Chamstwo w klasie

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Elsewhere
Posty: 53
Rejestracja: 2014-08-19, 13:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Chamstwo w klasie

Postautor: Elsewhere » 2018-10-25, 15:20

Cześć.
Jestem wychowawcą klasy 6 i generalnie na klasę swoją raczej nie narzekałam, jak dotąd... W tym roku niektórzy chłopcy jednak zaczęli zachowywać się bardzo chamsko - szczególnie w stosunku o dziewcząt. Nazywają je brzydko, zaczepiają, dyskutują w bezczelny sposób - niby potakują jak zwracam im uwagę, ale skruchy zero i po rozmowie widzę te ich durne uśmieszki. Rodzice niby przyjmują informację do wiadomości, ale nie widać z ich strony żadnego działania, bo zachowania te wręcz się nasilają. Rozumiem, że to wiek dojrzewania itd., ale takie chamskie zachowania (jak np. wyzwanie koleżanki z klasy 'wredną suką' czy 'szmatą' podczas lekcji) uważam, że to zbyt wiele. Dlatego też poszukuję rozwiązań, pomysłów, co mogę zrobić, jak zadziałać, żeby takie zachowanie ukrócić. Wpisywanie uwag, rozmowy indywidualne i na forum klasy, telefon do rodzica, rozmowa z pedagogiem - to już było i ewidentnie nie działa... Może macie jakiś pomysł i będziecie mogli coś zasugerować?

anna239
Posty: 6
Rejestracja: 2014-12-20, 12:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka

Re: Chamstwo w klasie

Postautor: anna239 » 2018-10-27, 17:30

To zależy od tego jakie macie w szkolne ustalone zasady. U mnie w takiej sytuacji gdzie wszelkie podstawowe środki zaradcze, które wymieniłaś nie dały by pozytywnego skutku podpisuje się kontrakt wychowawczy z uczniem i jego rodzicami. Oczywiście robi się to w porozumieniu z pedagogiem i dyrektorem szkoły. Gy uczeń w dalszym ciągu nie stosuje się do wytyczonych zasad otrzymuje naganę wychowawcy. Kolejny krok to już nagana dyrektora i oczywiście na końcu pozostaje skierowanie wniosku do sądu rodzinnego o objęcie dziecka nadzorem kuratora z powodu demoralizacji. Nie bój się oczywiście poinformować rodziców o możliwych konsekwencjach jeżeli dziecko nadal tak się będzie zachowywało. Często samo postraszenie sądem rodzinnym daje zdecydowany skutek.


Wróć do „Wychowawca klasy”