Czterodniowy tydzień pracy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Nauczycielka01
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-19, 11:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: Nauczycielka01 » 2015-08-19, 11:43

Witam,
Jestem nauczycielką realizującą godziny w dwóch szkołach, w placówce macierzystej realizuję 20 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalnej), w drugiej realizuję 13 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalna również). Chciałabym się dowiedzieć czy z okoliczności na realizację godzin w dwóch szkołach mogłabym wnioskować o czterodniowy tydzień pracy w placówce macierzystej?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: sharkinator » 2015-08-19, 12:46

Mogłabyś, ale teraz jest już chyba za późno, bo plan lekcji pewnie jest mniej więcej ułożony. U nas jest to praktykowane, ale dyrekcja niezbyt przyjaźnie na to patrzy.

PS> Masz 33 godziny? Jak dajesz radę, skoro to prawie 2 etaty?

Nauczycielka01
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-19, 11:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: Nauczycielka01 » 2015-08-19, 14:02

W mojej macierzystej placówce plan lekcji pozostaje ruchomy przez co najmniej miesiąc. Dziękuję za pomoc. W drugiej szkole zatrudniona jestem na umowę na zastępstwo, stan przejściowy. Dotychczas udawało mi się pogodzić, co prawda praca wykańczała, rok temu miałam dwa dni wolne, ale w tym roku jedna z moich koleżanek również dostała pracę na zastępstwo w tej samej szkole, ale dyrektorka zapowiedziała, że wszyscy będą realizowali pięciodniowy tydzień pracy, ale mając 13 godzin w jednej szkole w tym w drugiej szkole etat łączony (przedmiot + biblioteka) i licząc dojazd do szkoły, bez chociaż jednego dnia całego realizowanego w drugiej placówce będzie jeszcze trudniej.

izadol
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-24, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: opolskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: izadol » 2015-08-19, 18:21

Koteńku, w mojej placówce też jest to praktykowane. Myślę, że to tylko od dobrej woli Dyrki zależy ;-)

Nauczycielka01
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-19, 11:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: Nauczycielka01 » 2015-08-24, 19:23

Poszłam do dyrektorki z informacją o tym ile będę miała godzin, że w granicach 11-14 godzin na razie mnie zapewniono, że umowa na I-szy semestr. Dostałam lekko mówiąc opr, że czemu tyle godzin, jakim prawem podejmuję się pracy w innej szkole, jakie to były ze mną sensacje rok temu. Jednego dnia na realizację programu w drugiej szkole nie dostanę, kiedy wspomniałam o art. 42c KN, pani dyrektor nawet nie wiedziała o czym jest, powiedziała, że skoro tak to niech napiszę podanie, ale ona się pewnie nie przychyli. Poszłam do adwokata, ma mi przygotować podanie, miejmy nadzieję, że podanie z dużą ilością prawniczych sformułowań bardziej trafi do pani dyrektor.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: Melizabeth » 2015-08-25, 08:56

Wydaje mi się, że w każdej sytuacji wymuszanie na kimś pracującym na niepełny etat 5-godzinnego dnia pracy jest zwykłym świństwem. Przy 13 godzinach wychodzą 2 - 3 lekcje dziennie! W maju słyszałam od koleżanki z pracy, że przy mniej niż 18 godzinach 4-godzinny tydzień po prostu się należy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: malgala » 2015-08-25, 11:56

Nauczycielka01 pisze:Witam,
Jestem nauczycielką realizującą godziny w dwóch szkołach, w placówce macierzystej realizuję 20 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalnej), w drugiej realizuję 13 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalna również). Chciałabym się dowiedzieć czy z okoliczności na realizację godzin w dwóch szkołach mogłabym wnioskować o czterodniowy tydzień pracy w placówce macierzystej?


Karta Nauczyciela
Art. 42c. 1. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.

Jesteś zatrudniona w pełnym wymiarze (a nawet masz godziny ponadwymiarowe).
Dyrektor nie ma w tym przypadku podstaw prawnych do ustalenia czterodniowego tygodnia pracy. Może jedynie (o ile wykaże dobrą wolę, ale dotyczy to w takim samym stopniu obu dyrektorów) dostosować plan zajęć tak, aby zajęcia ze sobą nie kolidowały.
Fakt zatrudnienia w innej szkole, to już jest osobista sprawa nauczyciela.
I nie ma czegoś takiego jak szkoła macierzysta i druga szkoła.
Masz dwie odrębne umowy o pracę.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: ann » 2015-08-25, 15:23

Melizabeth pisze: maju słyszałam od koleżanki z pracy, że przy mniej niż 18 godzinach 4-godzinny tydzień po prostu się należy.

Znam takich, którzy przy 18 godzinach żądają 4-dniowego tygodnia...
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Nauczycielka01
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-19, 11:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: Nauczycielka01 » 2015-08-25, 16:14

malgala pisze:
Nauczycielka01 pisze:Witam,
Jestem nauczycielką realizującą godziny w dwóch szkołach, w placówce macierzystej realizuję 20 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalnej), w drugiej realizuję 13 godzin tygodniowo (szkoła ponadgimnazjalna również). Chciałabym się dowiedzieć czy z okoliczności na realizację godzin w dwóch szkołach mogłabym wnioskować o czterodniowy tydzień pracy w placówce macierzystej?


Karta Nauczyciela
Art. 42c. 1. Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.

Jesteś zatrudniona w pełnym wymiarze (a nawet masz godziny ponadwymiarowe).
Dyrektor nie ma w tym przypadku podstaw prawnych do ustalenia czterodniowego tygodnia pracy. Może jedynie (o ile wykaże dobrą wolę, ale dotyczy to w takim samym stopniu obu dyrektorów) dostosować plan zajęć tak, aby zajęcia ze sobą nie kolidowały.
Fakt zatrudnienia w innej szkole, to już jest osobista sprawa nauczyciela.
I nie ma czegoś takiego jak szkoła macierzysta i druga szkoła.
Masz dwie odrębne umowy o pracę.


Problem już rozwiązałam, dzięki prawnikowi. Dokładnie wyjaśnił mi kwestię artykułu 42c, przygotował podanie, więc myślę, że jutro je już zaniosę. Artykuł 42c jest bardzo niedoprecyzowany jeżeli chodzi o drugą część, ustawodawca bowiem nie wskazał co rozumie przez: "zadania ważne społecznie czy jeżeli wynika to z organizacji szkoły" więc mamy tutaj dowolność interpretacji przepisu.

Co do mojej sytuacji: mając 16 godzin biologii i 6/30 biblioteki (wnioskowałam o udostępnienie arkusza organizacyjnego na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej i wyroku Wojewódzkie Sądu Administracyjnego w Radomiu, ponieważ dotąd dyrekcja nie chciała udostępniać tego dokumentu), do tego mając 11 godzin pojawia się problem. Po pierwsze w mojej szkole macierzystej, w której pracuję od 25 lat mam często okienka, szkoła w której mam umowę na zastępstwo jest na drugim końcu miasta. Licząc dojazd i fakt, że w bibliotece jest 3 bibliotekarzy, a podobno nie możemy być w tym samym czasie w bibliotece, nie jestem w stanie tak pracować, w tamtym roku miałam spokojnie w swojej macierzystej szkole 2 dni wolne, które poświęcałam na realizację godzin tam. A w 3 spokojnie mogłam zrealizować godziny w szkole macierzystej. Pomijam fakt, że dzwonki w obu szkołach się znacznie różnią, między dojazdem do drugiej szkoły potrzebne co najmniej jest jedno okienko.

Dziękuję za pomoc, temat do zamknięcia.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: koma » 2015-08-29, 20:02

Nauczycielka01 pisze:
Problem już rozwiązałam...

Myślę, że jeszcze nie....
Na razie masz pismo z interpretacją prawniczą, ale dyrektorka wcale nie musi odpowiedzieć na nie pozytywnie.
USTAWA ! mówi wyraźnie o obowiązku pracy pięciodniowej przy pełnym etacie.
Art 42 c) nie dotyczy pracy na drugą umowę - a taką przecież masz sytuację.
Przyczyną społecznie ważną to nie jest - taką byłoby np. pełnienie mandatu radnego.

Jeżeli dyrekcja Ci odmówi - postąpi zgodnie z prawem!

ajmul
Posty: 7
Rejestracja: 2013-09-17, 13:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: ajmul » 2015-09-03, 13:12

Witam

Mam pytanie. Pracuję w szkole na 0,71 etatu. Czy mogę wnioskować (i ewentualnie wymagać) od Dyrekcji czterodniowy tydzień pracy?
Proszę o podstawę prawną.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Czterodniowy tydzień pracy

Postautor: belfegorr » 2015-09-03, 15:01

ajmul pisze:Witam

Mam pytanie. Pracuję w szkole na 0,71 etatu. Czy mogę wnioskować (i ewentualnie wymagać) od Dyrekcji czterodniowy tydzień pracy?
Proszę o podstawę prawną.


Ustawa określa 5-dniowy tydzień pracy tylko dla nauczycieli pracujących na pełny etat. A contrario, nie ma takiego wymogu odnośnie niepełnego etatu, więc można wnioskować o mniej niż 5 dni zajęć.
Należy też pamiętać, że praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie zajęć z uczniami. Może być tak, że nauczyciel ma 4 dni zajęć z uczniami i jeden dzień bez zajęć, ale pozostaje do dyspozycji dyrektora. Istnieje też możliwość pracy poza szkołą (np. przygotowanie lekcji, sprawdzanie sprawdzianów, itp). Wszystko zależy jednak od dyrektora. Dyrektor może więc zarządzić 5-dniowy tydzień pracy nawet dla nauczyciela zatrudnionego na 5/18 etatu (po 1 godzinie zajęć dziennie), ale może też zarządzić 3-dniowy tydzień pracy dla nauczyciela zatrudnionego na 0,7 etatu.


Wróć do „Prawo oświatowe”