Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Radek90
Posty: 8
Rejestracja: 2014-12-21, 10:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: lubelskie

Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Radek90 » 2016-02-12, 11:16

Witam,

jestem magistrem historii o specjalności nauczycielskiej. Pracy w tym zawodzie nie ma, a ja chcę pracować w szkole i kropka.

Zastanawiam się nad podyplomówką - edukacja przedzszkolna i wczesnoszkola lub oligofrenopedagogika.

Niestety, mam pewne wątpliwości, jakie uprawnienia da mi ta oligofrenopedagogika.

Będę po niej mógł pracować w przedszkolu i klasach 1-3? Czy tylko od4 klasy podstawówki i dalej?

I o ile będę to jako nauczyciel prowadzący/wychowawca czy tylko jako nauczyciel wspomagający/pomoc nauczyciela?

Gdyby ktoś wiedział, bo zna się na tych przepisach dokładnie albo zna taką/podobną sytuację z doświadczenia to proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczny.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: linczerka » 2016-02-12, 19:41

Radek90 pisze:Będę po niej mógł pracować w przedszkolu i klasach 1-3? Czy tylko od4 klasy podstawówki i dalej?
I o ile będę to jako nauczyciel prowadzący/wychowawca czy tylko jako nauczyciel wspomagający/pomoc nauczyciela?

Po oligo możesz pracować w przedszkolu (marne szanse, malutko dzieci wymagającej opieki oligowca) i w szkole. Niestety nie jako wychowawca. Chyba, że w szkole specjalnej. Jako nauczyciel wspomagający jak najbardziej. Przemyśl terapię pedagogiczną. Tu masz większe szanse, gdyż jest sporo dzieci z różnymi dysfunkcjami.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: dushka » 2016-02-12, 20:36

Sprostowanie - oligowiec od klasy 4 wzwyż, będący wspomagającym, jak najbardziej może być jednocześnie wychowawcą - w mojej szkole tak to właśnie wygląda.

Radek90
Posty: 8
Rejestracja: 2014-12-21, 10:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Radek90 » 2016-02-13, 09:45

dziękuję bardzo za odpowiedzi! Szczerze powiem, że teraz nie patrzę już na to co chciałbym studiować tylko po jakiej podyplomowce będzie największa szansa na zatrudnienie. Dla mnie podyplomowka to teraz spory wysiłek czasowy i finansowy, więc nie chcę tego robić dla kolejnego świstka tylko po to, żeby znaleźć pracę. Terapia pedagogiczna również może być. Z tego co widzę to najwięcej ogloszeń jest chyba do przedszkola, ale jako faceta pewnie nikt mnie nie weźmie do takich maluszków, zresztą sam bym się dziwnie czuł. A co do oligo to ja patrze ogloszenia w Wawie (mam na tyle blisko, że dam radę dojeżdzać) i pojawiają się. W mojej miejscowości też jest szkoła specjalna, w której co jakiś czas kogoś szukają.

Verbin
Posty: 34
Rejestracja: 2011-10-17, 19:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Verbin » 2016-02-15, 01:03

A może doradztwo zawodowe,jest potrzebne w gimnazjum :wink:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: dushka » 2016-02-15, 20:22

Tyle, że nie ma na nie kasy ;)

Radek90
Posty: 8
Rejestracja: 2014-12-21, 10:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Radek90 » 2016-02-15, 20:46

a jest po tym doradztwie realna szansa znalezienia pracy? Z ogłoszeniami jestem na bieżąco i nie widziałem ich za dużo, prawdę mówiąc to może kilka sztuk przez kilka miesięcy na to stanowisko. Kasa by się znalazła bo i tak pewnie pojadę na saksy do Anglii z braku sensownego zajęcia w Polsce. Tylko tak jak już pisałem - chcę pracować w edukacji, nie patrzę na konkretną podyplomówkę tylko na taką, która da mi największe szanse na znalezienie pracy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: malgala » 2016-02-15, 20:47

A nawet jak jest, to i tak nie ma co marzyć o zatrudnienie w pełnym wymiarze.

Radek90
Posty: 8
Rejestracja: 2014-12-21, 10:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: lubelskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Radek90 » 2016-02-18, 22:01

a czy ja ze swoim magistrem historii i przygotowaniem pedagogicznym mogę być wychowawcą świetlicy? Czy na to potrzeba jakiejś pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej czy czegoś w tym stylu?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: ann » 2016-02-19, 15:40

Radek90 pisze:a czy ja ze swoim magistrem historii i przygotowaniem pedagogicznym mogę być wychowawcą świetlicy? Czy na to potrzeba jakiejś pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej czy czegoś w tym stylu?

Możesz
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: ama90 » 2016-02-21, 15:07

Po oligo jest dużo ogłoszeń w związku z przepisami które weszły 1 stycznia. Większość ogłoszeń dotyczy pracy jako nauczyciel wspomagający.
Po oligo można też prowadzić rewalidację.

Jako mgr historii plus oligo możesz(oprócz swoich uprawnień zdobytych na mgr): uczyć historii w szkole specjalnej, pracować jako nauczyciel w szkole specjalnej oraz prowadzić rewalidację na każdym etapie kształcenia oraz być nauczycielem wspomagającym na każdym etapie.
Wydaje mi się, że warto.

MarBoc
Posty: 3
Rejestracja: 2011-08-29, 15:38
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: MarBoc » 2016-09-19, 11:33

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc piszę w tym.

Czy ukończone studia magisterskie z zakresu oligofrenopedagogiki dają kwalifikacje do nauczania matematyki uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim w gimnazjum specjalnym?

WojtPaw
Posty: 11
Rejestracja: 2019-12-27, 14:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: WojtPaw » 2021-07-05, 16:17

@MarBoc, jeśli masz kwalifikacje do matematyki w szkołąch ponadpodstawowych oraz oligo to tak. Pytałem o to w mojej obecnej szkole, bo rozpocząłem studia z oligo własnie na WSKZ, a mając już kwalifikacje do historii to znacznie rozszerza perspektywy.

Anusiak1134
Posty: 1
Rejestracja: 2022-04-14, 20:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Oligofrenopedagogika a uprawnienia

Postautor: Anusiak1134 » 2022-04-14, 20:37

Mam pytanie w temacie: mam licencjat z socjologii. Skończyłam studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki i z kwalifikacji nauczycielskich nadających uprawnienia pedagogiczne (studiowalalm 2 kierunki na raz). Obecnie kończę podyplomowke z plastyki i Muzyki dla nauczycieli. Dodatkowo będę robiła szkolenie z terapii pedagogicznej, dającej certyfikat ministerstwa.
Powiedzcie proszę czy będę mogla pracowac w szkole albo w przedszkolu jako nauczyciel wspomagający iczy będę mogła uczyć plastyki i Muzyki jak skończę te podyplomowki?


Wróć do „Prawo oświatowe”