powrót do korzeni po 16 latach

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

polonistkaniepolonistka
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-09, 14:30
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

powrót do korzeni po 16 latach

Postautor: polonistkaniepolonistka » 2020-06-09, 14:38

Może jest tutaj ktoś kto miał podobny problem.
16 lat temu ukończyłam filologię polską, studia 5-letnie magisterskie, na AP w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny). Od ukończenia studiów do teraz nie pracowałam/nie pracuję w zawodzie nauczyciela. Złożyło się na to wiele czynników, ale nie w tym problem.
Teraz nastał moment kiedy mam możliwość/warunki a przede wszystkim zdecydowanie i upór, by to w końcu zmienić.
W dniu dzisiejszym odebrałam z uczelni zaświadczenie mówiące, iż w wyniku ukończonych studiów uzyskałam przygotowanie pedagogiczne i uprawnienia do nauczania języka polskiego we wszystkich rodzajach szkół.
Mimo korzystnej dla mnie treści to mam obawy czy ten brak doświadczenia w zawodzie nauczyciela oraz brak czynnego przygotowania pedagogicznego mnie nie dyskwalifikuje na starcie.
Mam świadomość, że określenie moich kwalifikacji zależy od Dyrekcji szkół, ale mając na uwadze j.w, chciałabym się doszkolić by móc spełnić obecne wymogi/warunki co do przygotowania pedagogicznego. Mam nam myśli szczególnie ilości godzin praktyk zawodowych (ja miałam 45 a teraz obowiązuje 150) jak i ilości godzin z przedmiotów dydaktycznych/pedagogicznych czy tez braku pewnych przedmiotów za czasów gdy studiowałam w odniesieniu do dzisiejszych wymogów.
Co byście doradzali- jakieś kursy nauczycielskie, czy same praktyki (o ile są takie możliwości techniczne) czy też podjęcie studiów podyplomowych?

Rosmerta
Posty: 7
Rejestracja: 2019-12-29, 14:49
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: powrót do korzeni po 16 latach

Postautor: Rosmerta » 2020-07-05, 01:20

wg. mnie jeśli uzyskałaś przygotowanie pedagogiczne to masz już prawa nabyte na warunkach które obowiązywały w czasie trwania twoich studiów. podobnie jak ci co mają skończoną podyplomowe z wychowania wczesnoszkolnego prawa już nabyli i je mają mimo że teraz obowiązuja studia 5 letnie mgr. nawet ci co byli w trakcie takich studiów dopiero a przepisy zmienili to kończywszy je prawa nabyli.
radzę iść do szkoły spróbować w ciemno, pogadaj z jakąś dyrektorka, jak ci powie ze nie mają wakatów powiedz zwyczajnie ze masz problem i go opisz zobaczysz co ci powie.
a jeśli nie jest mnóstwo podyplomowek i kursów z przygotowaniem ped najgorzej załatwić praktyki gdy się pracuje
ale tak jak wyżej wg mnie masz prawa nabyte

peredhel
Posty: 9
Rejestracja: 2019-07-11, 23:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka, Ekonomia, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: powrót do korzeni po 16 latach

Postautor: peredhel » 2020-09-13, 14:16

Ja bym sie pakowal od razu na wakat, a nauka przyjdzie juz w szkole. Inna sprawa jest, ze w szkole trza byc gotowym na wszystko i nie jest to praca dla kazdego (szczegolnie teraz).


Wróć do „Nauczyciel stażysta”