urlop bezpłatny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop bezpłatny

Postautor: edzia » 2008-06-10, 09:28

Możesz też wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę nad mamą - wystawi Ci lekarz wypisujący mamę do domu. Otrzymasz wówczas zasiłek opiekuńczy (80 %), ale tylko przez 14 dni w danym roku kalendarzowym.

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

Re: urlop bezpłatny

Postautor: elhena » 2008-06-12, 09:46

Dziękuję za odpowiedź, jakoś się ułożyło i nie muszę kombinować. Czekam z niecierpliwością na 20 czerwca.

blossom
Posty: 14
Rejestracja: 2008-09-01, 14:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Dzień wolny

Postautor: blossom » 2008-09-29, 20:02

Potrzebuje dnia wolnego. Mam zaplanowany wyjazd na ten dzien. Musze oczywiscie o tym poinformowac dyrekcje. Czy cos w zwiazku z tym trzeba jeszcze zrobic? Np. znalezc zastepstwo jesli mozna?

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: motylek8 » 2008-09-29, 21:33

zalezy. Mozesz sobie zalatwić tzw. koleżeńskie, czyli po prostu samemu poszukać, kto by ci mógł zastąpić i ooprosić kolegów/koleżanki o to, pzry czym będzie to nieoficjalne i albo sie rozliczysz sam z nimi, albo kiedyś ty ich zastapisz itd. Możesz też napisać podanie o urlop bezpłatny.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Yoka » 2008-09-30, 14:06

gorzej, jak w szkole nie ma czegoś takiego jak "zastępstwa koleżeńskie", tak jak u mnie.

Zostaje tylko podanie o urlop bezpłatny lub L-4

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-09-30, 23:39

Yoka pisze:gorzej, jak w szkole nie ma czegoś takiego jak "zastępstwa koleżeńskie", tak jak u mnie.
Zostaje tylko podanie o urlop bezpłatny lub L-4

a dlaczego gorzej??? przepisy prawa pracy i oświatowego jasno określają sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz korzystania z urlopów więc po co łamać prawo "zastępstwami koleżeńskimi"

Kasa81
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-14, 09:12
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Kasa81 » 2008-10-14, 09:30

Witam.
Zacznę od tego, że nie jestem nauczycielem, ale pisze w sprawie nauczyciela. Nie orientuję sie w przepisach zawartych w KN dlatego postanowiłam poszukać tutaj odpowiedzi na poniższe pytanie:

Czy art. 130 KP ma zastosowanie również w przypadku nauczycieli?

Art. 130. § 1. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie
rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:
1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie
rozliczeniowym, a następnie
2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do
końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
§ 2. (91) Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym
dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
§ 3. Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art.
129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w
pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym
rozkładem czasu pracy.

Chodzi mi o dzień 1 listopada 2008 który wypada w sobotę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop bezpłatny

Postautor: edzia » 2008-10-14, 10:50

Kasa81 pisze:Czy art. 130 KP ma zastosowanie również w przypadku nauczycieli?
Nie, nie dotyczy nauczycieli.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: urlop bezpłatny

Postautor: daughter » 2008-10-14, 14:48

Niedługo mam obronę pracy magisterskiej. Wiem, że przysługują mi 2 wolne dni w związku z tym, ale jaka jest podstawa? I czy ma to być podanie o urlop bezpłatny czy szkoleniowy? (bo podobno jeśli w związku ze studiami, to właśnie szkoleniowy)

motylek8
Posty: 365
Rejestracja: 2008-02-04, 14:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: motylek8 » 2008-10-14, 19:16

Przyslugoją ci 2 dni wolne, ale zależy to też od dobrej woli dyrektora :/ Jest to napisane w KN.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: urlop bezpłatny

Postautor: daughter » 2008-10-15, 17:50

Dobra wola dyrektora- no właśnie. Tego brakuje.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop bezpłatny

Postautor: edzia » 2008-10-15, 23:44

daughter pisze:Niedługo mam obronę pracy magisterskiej. Wiem, że przysługują mi 2 wolne dni w związku z tym, ale jaka jest podstawa?
Podstawa jest tutaj: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/0005.htm ale nie znalazłam tam nic o dwóch dniach wolnych.

abaddo
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-28, 07:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: abaddo » 2008-10-28, 07:50

Chcę przedstawić następujący problem , który może bardziej pasuje do innego tematu, ale jest związany z urlopem bezpłatnym nauczyciela:
U mnie w szkole realizuje się projekt 'unijny' na dodatkowe zajęcia. W ramach tego projektu są planowane wycieczki o charakterze edukacyjnym.
Została zrealizowana wycieczka dwudniowa na któreą pojechali uczniowie a opiekunami byli oczywiście nauczyciele.
Problem pojawił się dopiero gdy zaczęło mówić się o wynagrodzeniu za opiekę w czasie wycieczki.
Nauczyciele dowiedzieli się, ze muszą napisać podanie o urlop bezpłatny na dni wycieczki i wtedy dostaną za wycieczkę zaplanowane w projekcie wynagrodzenie.
Czy posunięcie pracodawcy czyli dyrektora szkoły jest zgodne z prawem? Jest ze strony dyrektora szkoły argument o finansowaniu podwójnym tej samej pracy.
Trudno uznać taką argumentację, jeśli czas opieki w ciągu 2 dni to ponad 30 godzin, których nie obejmuje w całości wynagrodzenie przewidziane projektem.
W końcu realizujemy zadanie przez niego zlecone (realizacja projektu) i to w czasie dużo większym niż czas pracy w szkole w danym dniu.
Jak to wygląda z punktu prawa pracy?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-28, 22:38

abaddo pisze:Chcę przedstawić następujący problem , który może bardziej pasuje do innego tematu, ale jest związany z urlopem bezpłatnym nauczyciela:
U mnie w szkole realizuje się projekt 'unijny' na dodatkowe zajęcia. W ramach tego projektu są planowane wycieczki o charakterze edukacyjnym.
Została zrealizowana wycieczka dwudniowa na któreą pojechali uczniowie a opiekunami byli oczywiście nauczyciele.
Problem pojawił się dopiero gdy zaczęło mówić się o wynagrodzeniu za opiekę w czasie wycieczki.
Nauczyciele dowiedzieli się, ze muszą napisać podanie o urlop bezpłatny na dni wycieczki i wtedy dostaną za wycieczkę zaplanowane w projekcie wynagrodzenie.
Czy posunięcie pracodawcy czyli dyrektora szkoły jest zgodne z prawem? Jest ze strony dyrektora szkoły argument o finansowaniu podwójnym tej samej pracy.
Trudno uznać taką argumentację, jeśli czas opieki w ciągu 2 dni to ponad 30 godzin, których nie obejmuje w całości wynagrodzenie przewidziane projektem.
W końcu realizujemy zadanie przez niego zlecone (realizacja projektu) i to w czasie dużo większym niż czas pracy w szkole w danym dniu.
Jak to wygląda z punktu prawa pracy?


A to zależy.. Skoro macie miec płącone za tą wycieczkę to pewnie jakas dodatkowa umowa jest przewidziana do podpisania i na jej podstawie otrzymujecie wynagrodzenie za to.. Natomiast co do szkoły to skoro szkoła decyduje sie na udział w projekcje to nie powinna wymagać by nauczyciel brał urlop bezpłatny.. Na coś się trzeba zdecydować

abaddo
Posty: 2
Rejestracja: 2008-10-28, 07:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: urlop bezpłatny

Postautor: abaddo » 2008-10-29, 18:52

Dzięki za wypowiedź.
Oczywiście, mamy umowy na realizację zadań projektu i to z zastrzeżeniem, że te prace mamy wykonać osobiście:)
Zatem, z mojego punktu widzenia, jestem przez dyrektora szkoły oddelegowany do realizacji zadania, w tym wypadku wycieczki. W ten sposób jestem usprawiedliwiony z nieobecności na zajęciach przewidzianych planem lekcji i nie mam prawa tracić z tego powodu wynagrodzenia. Tym bardziej nie ma prawa dyrektor żądać ode mnie podania o urlop bezpłatny.
Radca prawny, którego zatrudnia organ prowadzący, jeszcze się nie wypowiedział w tej materii. Podobno skierowano pytanie do kuratorium, tam padło stwierdzenie, że nie można wymagać prośby o urlop bezpłatny, ale jak potrącić nauczycielowi wynagrodzenie za nieobecność na lekcjach to dyrektor niech znajdzie odpowiednie przepisy we własnym zakresie.


Wróć do „Prawo oświatowe”