Czy mogę uczyć wf w szkole średniej?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

patelnia17
Posty: 1
Rejestracja: 2019-03-21, 14:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: dolnośląskie

Czy mogę uczyć wf w szkole średniej?

Postautor: patelnia17 » 2019-03-21, 14:10

Witam serdecznie.
Mam studia licencjackie z wychowania fizycznego a także studia magisterskie z pedagogiki. Czy po tych studiach mogę uczyć w szkole średniej?? Wiem że zmienili coś w oświacie i niestety nie jestem pewna czy po moich studiach nadal mogę uczyć wf wyżej niż szkoła podstawowa? Dziękuję i pozdrawiam

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć wf w szkole średniej?

Postautor: Michalll_95 » 2019-03-21, 19:33

Możesz uczyć wf-u wyłącznie na poziomie szkoły podstawowej. Żeby uczyć przedmiotu w szkole średniej potrzebny jest tytuł magistra na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub o treściach kształcenia zbliżonych do nauczanego przedmiotu. W praktyce mgr na AWF-ie jest konieczny.

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy mogę uczyć wf w szkole średniej?

Postautor: Multifachlehrer » 2019-04-23, 02:30

patelnia17 pisze:Witam serdecznie.
Mam studia licencjackie z wychowania fizycznego a także studia magisterskie z pedagogiki. Czy po tych studiach mogę uczyć w szkole średniej?? Wiem że zmienili coś w oświacie i niestety nie jestem pewna czy po moich studiach nadal mogę uczyć wf wyżej niż szkoła podstawowa? Dziękuję i pozdrawiam


Posiada Pani wykształcenie magisterskie, które daje uprawnienia do zajmowania stanowiska nauczyciela we wszystkich typach szkół (przypuszczam, że chodzi o pedagoga szkolnego - nie wiem, jaką Pani dokładnie ukończyła specjalizację). Licencjat z wychowania fizycznego daje uprawnienia do nauczania wf-u w kl. I-VIII szkoły podstawowej (wuefista też może uczyć w kl. I-III SP). W Pani przypadku, aby można było uczyć wychowania fizycznego w szkołach średnich - należałoby ukończyć 3-semestralne studia podyplomowe (kwalifikacyjne) np.: "Wychowanie fizyczne w szkole", "Nauczyciel wychowania fizycznego", "Wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną" itd. Studia podyplomowe nakładają się na posiadane wykształcenie (tu: magisterskie), dzięki czemu ma się uprawnienia do nauczania we wszystkich typach szkół.

Proponuję także złożyć zapytania do różnych uczelni i ośrodków doskonalenia nauczycieli (działających we współpracy z uczelniami wyższymi), czy udzielają specjalnych ofert dla osób posiadających licencjat z wychowania fizycznego. Może to być np.: przepisanie części przedmiotów, zaliczenie 1 lub 2 semestrów. Wszystko zależy od reguł panujących w danej uczelni wyższej. Znam takie szkoły wyższe, które zaliczają semestr na podstawie posiadanych dokumentów i nie pobierają opłaty za przepisany semestr. Płaci się tylko za dwa semestry, a na koniec otrzymuje się normalnie świadectwo ukończenia 3-semestralnych studiów podyplomowych.
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN

Malwabiala
Posty: 9
Rejestracja: 2021-12-28, 15:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy mogę uczyć wf w szkole średniej?

Postautor: Malwabiala » 2022-01-05, 14:40

No pewnie, że możesz uczyć w szkole ponadpodstawowej jak masz skonczoną magisterkę. NIe wiem jak sytuacja wygląda pod względem nauki wf w twoim przypadku, dopytaj dyrekcji. Ja musiałam dorabiać studia z gimnastyki korekcyjnej, robilam podyplomowo na reklama. Gładko poszło, fajna uczelnia :)


Wróć do „Prawo oświatowe”