obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-22, 16:51

Witam,

czy obowiązkiem nauczyciela, przewodniczącego komisji, bądź członka komisji egzaminacyjnej jest przenoszenie krzeseł i stolików do sali egzaminacyjnej?
Zaznaczam, że w szkole zatrudnione są woźne i inni pracownicy obsługi w wystarczającej liczbie.
dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: iluka » 2014-03-22, 17:07

Komisja dostała takie polecenie? Od kogo? Na piśmie?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-22, 17:24

Ustnie, tak było w ubiegłym roku. Obawiam się, ze sytuacja się powtórzy także i w tym roku.

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-22, 17:35

Źle się wyraziłam, chodzi mi o przewodniczących i członków zespołów nadzorujących

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: vuem » 2014-03-22, 17:56

Przewodniczący odpowiada za właściwe przygotowanie sali i materiałów. Członkowie przygotowują salę egzaminacyjną, co nie oznacza, że mają obowiązek noszenia stolików. Procedury mówią o nadzorowaniu takiej czynności, ale też o przygotowaniu miejsc dla członków zespołu.

Zdarzyło mi się noszenie, wraz z uczniami, stolików i muszę powiedzieć, że mi żyłka w dupie nie pękła.

Problem w tym, że jakiś dyrektor wprost mówi: macie pozanosić stoliki, wy właśnie, nie woźne, nie uczniowie, czy też że coś uwłacza godności stanowiska?

Pytam tylko, bo różnie bywa;)

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-22, 18:03

w tym jest problem

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-22, 18:07

Jak żyłka nie pęka, to może tak sprzątać ubikacje? Mnie chodzi o prawo, a nie o pękanie żyłki.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: iluka » 2014-03-22, 20:18

emmaa pisze:Mnie chodzi o prawo,
Przewodniczący zespołu na pewno ma w małym palcu zakres obowiązków.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: vuem » 2014-03-23, 07:19

emmaa pisze:Jak żyłka nie pęka, to może tak sprzątać ubikacje? Mnie chodzi o prawo, a nie o pękanie żyłki.


Ubikacje? Nie przeprowadzam tam egzaminu... więc jednak urażona duma, nie prawo, bo zapis procedur jest ogólnodostępny, np. tu:
http://www.oke.krakow.pl/inf/filedata/f ... y_2014.pdf
Nigdy go nie czytałaś?

A pozwolę sobie Ci doradzić rozsądną gospodarkę energią ... bo znacznie mniej jej potrzeba, by raz do roku skrzyknąć grupę uczniów i samemu nawet te ze dwa krzesła przynieść, czy obrusik rozłożyć niż się gniewać, marudzić i zrzędzić.;)

Pozdrawiam serdecznie:)

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-23, 08:03

Jeśli masz prywatna szkołę - to możesz kazać robić nauczycielom, co tylko ci się przyśni. Umyją Ci nawet pupę:) - jeśli są niewolnikami.
Szorowanie kibelków uczniowskich zaproponowałam Tobie, przecież Ci żyłka w dupie nie pęka. Do roboty, więc.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: vuem » 2014-03-23, 18:22

emmaa pisze:Jeśli masz prywatna szkołę - to możesz kazać robić nauczycielom, co tylko ci się przyśni. Umyją Ci nawet pupę:) - jeśli są niewolnikami.
Szorowanie kibelków uczniowskich zaproponowałam Tobie, przecież Ci żyłka w dupie nie pęka. Do roboty, więc.


Głupio gadasz. I masz jakąś obsesję na punkcie kibelków.

Często my nauczyciele musimy coś organizować. Gdyby za każdym razem człowiek urażony prychał, że to nie jego zakres obowiązków, to by ... nic nie zrobił ;)

Zadałem pytanie, odpowiedziałaś, że chodzi o "prawo". czyli brak formalnego obowiązku noszenia stolików.
Mnie nic nie pękło, a w Twoim przypadku jakoś nie chce mi się wierzyć, by dyrekcja kazała kobiecie ganiać ze stolikami, zabraniając zaangażowania np. uczniów.
Twoje odpowiedzi bardzo to sugerują ;)

Gdyby problem leżał w tym, że jakiś durny dyrektor ze wszystkich sił lansuje pogląd, że nikt inny, a tylko przewodniczący komisji ma osobiście nosić stoliki, to sprawa byłaby prosta, a tak? nie wiem w czym tak na prawdę problem.

Procedury mówią o "przygotowaniu miejsc członków komisji". Jak to rozumiesz?

Zapewne zapytasz, czy prawo nakazuje Ci rozesłanie obrusu, a przecież w szkole tyle woźnych ... ;)

Rada, masz polecenie od dyrekcji przygotowania sali - bo pewnie tak to polecenie brzmiało. Zorganizuj grupę młodych mężczyzn do noszenia stolików, panie woźne poproś o stworzenie miłej atmosfery paroma roślinkami i przyniesienie obrusu na stolik komisji.
Sprawdź, czy zgadza się liczba miejsc, czy rozmieszczenie stolików nie narusza procedur i po kłopocie.

Oceniam wysiłek na jakieś 15 minut.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: fragola » 2014-03-24, 15:21

U nas za przygotowanie sal na maturę odpowiedzialni są wychowawcy klas przedostatnich z uczniami. Matury są po weekendzie majowym, o ile jeszcze po południu ostatniego dnia przed weekendem nie ma problemu z przenoszeniem ławek na 2 sale sportowe, o tyle już w dni matur kiedy na kolejny dzień trzeba zrobić roszady jest problem, bo uczniów nie ma. Trzeba ich kusić oceną z zachowania, a nie w każdej szkole im na tym zależy. Gdybym miała sama przenieść 200 ławek z sal rozmieszczonych po szkole do sal sportowych i 200 krzeseł to zapewne żyłka, by mi pękła. Serio. Kiedyś na 2 godziny przed egzaminem zauważyłam brak 15 ławek. Zsuwanie tych ustawionych, by zmieścić kolejne to wysiłek o wiele większy niz 15 minut. Ty Vuem jakimś magiem jesteś. Naprawdę masz mało empatii, uważasz, że Twoje realia są powszechnymi. Zapraszam do założenia wykładziny w wielkiej hali sportowej, postawienia 200 ławek i krzeseł w 15 minut.

emmaa
Posty: 13
Rejestracja: 2014-03-22, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: emmaa » 2014-03-24, 19:31

trzeba po prostu sięgnąć po swoje prawa.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: edzia » 2014-03-24, 20:09

A ja tym razem zgadzam się z vuemem. Tak jak dyrektor szkoły jest odpowiedzialny choćby za realizację podstawy programowej, ale robi to rękoma zatrudnionych nauczycieli, tak przewodniczący zespołu nadzorującego (czy jak on się tam nazywa) jest odpowiedzialny za przygotowanie sali, i może to zrobić na różne sposoby, na przykład własnoręcznie, z pomocą innych członków zespołu nadzorującego, z pomocą uczniów, zlecić przygotowanie woźnym, czy jeszcze w inny przyjęty w danej szkole sposób.

U nas jest zawsze tak, że przewodniczący koordynuje i kontroluje przygotowanie sali wraz z pozostałymi członkami zespołu, ale do noszenia stolików i krzeseł są wykorzystywani uczniowie. Nigdy nie było z tym problemów i nigdy do głowy mi nie przyszło, by wytykać dyrektorowi, że ma zatrudnione woźne w wystarczającej ilości, albo by "sięgać po swoje prawa".

Prezentujesz tu, emmaa, bardzo roszczeniową postawę. Stawiam, że ktoś ci nieźle zaszedł za skórę.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: obowiązki nauczyciela, egzamin maturalny

Postautor: fragola » 2014-03-24, 20:31

Edzia, a ja stawiam, że nie wiesz co oznacza mocno przedłużony weekend majowy w szkole średniej.


Wróć do „Prawo oświatowe”