W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

peter
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-03, 12:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: peter » 2014-05-04, 07:17

Witam czy ktoś możne wie albo zna podstawę prawną w jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za opiekę nad młodzieżą podczas zawodów sportowych w sobotę. Zgodnie z kartą przysługuje mi dzień wolny. Dzień ten daje dyrektor w porozumieniu za mną.Tylko czy np .jeżeli zawody odbyły sie w styczniu to czy ja mogę poprosić o ten dzień wolny w...maju .interesuje mnie do kiedy ja moge to wykorzystać..miesiąc.rok .2 lata.???

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: edzia » 2014-05-04, 07:30

Nie ma ograniczenia czasowego, ale w razie sporu pewnie można by się posiłkować 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń o wynagrodzenia.

Jednak dyrektor wtedy również może powiedzieć, że taki dzień wolny już dawno nauczycielowi oddał, np. nie każąc stawiać się w pracy (mimo, że nie ma wtedy wolnego od pracy) przykładowo w dniu 24, 27, 28, 29, 30 czy 31 grudnia.

Dlatego najlepiej jest upominać się o takie wolne dni na bieżąco.

peter
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-03, 12:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: peter » 2014-05-04, 07:41

No tak. ale proszę podać podstawę prawną odnośnie 3 letniego przedawnienia roszczeń bo nikt nie możne tego podać i znaleźć w przepisach , ale jest wyraźnie napisane jest ze dzień dyrektor daje w porozumieniu z nauczycielem...
Jest u nas w tym względzie spór nauczyciel chce ten dzień wykorzystać gdyż chciał pojechać na pogrzeb a dyr nie zgodził się argumentując że w tym dniu jest mu ..potrzebny .nie ukrywam ze miał w tym dniu najwięcej lekcji i proponował mu inny dzień .I co się dzieje gdy nauczyciel z dyrektorem nie mogę dogadać się odnośnie wolnego ? Gdzie możną się odwołać???

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: edzia » 2014-05-04, 08:22

peter pisze:No tak. ale proszę podać podstawę prawną odnośnie 3 letniego przedawnienia roszczeń bo nikt nie możne tego podać i znaleźć w przepisach
Nie podam, bo jak pisałam nie ma na to przepisu. Ja tylko zasugerowałam, gdy pytałeś, do kiedy można się upominać o taki dzień wolny, że w razie sporu moim zdaniem trzeba by się posiłkować przepisami o przedawnieniu roszczeń o wynagrodzenie. Nie mam jednak pewności, czy sąd pracy podzieliłby moje zdanie. Przykładowe linki, w których jest podstawa prawna przedawnienia roszczeń zarówno majątkowych jak i niemajątkowych ze stosunku pracy: http://kodeks-pracy.org/XIV-przedawnien ... e-roszczen
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/7 ... czych.html
http://www.infor.pl/prawo/forum/thread/ ... dzenia.htm


Jest u nas w tym względzie spór nauczyciel chce ten dzień wykorzystać gdyż chciał pojechać na pogrzeb a dyr nie zgodził się argumentując że w tym dniu jest mu ..potrzebny .nie ukrywam ze miał w tym dniu najwięcej lekcji i proponował mu inny dzień .I co się dzieje gdy nauczyciel z dyrektorem nie mogę dogadać się odnośnie wolnego ? Gdzie możną się odwołać???

No ale w pierwszym poście pytałeś o co innego, o to, do kiedy można się upominać o taki dzień. Teraz okazuje się, że problem jest w czym innym... Więc nie bardzo rozumiem.

Jeśli dyrektor z nauczycielem nie mogą się porozumieć co do tego dnia wolnego, to moim zdaniem prawo stoi po stronie dyrektora. Czyli to od niego zależy, czy w dniu wskazanym przez nauczyciela udzieli mu dnia wolnego, czy nie.

peter
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-03, 12:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: peter » 2014-05-04, 09:04

Po prostu problem się łączy bo nauczyciel poprosił o dzień wolny ze względu na pogrzeb a dyr kazał mu pisać podanie o ..urlop bezpłatny gdyż tzw zastępstwa koleżeńskie u nas nie obowiązują. i wtedy poprosił o dzień wolny w zamian za zawody które odbyły się w styczniu a dyr nie chciał mu dać w tym dniu delikatnie sugerując ze jest w tym dniu potrzebny i .to...uległo przedawnieniu -) i stąd pytanie jaki okres..natomiast z Twojej końcowej wypowiedzi wynika ze dyrektor wg własnego" widzimisię" może ten dzień dać lub nie .czyli wszystko zależy od dyr...Dziękuje za pomoc i przydatne linki-)

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: Boguś » 2014-05-11, 21:50

Za pracę w sobotę 9 gdy opiekujesz się uczniami bo są zawody sportowe) dyrektor powinien CI zapłacić nadgodziny, jeśli tego nie chce robić naślij Inspekcję Pracy.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: linczerka » 2014-05-11, 21:52

Boguś pisze:Za pracę w sobotę 9

Czemu 9 a nie 8?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: Boguś » 2014-05-12, 20:22

Linczerka spójrz na klawiaturę " 9 i ( " są na tym samym klawiszu ............... myslę że się domyślisz o co chodzi
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: linczerka » 2014-05-12, 21:16

:D
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

peter
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-03, 12:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: W jakim czasie można wykorzystać dzień wolny za sobotę?

Postautor: peter » 2014-05-13, 11:31

dyrektor musi dać dzień wolny ale możne go dać kiedy chce i tu jest problem .Powie ci że daje ci wolne np 1 lipca bo w ..tym dniu przewidział zajęcia opiekuńcze dla Ciebie (oczywiście to by była złośliwość) bo karta mówi ze kasę można dostać w uzasadnionych wypadkach .Nie praktykuje wypłacania za opiekę gdyż podobno nie jest to zgodne z prawem i nie ma szczególnych warunków a okres rozliczeniowy traktuje jako rok szkolny ..do końca sierpnia
Art. 42c. Karta nauczyciela

3. Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.


Wróć do „Prawo oświatowe”