kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Aldbert
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Aldbert » 2021-05-01, 23:57

Czy jest możliwość nauczania języka polskiego w klasach IV-VIII po licencjacie?

Aktualnie jestem na II roku studiów I stopnia:
filologia polska nauczycielska
w przyszłym roku (lipiec 2022) mogę ukończyć studia licencjackie.

Z artykułów, które przeczytałem wynika, że od tego roku szkolnego od nauczycieli wymaga się posiadania tytułu magistra.
Artykuły te nie są jednak jednoznaczne, różni autorzy powołują się na różne przepisy (lub nie powołują się wcale).

W związku z tym pytanie do Was: jak wygląda sytuacja przyszłorocznych absolwentów studiów I stopnia? Czy będą oni mieć możliwość nauczania w klasach IV-VIII?

Michalll_95
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka

Postautor: Michalll_95 » 2021-05-04, 15:02

Aldbert pisze: jak wygląda sytuacja przyszłorocznych absolwentów studiów I stopnia? Czy będą oni mieć możliwość nauczania w klasach IV-VIII?

Tak, studia I stopnia sa wystarczające do pracy w szkole podstawowej na prawie każdym stanowisku.

Wyjątkiem jest psycholog szkolny, który musi skończyć jednolite studia magisterskie z psychologii lub studia I i II stopnia na kierunku psychologia.

Zmienił się też sposób kształcenia nauczycieli przedszkoli i klas I - III - uprawnienia uzyskuje sie podczas jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

W przypadku nauczyciela polonisty wystarczający jest sam licencjat do podjęcia pracy ;)

Swider1
Przedmiot: Inne

Postautor: Swider1 » 2021-05-08, 14:36

Czy posiadane przeze mnie kwalifikacje: Dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku Pedagogika Specjalna specjalność Resocjalizacja oraz studiów podyplomowych na kierunkach:
Pedagogika korekcyjna-Terapia pedagogiczna,
Pedagogika sztuki-Plastyka w szkole,
Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną-Oligofrenopedagogika,
Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna,
będąc zatrudniona w Szkole Podstawowej jako specjalista na stanowisku nauczyciela wspomagającego dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm w tym Zespół Aspergera, dają mi uprawnienia do prowadzenia z tym uczniem zajęć rewalidacyjnych w zakresie zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne?

Michalll_95
Przedmiot: Technika, Plastyka

Postautor: Michalll_95 » 2021-05-11, 08:40

W mojej ocenie tak. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - spoleczne to nowe określenie na zajęcia socjoterapeutyczne, na które uprawnienia nabywa się podczas studiow z resocjalizacji.

Oczywiście dyrektor może wymagać studiów wprost skupionych w obszarze spektrum autyzmu, jednak szereg wymienionych specjalności łącznie powinny umożliwić prowadzenie takich zajęć.

Wróć do „Prawo oświatowe”