przygotowanie pedagogiczne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-14, 18:32

aniamazur pisze:Witam, mam bardzo duży problem, który w skrócie spróbuję opisać i mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Od września wróciłam do pracy po macierzyńskim do technikum i uczę architektury krajobrazu zajęć praktycznych i teoretycznych. Mam rozpocząć staż. Niestety Pani Kadrowa przyjrzała się dogłębnie moim dokumentom i stwierdziła, że nie posiadam przygotowania pedagogicznego do nauki architektury krajobrazu. Jestem mgr filologii polskiej i podczas tych studiów zrobiłam dodatkowo przygotowanie pedagogiczne, za które zapłaciłam i robiłam je nie w toku studiów. Jednak praktykę odbywałam w szkołach gdzie uczyłam j. polskiego. Jestem również inż. po architekturze krajobrazu. Jednak Pani kadrowa twierdzi, że dlatego iż na moim przygotowaniu pedagogicznym wpisano że jestem absolwentem jednolitych studiów mgr z filologii polskiej posiadam przygotowanie tylko do nauki języka polskiego. Dodam, iż jestem jeszcze na studiach doktoranckich w Katedrze architektury krajobrazu, jednak kadrowa twierdzi, że dopóki tych studiów nie skończę, to nie można wziąć pod uwagę mojego doświadczenia i praktyk które w ramach tych studiów odbyłam. Ponoć jeszcze od tego roku nie można już robić kursów pedagogicznych, tylko podyplomówkę. Pomocy, bo już nie wiem co robić...Byłam w kuratorium i Pani powiedziała, że każdy może prawo oświatowe rozumieć na swój sposób...Gdzie mam pisać, do ministerstwa o opinię???


Analiza przepisów prowadzi do wniosku, że Pani kadrowa ma rację. Pani przygotowanie pedagogiczne dotyczy tylko języka polskiego. Do nauczania przedmiotów zawodowych nie ma Pani przygotowania pedagogicznego, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji nauczycieli:

[ilekroć mowa o] 3) przygotowaniu pedagogicznym – należy przez to rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną – w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin; w przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin; o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy
dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego;


Przygotowanie pedagogiczne dotyczy więc ściśle określonego kierunku studiów, a w tym przypadku nawet specjalności. Np. nauczyciel, który ma kwalifikacje do nauczania przedmiotu "prace w obiektach architektury krajobrazu" może nie mieć kwalifikacji do nauczania przedmiotu "rośliny ozdobne", gdyż ma ukończoną inną specjalność (istnieją wyjątki, gdy zakres kształcenia na studiach obejmuje treści nauczanych przedmiotów - wtedy specjalność nie musi się zgadzać).
Jeżeli nie ma Pani jeszcze żadnego stopnia awansu zawodowego, to może Pani rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego pod warunkiem uzupełnienia przygotowania pedagogicznego z zakresu nauczania przedmiotów swojej specjalności (i dydaktyka tych przedmiotów musi być na studiach podyplomowych). Wyjątek ten nie dotyczy awansu na wyższe stopnie.

Natomiast do celów płacowych musi być Pani traktowana jako magister z przygotowaniem pedagogicznym (nauczany przedmiot nie jest istotny, liczy się tylko najwyższy poziom wyksztłacenia).

W kwestii stażu - na jaki stopień Pani chce awansować?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-14, 18:58

aniamazur pisze:Dziękuję za odpowiedź, niestety będę starała się dopiero o stopień nauczyciela kontraktowego...czyli powinnam rozpocząć przygotowanie pedagogiczne (ale czy to musi być podyplomówka (jeżeli tak to jaka dokładnie, dla nauczycieli zawodu czy zwykła), czy jest szansa na jakiś kurs kwalifikacyjny?) A co z moim doktoratem, gdzie w ramach praktyk przeprowadziłam 360 godzin zajęć ze studentami ??


Jeśli na kontraktowego, to bez przeszkód może Pani rozpocząć staż. Kwalifikacje pedagogiczne można zdobywać już tylko na studiach podyplomowych, które trwają 3 semestry (będzie możliwość przedłużenia stażu o kolejny rok i stopień awansu zdobędzie Pani dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych). Staż już Pani w zasadzie rozpoczęła automatycznie więc proszę nie zapomnieć o złożeniu projektu planu rozwoju zawodowego.
Podyplomówka dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu to za mało. Proszę się rozglądnąć za podyplomówką dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych.

A co do studiów doktoranckich - nie liczą się one jako praca w szkole wyższej, gdyż nie prowadzi Pani zajęć na podstawie umowy o pracę.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-14, 19:52

aniamazur pisze:mam rozumieć, że mój doktorat w Katedrze Architektury Krajobrazu nic w tym przypadku nie pomoże. Jeżeli bym wzięła od Dziekana zaświadczenie o realizowanych przedmiotach to czy na pewno to nie pomoże?

Pomogłoby tylko wtedy, gdyby Pani pracowała na umowę o pracę i w oparciu o tą umowę prowadziłaby Pani zajęcia. Same studia doktoranckie nie są pracą w szkole wyższej.

Do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych w technikum wystarczy inżynier. W projekcie nowego rozporządzenia ten przepis został utrzymany. Jeśli się nic nie zmieni w międzyczasie, to tak pozostanie.

Nie wiem co rozumieć poprzez ogólne studia podyplomowe kształcenia pedagogicznego. Proszę zajrzeć do rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia nauczycieli z 2012 r. Panią interesuje tylko moduł przygotowania pedagogicznego na III i IV etapie edukacyjnym (tutaj tylko IV stap, ale oba występują w jednym module). Oprócz tego dydaktyka szczegółowa musi obejmować nauczanie przedmiotu, który Pani uczy, ewentualnie wszystkie przedmioty z zakresu architektury krajbrazu - zależy to od Pani specjalności, ewentualnie przedmiotów ukończonych na studiach. W tym zakresie temat jest bardziej skomplikowany :)
Do tego musi Pani zrobić 150 godzin pratyk: 30 godzin praktyki wychowawczo-opiekuńczej oraz 120 godzin praktyki dydaktycznej ze swojego przedmiotu. Ponieważ część dydaktyczna praktyki musi następować po części wychowawczo-opiekuńczej to może się zdarzyć oraz częśc dydaktyczna musi być realizowana równolegle z zajęciami z dydaktyki szczegółowej na studiach może się okazać, że nie zdąży Pani ukończyć praktyki do czerwca i trzeba będzie dokończyć ją w następnym roku szkolnym. Oczywiście, zadania realizowane w pracy można wykorzystać do zaliczenia praktyki. Ponadto trzeba będzie oberwować lekcje innych nauczycieli i wykonać wiele innych "niecodziennych" zadań, które są objęte zakresem praktyki.

Kończąc dygresję, jeśli w/w elementy znajdują się w programie studiów podyplomowych oraz ich wymiar godzinowy będzie właściwy, to dadzą one potrzebne kwalifikacje pedagogiczne.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-15, 00:12

aniamazur pisze:Przepraszam, że tak męczę i drążę temat, ale jeżeli nie znajdę innego rozwiązania niż pójście na studia podyplomowe, to niestety będę musiała przestać pracować jako nauczyciel arch. kraj. Dlatego jeszcze zapytam o kolejną sprawę. Kadrowa dopatrzyła się tej niezgodności w moich dokumentach dopiero teraz, ale ja już byłam zatrudniona w tej szkole 2 lata temu i rozpoczęłam staż tylko go nie ukończyłam ponieważ zaszłam w ciążę i nie byłam w stanie pracować do końca roku. Pracowałam również jako nauczyciel architektury krajobrazu w szkole policealnej około 2 lat (umowy o dzieło). W Olsztynie w którym mieszkam odnalazłam roczny KURS Kurs kwalifikacyjny w zakresie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Czy on mógłby wystarczyć, jeżeli miałabym z uczniami tylko zajęcia praktyczne na warsztatach?


Nie trzeba przestawać pracować jako nauczyciel architektury krajobrazu. Oczywiście zdecydowanie łatwiej by było mieć 9 godzin języka polskiego i zrobić staż ucząc tego przedmiotu, a architektury krajobrazu - dodatkowo.
Praca na umowę o dzieło lub zlecenie nie ma żadnego znaczenia w kwestii stażu na nauczyciela kontraktowego.
Kurs kwalifikacyjny nie daje już żadnych kwalifikacji, gdyż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów kształcenia:
Uczelnie prowadzą kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela na studiach oraz studiach podyplomowych
w ramach modułów kształcenia.

Konieczne jest więc ukończenie studiów podyplomowych.

Ja znalazłem np. coś takiego:
http://www.gwsh.pl/studia/studia-podypl ... iczne.html
sekcja: "Przygotowanie pedagogiczne zawodowe".
Nie wiem tylko na jakiej zasadzie odbywa się dydaktyka szczegółowa tego konkretnego przedmiotu zawodowego, wg mnie program studiów w tym zakresie jest zbyt ogólny. Można ustalić jakie studia ukończyli inni nauczyciele w Pani szkole, którzy uczą przedmiotów zawodowych.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-15, 13:35

aniamazur pisze:Jestem właśnie po rozmowie w rektoracie na temat mojej sytuacji. Pani zasiała we mnie kolejną wątpliwość, a mianowicie, czy fakt że skończyłam przygotowanie pedagogiczne w 2009 nie sprawia, że nowelizacja ustawy z 2012 roku nie powinna mnie dotyczyć, czyli że prawo nie działa wstecz. Architekturę też skończyłam przed tym rokiem czyli w 2010. Podpowiedziały, że mimo wszystko powinnam postarać się o zaświadczenie od rektora ile godzin praktyk odbyłam w ramach doktoratu, a z dziekanatu jakie przedmioty zrealizowałam w toku studiów i to ostateczną decyzję powinna podjąć Pani Dyrektor szkoły czy mam wystarczające kwalifikacje do uczenia tego zawodu.


Nie wiem którego przedmiotu zawodowego Pani uczy, ale należy rozróżnić 2 rodzaje kwalifikacji: kwalifikacje merytoryczne oraz kwalifikacje pedagogiczne. Zakładam, że kwalifikacje merytoryczne do nauczania Pani przedmiotu zawodowego Pani posiada z racji ukończonych studiów I stopnia oraz specjalności (studia doktoranckie nie mają tu żadnego znaczenia). Pozostaje kwestia kwalifikacji pedagogicznych do nauczania przedmiotu zawodowego, których Pani nigdy nie miała. Można było je uzyskać na kursie kwalifikacyjnym pod rządami starego rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia nauczycieli. Obecnie nie jest to już możliwe i trzeba ukończyć podyplomówkę. W 2009 roku zdobyła Pani kwalifikacje pedagogiczne jedynie do nauczania języka polskiego.
Gdyby w trakcie studiów inżynierskich był blok pedagogiczny dotyczący przedmiotów zawodowych na kierunku architektura krajobrazu, to wtedy miałaby Pani potrzebne kwalifikacje.
Z innej strony, jeżeli zamiast studiów inżynierskich ukończyłaby Pani studia podyplomowe z zakresu nauczania przedmiotu zawodowego na kierunku architektura krajobrazu (wydaje mi się jednak, że takich studiów nie ma), to wtedy druga podyplomówka z kwalifikacji pedagogicznych by nie była potrzebna, bo na studiach podyplomowych do nauczania tego przedmiotu byłaby dydaktyka szczegółowa tego przedmiotu. Właśnie tylko tej dydaktyki szczegółowej Pani brakuje, bo pozostałe przedmioty (pedagogika, psychologia, itp.) będą się potwarzać.

Na przykładzie nauczyciela, który ma magistra z informatyki i przygotowanie pedagogiczne z informatyki.
Jeśli taki nauczyciel ukończy licencjat z matematyki bez specjalności pedagogicznej, to nie ma on pełnych kwalifikacji do nauczania matematyki w szkole podstawowej, bo nie ma przygotowania pedagogicznego do matematyki (w zasadzie brakuje tylko metodyki nauczania matematyki).
Jeśli ten sam nauczyciel zamiast licencjatu ukończy studia podyplomowe dla nauczycieli kolejnego przedmiotu - matematyki, to będzie miał pełne kwalifikacje do nauczania matematyki w szkole podstawowej, gdyż na tych studiach podyplomowych jest metodyka nauczania matematyki.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: belfegorr » 2015-09-16, 11:51

Art. 10 ust. 3 KN:

Kod: Zaznacz cały

3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.


Wystarczy samo zobowiązanie się do uzyskania przygotowania pedagogicznego, nie trzeba go faktycznie uzyskać w terminie roku. Staż może więc Pani zacząć. Jednak stażu nie da się ukończyć jeśli się tego przygotowania nie zdobędzie. Ewentualnym rozwiązaniem byłoby 1/2 etatu języka polskiego od następnego roku szkolnego i kontynuowanie stażu z tego przedmiotu i jednoczesne prowadzenie zajęć z architektury krajobrazu, co nie będzie przeszkadzało w kontynuacji stażu mimo braku kwalifikacji.


Edycja:
Proszę zajrzeć na tę stronę:

https://www.pw.edu.pl/Kandydaci/Studia- ... zawodowych

Wśród przedmiotów zawodowych jest architektura krajobrazu. Może się Pani skontaktować z uczelnią i sprawdzić, czy ogłoszenie jeszcze aktualne. Powodzenia!

Santea
Posty: 2
Rejestracja: 2016-01-17, 18:55
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: Santea » 2016-01-17, 19:33

Jesli mam licencjat z pracy socjalnej i wlasnie jestem na studiach magisterkich z pedsgogiki w zakresie opieki i terapii pedagogicznej to czy moge rownorzednie robic podyplomowke z przygotoania pedagogicznego? Zeby pozniej starac sie o prace pedagoga badz wychowawcy swietlicy.

WojtPaw
Posty: 11
Rejestracja: 2019-12-27, 14:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: WojtPaw » 2020-09-02, 12:46

Santea pisze:Jesli mam licencjat z pracy socjalnej i wlasnie jestem na studiach magisterkich z pedsgogiki w zakresie opieki i terapii pedagogicznej to czy moge rownorzednie robic podyplomowke z przygotoania pedagogicznego? Zeby pozniej starac sie o prace pedagoga badz wychowawcy swietlicy.


Z tego co wiem, że jeżeli masz licencjat to możesz zrobić sobie przygotowanie do pracy w szkole podstawowej. Ja akurat robiłem w WSKZ w Przemyślu podyplomówkę :) Ogółem uważam, że studia podyplomowe to obecnie świetne rozwiązane, w szczególności takie wspomagane metodami zdalnymi...w obecnej sytuacji.

RybkaP
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-02, 12:29
Kto: student
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: śląskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: RybkaP » 2021-07-05, 16:31

Potwierdzam, ja jestem w trakcie robienia przygotowania pedagogicznego na WSKZ, jeszcze teraz, kiedy studia w całości są online (no oczywiście oprócz praktyk) - polecam. Przygotowanie pedagogiczne musi mieć wskazaną liczbę godzin a oni to mają, dodatkowo ucze się kiedy chce wiec dla mnie OK.

emzuza
Posty: 1
Rejestracja: 2021-07-06, 16:00
Kto: student
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: emzuza » 2021-07-06, 16:01

Dokładnie, zgadzam się z przedmówcą, ja też jestem w trakcie przygotowania na WSKZ, wszystko sprawnie i też mam tylko licencjat akurat z politologii :)

Almak
Posty: 1
Rejestracja: 2021-09-14, 11:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: Almak » 2021-09-14, 15:11

RybkaP pisze:Potwierdzam, ja jestem w trakcie robienia przygotowania pedagogicznego na WSKZ, jeszcze teraz, kiedy studia w całości są online (no oczywiście oprócz praktyk) - polecam. Przygotowanie pedagogiczne musi mieć wskazaną liczbę godzin a oni to mają, dodatkowo ucze się kiedy chce wiec dla mnie OK.

Godziny praktyczne musicie sobie sami zorganizować czy oni coś wskazują?

RybkaP
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-02, 12:29
Kto: student
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: śląskie

Re: przygotowanie pedagogiczne

Postautor: RybkaP » 2021-09-16, 11:35

Almak. sama wybierasz placówkę w której robisz praktyki :) Co jest super sprawą, bo nikt Ci niczego nie narzuca i nawet możesz iść do swojej szkoły w swoim mieście i nie trzeba nigdzie jeździć :))


Wróć do „Prawo oświatowe”