studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-09-23, 00:29

Witam, czy kończąc studia podyplomowe w tym samym roku co magisterskie, uzyskam uprawnienia pedagogiczne do pracy w szkołach ponadgimnazjalnych? Po samym licencjacie mam uprawnienia do szkół podstawowych i gimnazjów.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: dushka » 2015-09-23, 08:18

Tak, to przecież nie ma znaczenia, kiedy mgr zdobyłeś.

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-09-23, 17:58

Nie napisałem zbyt precyzyjnie. Chodzi mi o studia podyplomowe (bibliotekoznawstwo). Bo po samym licencjacie dadzą mi one uprawnienia do pracy w szkołach podstawowych i gimnazjach. Czy jeśli najpierw skończę studia podyplomowe, a dopiero potem magisterskie (może być różnica kilku miesięcy), to uprawnienia zdobyte na studiach podyplomowych się podniosą ? Zależy mi na tym, żeby mieć uprawnienia do pracy w bibliotece we wszystkich typach szkół i nie wiem, czy czekać jeszcze rok, czy może mogę iść na podyplomówkę już teraz.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: koma » 2015-09-23, 18:04

Musisz mieć mgr.

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-09-23, 18:08

Wiem, że do pracy w szkole ponadgimnazjalnej muszę mieć mgr. Chodzi mi o to, czy mogę najpierw skończyć podyplomówkę, a dopiero potem mgr. Ewentualnie jaki akt prawny to reguluje?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: belfegorr » 2015-09-24, 07:29

Rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia nauczycieli z 2009 r.:

2. Kształcenie na studiach podyplomowych
Przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela na studiach podyplomowych może być prowadzone w zakresie:
1) przygotowania do nauczania kolejnego przedmiotu (prowadzenia zajęć) – moduł 4;
2) przygotowania w zakresie psychologiczno-pedagogicznym oraz dydaktycznym dla absolwentów studiów posiadających
przygotowanie merytoryczne do nauczania przedmiotu (prowadzenia zajęć), a nieposiadających przygotowania
psychologiczno-pedagogicznego i dydaktycznego – moduły 2 i 3, z tym że w przypadku absolwentów studiów pierwszego
stopnia może ono obejmować wyłącznie przygotowanie do pracy w przedszkolach i szkołach podstawowych;

3) pedagogiki specjalnej dla osób, które posiadają przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela – moduł 5.


Z tego wynika, że podyplomówka bez magistra da wyłącznie uprawnienia do nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych. Po uzyskaniu tytułu magistra trzeba będzie ukończyć taką podyplomówkę jeszcze raz, aby uzyskać uprawnienia do nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych.

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-09-24, 10:29

Dziękuję za odpowiedź ;) To trochę bez sensu kończyć jeszcze raz te same studia. Tak właściwie posiadam przygotowanie pedagogiczne, ponieważ na 1 roku studiów MU miałem pedagogikę i psychologię oraz dydaktyki, z których uzyskałem pozytywną ocenę. Ponadto teraz odbywam praktykę w szkole średniej. Jestem ciekawy, czy można to potraktować jako przygotowanie pedagogiczne.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: belfegorr » 2015-09-24, 11:16

MKJAkub pisze:Dziękuję za odpowiedź ;) To trochę bez sensu kończyć jeszcze raz te same studia. Tak właściwie posiadam przygotowanie pedagogiczne, ponieważ na 1 roku studiów MU miałem pedagogikę i psychologię oraz dydaktyki, z których uzyskałem pozytywną ocenę. Ponadto teraz odbywam praktykę w szkole średniej. Jestem ciekawy, czy można to potraktować jako przygotowanie pedagogiczne.


Można to potraktować jako przygotowanie pedagogiczne ale tylko wtedy, gdy dydaktyka przedmiotowa dotyczyła nauczanego przedmiotu. Jeśli np. ma Pan ukończoną dydaktykę jęz. polskiego a chce uczyć matematyki i są też skończone studia lic/mgr z matematyki bez ścieżki pedagogicznej w trakcie studiów, to nie ma się wtedy przygotowania pedagogicznego do matematyki i trzeba robić podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego.

W innym układzie, gdy ma się studia mgr z języka polskiego i przygotowanie pedagogiczne do jęz. polskiego, to kończąc studia podyplomowe kwalifikacyjne do nauczania matematyki zdobywa się zarówno kwalifikacje merytoryczne jak i pedagogiczne do matematyki, gdyż takie studia podyplomowe obejmują dydaktykę matematyki, a od 2009 roku, również praktyki w szkole (wcześniej praktyk nie było).

W tym przypadku chodzi jednak o uzyskanie kwalifikacji pedagogicznych, więc należy zastosować wyżej zacytowany przepis. Z konstrukcji przepisu wynika, że nie jest dopuszczalne rozpoczęcie podyplomówki nadającej uprawnienia do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej przed uzyskaniem tytułu magistra (i z uzyskaniem go przed zakończeniem podyplomówki), gdyż "kształcenie na studiach podyplomowych" dotyczy absolwentów studiów.

Ponieważ przygotowanie pedagogiczne zostało podzielone na 2 części: przedszkola i szkoły podstawowe dla absolwentów studiów 1. stopnia oraz gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne dla absolwentów studiów 2. stopnia. Oznacza to, że studia podyplomowe dla osoby z tytułem licencjata mogą obejmować przygotowanie pedagogiczne wyłącznie w zakresie przedszkola i szkoły podstawowej. Zatem w przypadku studiów podyplomowych realizowanych przez osobę mającą tytuł licencjata taka osoba uzyska przygotowanie pedagogiczne jedynie do nauczania w przedszkolu i szkole podstawowej. Po zdobyciu tytułu mgr trzeba będzie więc powtórzyć te studia podyplomowe w całości (nie ma opcji ukończenia jedynie części danego modułu).

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-09-26, 16:45

Znowu dziękuję za odpowiedź. Nie rozumiem w takim razie, dlaczego na studia podyplomowe z przedsiębiorczości można iść po licencjacie, skoro przedmiot ten jest realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych. U mnie sprawa wygląda tak - mam ukończoną filologię polską I stopnia (licencjat) - na studiach miałem praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum - w suplemencie do dyplomu jest napisane, że mam uprawnienia do nauczania w tych szkołach. Teraz jestem na II roku studiów MU (również filologia polska) i chciałbym zrobić bibliotekoznawstwo podyplomowo. Czytałem, że do pracy w bibliotece szkoły ponadgimnazjalnej wystarczy mieć ukończone studia z bibliotekoznawstwa (bez specjalności nauczycielskiej) i uprawnienia pedagogiczne (które będę miał po skończeniu mgr). Czy ma znaczenie kolejność ukończenia tych studiów, skoro podyplomówka z bibliotekoznawstwa nie ma w programie żadnych przedmiotów pedagogicznych?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: belfegorr » 2015-09-28, 12:34

A tutaj mój błąd, faktycznie studia z przedsiębiorczości dotyczą wyłącznie szkół ponadgimnazjalnych więc tylko z licencjatem nie można takich studiów podyplomowych zrobić.
Rozporządzenie w sprawie kwalifikacji traktuje nauczyciela-bibliotekarza tak samo jak innych nauczycieli, więc będą tu miały zastosowanie również przepisy rozporządzenia w sprawie standardów kształcenia nauczycieli.
Jeżeli do pracy w bibliotece szkolnej jest potrzebne specjalne przygotowanie pedagogiczne oprócz czystego bibliotekoznawstwa, to tylko z licencjatem można rozpocząć studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa, które dadzą uprawnienia tylko do szkoły podstawowej, a do gimnazjum i szkoły gimnazjalnej - trzeba takie studia rozpocząć po zdobyciu tytułu magistra.
Jeśli natomiast program studiów z bilbliotekoznawstwa nie obejmuje przedmiotów dotyczących dydaktyki edukacji czytelniczo-medialnej lub podobnej oraz praktyk pedagogicznych, to kolejność ukończenia studiów podyplomowych nie ma znaczenia.

Proszę najpierw sprawdzić jakie przedmioty zawiera szczegółowy program studiów podyplomowych.

MKJAkub pisze:Znowu dziękuję za odpowiedź. Nie rozumiem w takim razie, dlaczego na studia podyplomowe z przedsiębiorczości można iść po licencjacie, skoro przedmiot ten jest realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych. U mnie sprawa wygląda tak - mam ukończoną filologię polską I stopnia (licencjat) - na studiach miałem praktyki w szkole podstawowej i gimnazjum - w suplemencie do dyplomu jest napisane, że mam uprawnienia do nauczania w tych szkołach. Teraz jestem na II roku studiów MU (również filologia polska) i chciałbym zrobić bibliotekoznawstwo podyplomowo. Czytałem, że do pracy w bibliotece szkoły ponadgimnazjalnej wystarczy mieć ukończone studia z bibliotekoznawstwa (bez specjalności nauczycielskiej) i uprawnienia pedagogiczne (które będę miał po skończeniu mgr). Czy ma znaczenie kolejność ukończenia tych studiów, skoro podyplomówka z bibliotekoznawstwa nie ma w programie żadnych przedmiotów pedagogicznych?

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-10-01, 23:08

Ok, dziękuję. W takim razie mam jeszcze jedno pytanie. W ustawie z 2012 roku przeczytałem: Kształcenie w zakresie modułu 4 jest podejmowane przez studentów lub absolwentów studiów przygotowujących do
wykonywania zawodu nauczyciela, którzy zamierzają uzyskać przygotowanie do nauczania więcej niż jednego przedmiotu
(prowadzenia zajęć).
Nie wiem, czy dobrze rozumiem - jeżeli teraz jestem na 2 roku studiów MU (specjalność nauczycielska) i podejmę studia podyplomowe przygotowujące do nauczania drugiego przedmiotu, np. historii, to po ukończeniu tych studiów podyplomowych i MU będę miał kwalifikacje do nauczania historii we wszystkich typach szkół ?

MKJAkub
Posty: 8
Rejestracja: 2015-09-06, 19:27
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: MKJAkub » 2015-10-03, 20:36

Wiem, że drążę temat, ale, jak wiadomo, studia podyplomowe kosztują, więc chciałbym jak najsensowniej wydać te pieniądze. Napisałem mail z tym pytaniem do szkoły wyższej, w której odbywają się te studia, ale otrzymałem niezbyt konkretną odpowiedź.

Ola2805
Posty: 1
Rejestracja: 2020-05-13, 09:10
Kto: student
Lokalizacja: lubuskie

Re: studia podyplomowe równocześnie z magisterskimi

Postautor: Ola2805 » 2020-05-13, 09:33

Witam,
Mam zapytanie, może ktoś z państwa orientuje się.
Po studiach licencjackich z Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej chcę zrobić podyplomowe z Wychowania Fizycznego (dowiadywałam się, że mogę) studia magisterskie planuje robić w trakcie ale z innej specjalności pedagogiki.
Moje pytanie brzmi, czy jeśli zrobię studia podyplomowe przed studiami magisterskim, to tytuł zawodowy będę miała Magistra (jak skończę pedagogikę) z studiami podyplomowymi z WF, czy będę po prostu z licencjatem i podyplomowymi z WF.
Chodzi mi o to, czy ma znaczenie kiedy zrobię podyplomowke?

Z góry dziękuje za odpowiedz.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron