawca klasy”