To mój debiut!!!

dyskusja o dobrych lekcjach wychowawczych oraz skutecznych sposobach kierowania zespołem klasowym

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: To mój debiut!!!

Postautor: edzia » 2011-01-20, 23:41

julka81, jeśłi cenisz nasz czas i jeśłi chcesz rzeczywiście uzyskać jakąś poradę, to nie każ nam zgadywać twoich myśli, tylko napisz dokładnie, o co ci chodzi. Podobnie i w wątku z "hospitacją na zebraniu semestralnym". Poczytaj dla przykłądu inne wątki, jak rozmówca przedstawia swój problem. I pisz staranniej, a nie jak zbuntowana nastolatka.

justynanb
Posty: 2
Rejestracja: 2010-07-02, 15:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: justynanb » 2011-03-14, 22:59

A czy mozecie polecieć jakieś ciekawe książki dla wychowawcy? Ja wciąż poszukuję, mam kilka pod ręką, ale większość scenariuszy wydaje mi się nieżyciowa i 45 minut to za mało czasu. Doczytuję też troszkę z psychologii, na przykład ostatnio "Wychowanie do szczęścia" I. Opiełki (polecam!), ale też o jakąś ściągawkę z dobrymi scenariuszami mi chodzi :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: To mój debiut!!!

Postautor: edzia » 2011-03-15, 21:30

justynanb pisze:A czy mozecie polecieć jakieś ciekawe książki dla wychowawcy?
Ze swej strony polecam "W tę samą stronę" M. Braun-Gałkowskiej, można z tego poradnika wybrać coś przydatnego dla siebie.

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Moraw » 2011-04-13, 14:03

Od nowego roku prawdopodobnie będę musiał objąć wychowawstwo w klasie humanistycznej, taką informację dostałem od wicedyrektora, który zaczął już jakieś tam przymiarki co do nowego roku szkolnego. Cieszę się, bo wiem, że mogę być spokojny o pracę, z resztą jedna historyczna odchodzi na emeryturę, więc raczej nie muszę się martwić o posadę:) Jednak mam pewne obawy, zero doświadczenia w wychowawstwie, nie mam pojęcia czy sobie poradzę. A jeszcze taka sprawa, że to klasa humanistyczna z rozszerzonymi programami wosu i historii, ale tym tak się nie martwię.Niebawem w szkole będzie też dzień otwarty i mam się właśnie zająć przedstawieniem programu klasy humanistyczno-prawnej. Powiedzcie, czy jest bardzo ciężko? Co prawda przejrzałem wątek i rozmawiałem z koleżankami i kolegami, wszyscy twierdzą, że raczej nie powinienem mieć problemu, ale i tak jakieś tam obawy są :?
[center]Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae- Marcus Tullius Cicero [/center]

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Monkawwa » 2011-05-11, 12:50

Witam!
Podobnie jak większość też od września mam objąć wychowawstwo w I zawodowej Szkoły specjalnej. Jestem bardzo młodym nauczycielem z zerowym doświadczeniem jeśli chodzi o pełnione funkcje wychowawcy klasy, a najbardziej przeraża mnie papierkowa robota, której w szkole jest coraz więcej i więcej. Mam tu na myśli np. pisanie programów indywidualnych dla wszystkich uczniów tej klasy, czy pisał ktoś z Was takie programy i mógłby mnie nakierować co i jak? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-08-18, 15:01

Mnie też poinformowano ostatnio, że będę wychowawcą klasy I technikum :) Dopiero zakończyłam staż i będzie to mój drugi rok pracy, więc mam sporo obaw, ale mimo to jestem podekscytowana nowym wyzwaniem :)

Wiele z Waszych rad już wzięłam sobie do serca, ale chciałabym ponowić prośbę jednej z osób o podanie tytułów książek/artykułów na temat wychowawstwa (szczególnie w szkole średniej). Oczywiście,w tym wypadku, uznaję wyższość praktyki nad teorią, ale lubię być wcześniej obeznana w temacie - może popełnię dzięki temu mniej błędów :)

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: arsandra » 2011-08-18, 22:00

SZYSZKA88 pisze:Mnie też poinformowano ostatnio, że będę wychowawcą klasy I technikum :) Dopiero zakończyłam staż i będzie to mój drugi rok pracy, więc mam sporo obaw, ale mimo to jestem podekscytowana nowym wyzwaniem :)



Spokojnie, dasz sobie radę. :) Ja dostałam wychowawstwo podczas stażu (od 27. września przejęłam klasę, więc niespełna miesiąc po podjęciu pracy) i przeżyłam;)
Co do podręczników...ja korzystałam z różnych scenariuszy godzin wychowawczych, a tak to czytałam sporo w Internecie (m.in. tu na forum) odnośnie realizacji różnych tematów, problemów, kilka razy wspierałam się szkolnym psychologiem i nawet zapraszałam na lekcje i wspólnie prowadziłyśmy różne dyskusje;)
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-08-18, 23:51

arsandra pisze:Spokojnie, dasz sobie radę.


Mam nadzieje, przecież to najlepsza praca na świecie, warta jest poświęceń :)

Już sobie pozbierałam sporo informacji/materiałów, od jutra zaczynam czytanie, ale jakby ktoś miał coś sprawdzonego to byłoby super :)

Monkawwa
Posty: 13
Rejestracja: 2009-08-25, 13:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: Monkawwa » 2011-08-19, 00:42

Myślę, że super sprawdzone są doświadczenia z każdego dnia, jeśli któraś Pani lub Pan Będzie chciał się podzielić nowym doświadczeniem, przeżyciem ja chętnie służę z pomocą, lub poradą, a przede wszystkim pomocnymi wskazówkami dla mnie, nas. Bo wciąż się uczymy i szukamy wsparcia. Pomagajmy sobie a damy rade;)

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-08-19, 12:32

Tak też zrobię :)

dziękuję.

malgosi35
Posty: 126
Rejestracja: 2007-05-23, 17:51

Re: To mój debiut!!!

Postautor: malgosi35 » 2011-08-23, 23:23

Drodzy wychowawcy, zawsze po wywiadówce jest czas na indywidualne rozmowy. Spróbujcie wprowadzić ,,wychodzenie z klasy'' pozostałych rodziców. Tak trudno jest opowiadać o prywatnych sprawach przy obcych przecież ludziach. Ostatnio musiałam tłumaczyć przy sporej widowni, że nie stać mnie na wycieczkę syna bo tylko ja pracuję. Wiem, mogłam poczekać do końca i mówić bez widowni, ale w tym akurat dniu nie mogłam czekać.
Małgorzata

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: malgala » 2011-08-24, 08:57

malgosi35 pisze:Drodzy wychowawcy, zawsze po wywiadówce jest czas na indywidualne rozmowy. Spróbujcie wprowadzić ,,wychodzenie z klasy'' pozostałych rodziców.

Nigdy nie prowadzę takich rozmów przy innych rodzicach.
na zakończenie zebrania dziękuję rodzicom za przybycie i informuję, że jeżeli ktoś chce porozmawiać indywidualnie, to proszę zaczekać na korytarzu i pojedynczo wchodzić do sali.
Oczywiście są osoby, z którymi ja sama widzę potrzebę przeprowadzenia takiej rozmowy. Tym piszę na kartkach z ocenami, że po zebraniu proszę o zgłoszenie się indywidualne.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: arsandra » 2011-08-24, 08:59

I ja tak robię, zawsze zapraszam na indywidualne rozmowy, jeśli ktoś ma jakąś sprawę, a reszcie dziękuję.
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

Awatar użytkownika
SZYSZKA88
Posty: 54
Rejestracja: 2010-10-24, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: SZYSZKA88 » 2011-08-24, 11:20

też o tym myślałam i wymyśliłam, że najlepiej zasygnalizować chęć rozmowy z rodzicami właśnie na karteczkach :) Widzę, że pomysł się sprawdza skoro inni też go stosują.

Ale zastanawiałam się nad indywidualnymi rozmowami z uczniami... Rozmawiacie o wszystkim na forum na lekcji wychowawczej? Czy prosicie o zostanie po lekcji tylko uczniów, których tan problem dotyczy? To zapewne zależy od problemu, ale zastanawia mnie to. Kiedyś na studiach jedna z pań wykładowców przestrzegała nas, by pod żadnym pozorem nie zostawać z uczniem sam na sam w klasie - ona się o tym przekonała, kiedy ją niesłusznie potem o coś oskarżono... :/ Dziwne... No i w moim przypadku tekst w stylu 'Adam, zostań po lekcji, musimy porozmawiać' zapewne wywołałby falę śmiechu, bo jestem stosunkowo młoda, a uczę w liceum i technikum :)

izula
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-06, 18:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: To mój debiut!!!

Postautor: izula » 2011-08-24, 16:46

Może i chora ideologia, ale u nas w szkole była taka sytuacja, że nauczycielka została sama z uczniem, uczeń uderzył głową w ścianę i wybiegł z krzykiem z klasy że go nauczycielka uderzyła. Potem się to wyjaśniło ale ta nauczycielka swoje przeżyła. Chociaż to raczej sytuacje ekstremalne. Ja też zostaję z uczniem sam na sam bo pewnych spraw inaczej załatwić się nie da.


Wróć do „Wychowawca klasy”

cron