Jak zostać nauczycielem?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Dante39
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-24, 23:37
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Dante39 » 2015-12-26, 16:35

Zapytam jeszcze o jedną rzecz, może jest tu akurat ktoś z Warszawy który to kojarzy albo generalnie ktoś kto to rozróżni.

Na APSie w Warszawie są 3 kierunki, jak dla mnie identyczne, może mi ktoś wyjaśni różnicę:

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna - specjalność daje przygotowanie praktyczne w zakresie wspierania rozwoju dziecka w zakresie edukacji elementarnej (przedszkolnej i wczesnoszkolnej), diagnozy jego aktywności i organizowania zajęć zintegrowanych określonych podstawą programową dla wychowania przedszkolnego i edukacji początkowej klas I-III szkoły podstawowej. Absolwent specjalności jest przygotowany do pełnienia funkcji nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz nauczyciela klas początkowych.


Pedagogika wczesnoszkolna i korekcyjna - to dwie wiodące specjalności w czasie jednych studiów. W ciągu 3 lat studenci zdobywają podwójne kwalifikacje! Po ukończeniu studiów mogą podjąć pracę w zawodzie nauczyciela, wychowawcy lub opiekuna dziecięcego, jak i w zawodzie nauczyciela-terapeuty, organizującego i prowadzącego zajęcia specjalistyczne (tylko studia stacjonarne).


No dobra, ta ma odłam korekcyjny, ale może ktoś to kończył i poleci, wskaże przewagę nad dwoma pozostałymi. :mrgreen:


Wychowanie przedszkolne z edukacją wczesnoszkolną - przygotowanie do wychowania i nauczania dzieci w różnych formach organizacyjnych przedszkola i szkoły. Wyposażenie w wiadomości i umiejętności przydatne do organizowania działalności pedagogicznej w klasycznych i alternatywnych formach wychowania przedszkolnego, jak również do pełnienia roli nauczyciela w klasach I - III szkoły podstawowej. Absolwenci nie będą mieli kłopotu ze znalezieniem pracy w zawodzie.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: linczerka » 2015-12-26, 19:00

1. To klasyczne przygotowanie do zawodu.
2. Daje podwaliny do pracy z klasą i z dziećmi z dysfunkcjami (najczęściej na podstawie opinii poradni). Zastanawia mnie brak kompensacyjnych. Ale może jest wydzielony przedmiot na uczelni. A tych dysfunkcji w opiniach jest od groma.
3. Ciekawa ta alternatywa. Warto spróbować. Bo może i nowe trendy nauczania i wychowania.
Warto później uzupełnić wybrany kierunek o studia magisterskie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Dante39
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-24, 23:37
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Dante39 » 2015-12-26, 21:50

Też mnie ciekawi ta alternatywa. Ale nie jestem pewien czy uczyć sie jakichś szalonych rzeczy czy pójść na klasyczne przygotowanie. :/

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: linczerka » 2015-12-27, 06:16

Nie sądzę, by to były szalone rzeczy.
Po klasycznym przygotowaniu masz małe szanse na zatrudnienie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: belfegorr » 2015-12-28, 10:34

Ciekawym doświadczeniem byłoby dowiedzenie się bezpośrednio od ucznia jak wyglądają te wyjątkowo nudne lekcje angielskiego :)

Sam zawód nauczyciela nie jest obecnie ceniony, tak jak napisali przedmówcy. Jednak dla kogoś, kto czuje w sobie tę "żyłkę" do nauczania innych, może być on atrakcyjny. W dzisiejszych czasach utrzymanie się z gołej pensji nauczyciela jest jednak nie lada wyzwaniem.
Istnieje teoretyczna możliwość pogodzenia jednego z drugim. Warunkiem koniecznym jest jednak ukończenie co najmniej 2 kierunków: jednego dającego przygotowanie do innego zawodu niż nauczyciel oraz drugiego, nauczycielskiego. W niektórych przypadkach, jak np. informatyka, można zdobyć oba zawody na raz, studiując przedmioty stricte informatyczne oraz uczęszczając dodatkowo na zajęcia z bloku pedagogicznego. Jest to możliwe do zrobienia w trybie studiowania dwóch specjalności na raz. Studentom mającym bardzo dobre wyniki w nauce dziekan wydziału często idzie na rękę i wyraża też zgodę na studiowanie w trybie indywidualnej organizacji studiów, dzięki czemu nie trzeba chodzić na wszystkie zajęcia i można się uczyć w domu.

Na pewno studia magisterskie należy ukończyć na kierunku, który umożliwia zdobycie przygotowania pedagogicznego, gdyż w przeciwnym wypadku - aby móc rozpocząć ścieżkę nauczycielską - trzeba będzie od nowa zaczynać kolejne studia, o ile przepisy rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia nauczycieli nie ulegną zmianie.

Nawet w przypadku nieznalezienia pracy w szkole, zdobycie przygotowana pedagogicznego pomoże w udzielaniu profesjonalnych korepetycji. A po stuidach magisterskich można jeszcze ukończyć ze 2 kierunki na studiach podyplomowych. Do tego jeszcze certyfikat z języka obcego i z takim kompletem można z powodzeniem uczyć w szkołach dla dorosłych w weekendy. Jest tam duża rotacja, marne zarobki i brak stabilności zatrudnienia, niemniej jednak z przygotowaniem do kilku przedmiotów jest szansa na zagrzanie miejsca na dłużej. A w międzyczasie można pracować na pełny etat w firmie. Możliwości jest mnóstwo, problem będzie ze znalezieniem na to czasu.

Chciałbym jednak odradzić pracy w oddziale 1-3. Moim zdaniem mężczyzna będzie tam raczej niemile widziany i mogą się pojawić niezdrowe podejrzenia. A po ukończeniu edukacji wczesnoszkolnej nie ma się kwalifikacji pedagogicznych do nauczania przedmiotów na wyższych etapach edukacyjnych ani też przygotowania merytorycznego. Wtedy aby uczyć biologii np. w gimnazjum należałoby ukończyć dodatkowo studia podyplomowe z biologii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na takie studia podyplomowe może zostać przyjęta osoba posiadająca już kwalifikacje pedagogiczne oraz merytoryczne do nauczania jednego przedmiotu. Z drugiej strony, aby być przyjętym na studia umożliwiające zdobycie przygotowania pedagogicznego do danego przedmiotu należy mieć przygotowanie merytoryczne do tego przedmiotu. I kółko się zamyka - trzeba będzie ukończyć kolejne studia magisterskie. Tak wynika z pobieżnej anailzy obowiązujących przepisów, ale może istnieje możliwość obejścia tych ograniczeń. Póki co nie zagłębiałem się w to.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Burakowa » 2015-12-28, 12:27

Dodam, że niechętnie zatrudnia się nauczycieli po podyplomówkach w gimnazjach i szkołach średnich. Żeby móc nauczać w tych szkołach, na ogół potrzebne są studia magisterskie kierunkowe (o ile nie ma się znajomości). Ukończenie studiów edukacja wczesnoszkolna może przykuć nas na całe życie tylko do podstawówki. O ile młody człowiek daje sobie radę, o tyle w wieku średnim jest to ciężka harówa ze względu na zachowania dzieci i OGROM cierpliwości, jaką trzeba się wobec nich wykazać. Ale to tak na marginesie.
I prawdą jest, że w Polsce mężczyzna uczący w 1-3 nie będzie zbyt szanowany, może nawet stać się przedmiotem kpin i podejrzeń. Oczywiście można się oburzać i wygłaszać w tym miejscu górnolotne hasła, ale brutalna rzeczywistość jest taka, jaka jest.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: haLayla » 2015-12-28, 17:00

Burakowa pisze:I prawdą jest, że w Polsce mężczyzna uczący w 1-3 nie będzie zbyt szanowany, może nawet stać się przedmiotem kpin i podejrzeń. Oczywiście można się oburzać i wygłaszać w tym miejscu górnolotne hasła, ale brutalna rzeczywistość jest taka, jaka jest.


Z drugiej strony, ktoś musi przetrzeć szlak. Kiedyś nie wyobrażano sobie, by kobiety mogły głosować. Albo, że ludzie różnych ras mogą siedzieć w tej samej części autobusu. Gdyby Rosa Parks przejmowała się tym, co ludzie pomyślą, to z dużym prawdopodobieństwem byłoby tak dalej.
<3

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Burakowa » 2015-12-28, 17:26

Gdybym uważała, że warto, to tak- przecieranie szlaków jest bardzo szlachetne i odważne, ale trzeba policzyć koszty. Czy na pewno chcę przez to przechodzić? No i gdyby n a p r a w d ę sprawa była warta zachodu, jak już wspomniałam. A tak..? Tak się męczyć, żeby wylądować w źle opłacanej pracy, w której człowieka nie szanują? Boże, gdyby mnie tak ktoś ostrzegł, zanim przekroczyłam próg pedagogicznej uczelni..... :(

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: malgala » 2015-12-28, 17:46

Znałam osobiście dwóch panów uczących w klasach I-III.
Jakoś nikt im pod nogi kłód nie kładł. Dzieci za nimi w ogień by poszły. Radzili sobie znacznie lepiej niż niejedna pani.
Jedyne na co napotkali, to początkowe zaskoczenie i opór ze strony rodziców, ale i z tym sobie poradzili.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: haLayla » 2015-12-28, 18:16

Burakowa pisze:Gdybym uważała, że warto, to tak- przecieranie szlaków jest bardzo szlachetne i odważne, ale trzeba policzyć koszty. Czy na pewno chcę przez to przechodzić? No i gdyby n a p r a w d ę sprawa była warta zachodu, jak już wspomniałam. A tak..? Tak się męczyć, żeby wylądować w źle opłacanej pracy, w której człowieka nie szanują? Boże, gdyby mnie tak ktoś ostrzegł, zanim przekroczyłam próg pedagogicznej uczelni..... :(


Ale Burakowa, to nie ty musisz podejmować tę decyzję, tylko nasz przyszły student :P Pozwól mu samemu podjąć decyzję i samemu potem zmierzyć się z jej skutkami, jakiekolwiek, pozytywne lub negatywne, by one nie były.
<3

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: malgala » 2015-12-28, 18:57

haLayla pisze:Pozwól mu samemu podjąć decyzję i samemu potem zmierzyć się z jej skutkami, jakiekolwiek, pozytywne lub negatywne, by one nie były.

Popieram.
Nawet jak mnie czasami syn pyta o radę, to przedstawiam mu swój punkt widzenia, ale podkreślam, że to jest jego życie i on podejmuje decyzje.
Wiem z doświadczenia, że jeżeli czegoś nie zrobiłam, bo inni mi odradzali, to potem żałowałam, że być może coś dobrego mnie ominęło. Jeżeli postąpiłam po swojemu, wbrew ostrzeżeniom innych, też czasami żałowałam, ale wiedziałam, że to była moja decyzja i ponoszę jej konsekwencje.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: haLayla » 2015-12-28, 19:32

malgala pisze:Nawet jak mnie czasami syn pyta o radę, to przedstawiam mu swój punkt widzenia, ale podkreślam, że to jest jego życie i on podejmuje decyzje.


Twój syn ma bardzo mądrą mamę :mrgreen:
<3

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: haLayla » 2015-12-28, 19:36

malgala pisze:Znałam osobiście dwóch panów uczących w klasach I-III.
Jakoś nikt im pod nogi kłód nie kładł. Dzieci za nimi w ogień by poszły. Radzili sobie znacznie lepiej niż niejedna pani.
Jedyne na co napotkali, to początkowe zaskoczenie i opór ze strony rodziców, ale i z tym sobie poradzili.


Przypomniała mi się tu postać Korczaka, który także był pedagogiem i także pracował z dziećmi. I to on za nimi poszedł w ogień. Także wzorce (i to wysokiej próby!) już istnieją. Trzeba je tylko nieco odświeżyć.
<3

Dante39
Posty: 11
Rejestracja: 2015-12-24, 23:37
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Dante39 » 2015-12-28, 20:55

Wow. Nie spodziewałem się tylu informacji. :shock:

Na szczęście mam jeszcze czas do wyboru studiów. Zaciekawił mnie post belfegorra. Ale jak wspomniałem - mam czas. Prześpię się z tym i może jutro podzielę się swoimi przemyśleniami. :)

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Jak zostać nauczycielem?

Postautor: Burakowa » 2015-12-28, 22:14

Jasne, że nie mogę niczego nikomu kazać. Tak się każdy wyśpi, jak sobie pościele. Naszemu rozmówcy życzę jak najlepiej.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”