awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

kontraktowy a konspekty

Postautor: daughter » 2007-10-19, 20:46

Czy dyrektor może żądać od nauczyciela kontraktowego konspektów z każdej lekcji? Ów nauczyciel nie robi stażu na mianowanego, a dyrekcja w rozmowie powiedziała 'no jak to przez rok? przecież konspekty robi się przez 3 lata'. Czy jest jakaś podstawa prawna? Czy to jest tylko i wyłącznie w gestii ustaleń szkolnych? Czy to jest zwykłe 'widzimisię' dyrektora czy musi on mieć to w dokumentach szkoły, że przez 3 lata pracy w szkole robi się konspekty? Nie znam się na tym, ale wydaje mi się to nieco dziwne... Ale proszę o pomoc ekspertów forum.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: daughter » 2007-10-19, 20:54

Polecenie służbowe, które wyskakuje znikąd pod koniec 2 miesiąca nauki?... Jakoś wcześniej się dyrekcji nie przypominało. A jeśli podczas hospitacji coś się dyrekcji nie spodobało i to dlatego te konspekty? Przepraszam, ale dla mnie polecenie służbowe musi mieć uzasadnienie na piśmie. Rozumiem, że dyrektor 'może wszystko'. Swoją drogą kiedyś ludzie myśleli, że bicie uczniów też ma uzasadnienie metodyczne a i tradycję ma dłuższą niż robienie konspektów. Ode mnie nikt konspektów nie chce w pracy.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: dushka » 2007-10-19, 20:58

To przecież nawet jak staż na mianowanego się robi, nie trzeba konspektów robić :roll:

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: daughter » 2007-10-19, 21:00

Szczera rozmowa nie będzie chyba dobrym pomysłem. Jeśli jest to typ osoby, która nie powie po hospitacji co było nie tak, tylko woli się odegrać, to szczera rozmowa nie da nic, tylko ją jeszcze bardziej wnerwi.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: malgala » 2007-10-19, 22:58

Praca z dziećmi to nie improwizacja, chociaż czasami improwizować trzeba. Musisz wiedzieć dokładnie co, jak, kiedy i w jakim celu będziesz z nimi robić. Dopiero po wielu latach praktyki możesz mnieć konspekt "w głowie".
Pracuję 30 lat, konspektów pisać nie muszę, ale czasami to robię i to wcale nie z powodu hospitacji, lekcji koleżeńskich czy czegoś tam jeszcze. Robię to dla siebie.
A drobne notatki praktycznie po każdej lekcji to już chyba nawyk.
miwues pisze:W każdym razie dyrektor ma prawo wydać takie polecenie w trybie nadzoru pedagogicznego.

a nauczyciel ma obowiązek je wykonać.
daughter pisze:Jeśli jest to typ osoby, która nie powie po hospitacji co było nie tak, tylko woli się odegrać, to szczera rozmowa nie da nic, tylko ją jeszcze bardziej wnerwi.

czyżby dyrektor nie omawiał z nauczycielem hospitowanej lekcji? czegoś tu nie rozumiem.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: dushka » 2007-10-20, 07:55

U mnie też sie lekcji nie omawia.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: daughter » 2007-10-21, 15:21

Dyrektorka po hospitacji powiedziała koledze, cytuję: 'no, kilka rzeczy mogło pójść lepiej' i tyle. U mnie takie rozmowy po hospitacji wyglądają zupełnie inaczej, dogłębniej.
Wszyscy przygotowujemy się do każdej lekcji, ale zapewnie niewiele osób robi pełne konspekty- z celami lekcji, z metodami, technikami itd. Są to tylko notatki, co po kolei robić, a nie konspekt jako taki.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: malgala » 2007-10-21, 16:06

dushka pisze:U mnie też sie lekcji nie omawia.

to czemu ma służyć taka hospitacja?
przecież powinna być rozmowa przedhospitacyjna i pohospitacyjna, nie widzę inaczej sensu hospitacji

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: dushka » 2007-10-21, 16:21

Odbębnieniu?

Inna sprawa, że hospitacje u mnie nieco inaczej wyglądają - nie prowadzę lekcji. No a hospitacja na zajęciach wyr. albo rewalidacji fajna jest, bo moje dzieciaki wciągają dyrektorkę do zabaw i ćwiczeń :D

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: daughter » 2007-10-21, 16:43

teraz się dowiedziałam, że rozmowa pohospitacyjna będzie dopiero we wtorek, więc może do tego czasu dyrektorka trochę ochłonie i da mu spokój z tymi konspektami.

spooky27
Posty: 29
Rejestracja: 2007-09-04, 12:58

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: spooky27 » 2007-10-22, 19:22

Ja gdy zaczynałam stażystę to dyr kazał mi robić konspekty przez cały. Tylko najlepsze było to, że podpisywał mi je nawet nie czytając (był moim "opiekunem" pożal się Boże). A wiem to stąd, że kiedyś przez przypadek oddałam mu wydruk z pustymi celami i nic nie powiedział. Było to o tyle nie fair, że jako jedna z trzech stażystów tylko ja robiłam te konspekty. Ale w mojej szkole niestety coś takiego jak nadzór pedagogiczny, hospitacje itd są mitem... Krew mi się ścina jak słyszę sprawozdanie dyrektora z nadzoru: "Wszystko odbywa się zgodnie z planem. Praca będzie kontynuowana w przyszłym roku". Tymczasowo nic ode mnie nie chcą. Ciekawe co wymyślą, gdy zacznę mianowanego ... :evil:

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: daughter » 2007-10-23, 20:42

stazysta to wiadomo, że robi konspekty (choć nie wszędzie), ale my tu o kontraktowym mówimy.

spooky27
Posty: 29
Rejestracja: 2007-09-04, 12:58

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: spooky27 » 2007-10-24, 18:13

daughter pisze:my tu o kontraktowym mówimy.

Tak, wiem o tym.
Powiem jeszcze tylko, że w maju (przed rozmową na kontraktowego) powiedział, że mam robić do końca roku, ale od września "to już raczej nie". Stąd wynika, że mógł przez swoje widzimisię to kazać robić. Ale nie widzę i nie widziałam żadnej podstawy co do takich decyzji.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: Afroditte » 2008-03-08, 22:42

Czy takie nakazy dyrekcji jeśli są wydane ustnie to mają jakąś moc prawną? jeśli dyrektor gdzieś tego nakazu pisania konspektów nie zapisze to chyba nas nie zmusi...?
Ja otrzymałam taki nakaz pisania konspektów, ale przez pół roku nikt ich nie sprawdzał, więc już ich nie piszę, bo nie mam ku temu żadnej motywacji. Mam jakieś notatki do lekcji, własne, nie takie oficjalne, ale konspektów już nie piszę. Jak się nagle dyrektorowi przypomni to się zastanawiam co powiedzieć :P
"My wish is world's command"

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: awans zawodowy na kontraktowego a pisanie konspektów

Postautor: koma » 2008-03-11, 23:05

Afroditte, dyrektor jest Twoim szefem i może Ci dać polecenie nawet ustnie. Twoim obowiązkiem jest wykonac polecenie. Mam wrażenie, że jednak dyrektor ma to gdzieś zapisane (może w jakichś wewnętrznych procedurach awansowych? może w regulaminie nadzoru?)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”