Postautor: Peonia » 2014-03-07, 22:31
Więc tak:
a) zgodnie z przepisami dyrektor nie musi prosić o zgodę nauczyciela na pełnienie zastępstwa
"Nauczyciel nie może odmówić przyjścia na doraźne zastępstwo, bo mieści się to w zadaniach statutowych szkoły. Odmawiając, nauczyciel musiałby wykazać, że przyjście na zastępstwo spowodowałoby przekroczenie 40godzinnego tygodnia pracy- twierdzi Dorota Igielska."
b) nauczyciel nie ma prawa do odmówienia pełnienia zastępstwa
"Jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 maja 2004 r. sygn. akt I PK 454/03 (OSNP 2005/3/32), praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Biorąc pod uwagę, że ustawodawca w przepisie definiującym godzinę doraźnego zastępstwa posłużył się jednakową redakcją jak w odniesieniu do definicji godziny ponadwymiarowej - tj. użył określenia godzina "przydzielona" - w drodze analogii w kontekście tezy wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2004 r. (I PK 454/03) można przyjąć, że praca nauczyciela w ramach godzin doraźnych zastępstw ma charakter obowiązku."
c) dyrektor może przydzielić długoterminowe zastępstwo
d) nauczyciel informowany jest o zastępstwie w ustalony w szkole sposób
U mnie jest tak, że trzeba stale śledzić tablicę ogłoszeń, ale jeśli zastępstwo udzielane jest w środku dnia, lub gdy nauczyciel ukończył zajęcia w danym dniu, to dyrektor dzwoni z informacją.
e) o wszelkich zmianach w planie organizacyjnym nauczyciel powinien być poinformowany.
U mnie, gdy są zmiany w dyżurach, to nauczyciel otrzymuje e-maila z informacją, a na tablicy ogłoszeń widnieje karteczka "Uwaga, zmiany w planie dyżurów".
Praktycznie zaś, nauczyciel musi co chwilę zerkać na tablicę w pokoju nauczycielskim i przy wywieszonym zastępstwie się podpisać, że zapoznał się z przydziałem.