będę wychowawcą klasy IV

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

margo1234
Posty: 1
Rejestracja: 2017-09-03, 11:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

będę wychowawcą klasy IV

Postautor: margo1234 » 2017-09-03, 11:47

Witam, w tym roku szkolnym zostanę wychowawcą klasy IV, będzie to moje pierwsze wychowawstwo i dlatego mam pytanie: O czym powinnam wiedzieć/ o czym powinnam poinformować uczniów na początku roku szkolnego. Jakie tematy poruszyć na rozpoczęciu roku szkolnego. Będę wdzięczna za odpowiedzi.

Joanna1988
Posty: 29
Rejestracja: 2014-03-17, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: Joanna1988 » 2017-09-03, 12:02

Witam,

Przede wszystkim zadbaj o to co będzie najważniejsze przez następnych parę lat- atmosferę. Od samego początku pokaz, że wspierasz dzieci w tym trudnym dla nich okresie, że pomożesz im przejść okres adaptacyjny (najczęściej cały wrzesień). Jeśli będziesz mieć nowe dzieci w klasie (tzn takie, które doszły) to także zadbaj o nie, postaraj się jak najszybciej ich zintegrować z pozostałą częścią klasy.
Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne- na pewno na pierwszej lekcji wychowawczej postarajcie się wybrać gospodarza, zastępce i skarbnika (najczęściej glosowanie), ustalcie zasady klasy- możecie je zebrać (dzięki burzy mózgów), a na następnej lekcji stworzyć plakat i go powiesić. Nie wiem jakie panują zwyczaje w Twojej szkole, ale może zapoznaj dzieci z ogólnymi zasadami oceniania w placówce (tzw. WSO), zasadami korzystania z telefonów komórkowych (jeśli macie takie zasady opracowane przez radę pedagogiczną to super). Z mojej strony to tyle- jeśli mi się coś przypomni to napiszę.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: oramge » 2017-09-03, 14:12

Gratuluję. Pierwsze wychowawstwo może budzić sporo przyjemnych emocji. Dzieci lubią młode nauczycielki. Przedstaw się, opowiedz coś o sobie. Masz psa lub kota - pokaż foto. Początek roku szkolnego to prawie cały wrzesień. Obserwuj dzieci i słuchaj ich. Samorząd możesz wybrać później. Czasami warto zapytać poprzedniego wychowawcę, ale jestem ostrożna, aby nie wchodzić w schemat i gotową opinię o jakimś uczniu. Każdy może się zmienić, zwłaszcza dziecko. Raz przyklejona "łatka" może przyschnąć na całe życie i je zrujnować. Chcesz, aby dzieci i rodzice Cię szanowali? Wszystkiego czego chcesz wymagać od innych najpierw wymagaj od siebie. Pamiętaj, że jesteś nauczycielką, a nie koleżanką dzieci czy rodziców.
Plany regulaminy, terminy, podpisy... tony papieru. Dyrektor poda, co i do kiedy, na radzie. Warto mieć do dyspozycji doświadczonego nauczyciela, którego możesz o wszystko zapytać, którego możesz poprosić o radę lub feedback.

Guido
Posty: 1
Rejestracja: 2017-09-05, 14:24
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: Guido » 2017-09-05, 14:25

To prawda, na pewno są powody do radości ale pewnie również stres.

majowa
Posty: 89
Rejestracja: 2014-04-26, 14:43
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: majowa » 2017-10-11, 17:59

Zadbaj o dobrą współpracę z rodzicami :) Powodzenia

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: oramge » 2017-10-12, 15:52

majowa pisze:Zadbaj o dobrą współpracę z rodzicami :) Powodzenia

Co masz na myśli ? Możliwe, że każdy coś innego.

majowa
Posty: 89
Rejestracja: 2014-04-26, 14:43
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: będę wychowawcą klasy IV

Postautor: majowa » 2017-10-18, 16:39

Włącz rodziców z życie klasy.


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron