czas w pracy

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ingusek
Posty: 13
Rejestracja: 2020-01-31, 12:08
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

czas w pracy

Postautor: ingusek » 2020-12-16, 18:53

Dzień dobry,

Jak pracujecie jako nauczyciel stażysta dajmy na to 5 H dziennie,to pozostale 3 H przeznaczacie na co?

1) przygotowanie do zajęć
2)rady pedagogiczne
3)rozmowy z logopedą,psychologiem
4) realizacja szkoleń

?????

Czy na coś jeszcze?

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: czas w pracy

Postautor: Ritter von Rodewald » 2020-12-17, 10:26

Gdybym był stażystą, to bym przeznaczał na odpoczynek.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: czas w pracy

Postautor: Michalll_95 » 2020-12-17, 14:51

Nie da się tak podzielić czasu pracy. Osobiście po skończonych lekcjach odpoczywam, ponieważ doliczając dojazdy i tak już nie zostaje zbyt wiele dnia, z wyjątkiem jakiś sytuacji nieprzewidzianych, jak zastępstwa w młodszych klasach, natomiast przygotowanie kart pracy, prac wzorcowych, prezentacji itd. wykonuje przez całe weekendy i wakacje. Teraz mam tego nieco mniej, wiele pracy już wykonałem i co najwyżej aktualizuje materiały, natomiast jak byłem stażystą to pracowałem z uczniami i na bieżąco przygotowywałem materiały, co zajmowało praktycznie całe tygodnie bez przerwy. Mówię tu z perspektywy nauczyciela plastyki i techniki, rozkład pracy na pewno inaczej wygląda w ramach innych przedmiotów.

ingusek
Posty: 13
Rejestracja: 2020-01-31, 12:08
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: czas w pracy

Postautor: ingusek » 2020-12-21, 19:18

Michalll_95 pisze:Nie da się tak podzielić czasu pracy. Osobiście po skończonych lekcjach odpoczywam, ponieważ doliczając dojazdy i tak już nie zostaje zbyt wiele dnia, z wyjątkiem jakiś sytuacji nieprzewidzianych, jak zastępstwa w młodszych klasach, natomiast przygotowanie kart pracy, prac wzorcowych, prezentacji itd. wykonuje przez całe weekendy i wakacje. Teraz mam tego nieco mniej, wiele pracy już wykonałem i co najwyżej aktualizuje materiały, natomiast jak byłem stażystą to pracowałem z uczniami i na bieżąco przygotowywałem materiały, co zajmowało praktycznie całe tygodnie bez przerwy. Mówię tu z perspektywy nauczyciela plastyki i techniki, rozkład pracy na pewno inaczej wygląda w ramach innych przedmiotów.



ale przeciez dojazdy do pracy nie wliczają się do tych 3 godzin ;-) a przecież weekendy przeznacza się na odpoczynek,a nie na wykonywanie prezentacji,tak samo wakacje czyt.urlop.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: czas w pracy

Postautor: Michalll_95 » 2021-01-12, 09:48

ingusek pisze:
ale przeciez dojazdy do pracy nie wliczają się do tych 3 godzin ;-) a przecież weekendy przeznacza się na odpoczynek,a nie na wykonywanie prezentacji,tak samo wakacje czyt.urlop.


No właśnie weekend, czy wakacje to czas na przygotowanie lekcji. W ciągu tygodnia nie ma na to czasu i sił. Mówię tutaj o sobie i z perspektywy mojego przedmiotu. W innych zawodach można pewnie sobie pozwolić na odpoczynek, w pracy nauczyciela niezbyt. Można oczywiście odpuścić i korzystać z tzw. "gotowców", czyli podręcznika, ćwiczeń itd. , jednak żeby lekcje były ciekawe, uczniowie widzieli, że nauczyciel interesuje się tym co wykłada to własna praca jest konieczna. Czasu pracy oczywiście nikt nie weryfikuje. To ode mnie zależy, czy nad danym tematem spędzę 6 godzin czy 12 godzin. Czy do lekcji przygotuję prace wzorcową, prezentację, karty pracy itd. Osobiście wiele tematów opracowuje maksymalnie jak mogę i nie patrzę, czy mieszczą się w 40 godzinnym tygodniu pracy. Taka jest specyfika tego zawodu.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”