Badania wstępne

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: ann » 2008-08-19, 19:00

Mag pisze:Czy każda szkoła płaci za badania swoich pracowników?

Ja za swoje płaciłam sama, ale była to szkoła prywatna, co pewnie sporo wyjaśnia (szkolenie BHP też robiłam na własny koszt) ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Badania wstępne

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-19, 20:15

ann pisze:Ja za swoje płaciłam sama, ale była to szkoła prywatna, co pewnie sporo wyjaśnia (szkolenie BHP też robiłam na własny koszt) ;)

no to Cię wrobiono bo nieważne czy prywatna czy publiczna gdzyż badania są na koszt pracodawcy tak czy inaczej. Z kodesu pracy
Art. 229.
§ 1. (175) Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy,

2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: Mag » 2008-08-19, 20:41

Dziękuję za odpowiedź. Widzę, że już na wstępie trzeba sie domagać o swoje.

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Badania wstępne

Postautor: Roxi » 2008-08-28, 19:54

Mam pytanie.Otoz jak wiadomo,1go wrzesnia zaczyna sie rok szkolny:D Jestem w trakcie robienia badan w medycynie pracy,mozliwe,ze jutro nie zdaze wszystkiego zalatwic,gdyz rano mam rade pedagogiczna,wiec w zwiazku z tym,czy moze sie opzonic podpisanie umowy? Chodzi mi o to,ze jak zaczynam prace 1go,czy moge umowe podpisac np 1go,albo 2go? Powinnam zaczac od 1go i chce miec to w umowie,by moc rozpoczac awans,a tu tak sie proobilo,iz kazano mi w przedostatni dzien wszystko zalatwiac,zamiast wczesniej...Czy ew mozna p0odpisac umowe jeszcze prezed doneisieniem wynikow badan,itd? Acha i jeszcze jedno? Jesli przypuszczalnie jutro nie zdaze zalatwic wszystkich badan,to wtedy bed emusiala doniesc to jakos 1go wrzesnia lub po,a wtedy chcac nie chcac dyrektor bedzie mi musiala udzielic kilku godzin wolnego...no i sama juz nie wiem za bardzo co mam robic,ale to nie moja wina,ze kazano mi wszystko robic na ostatnia chwile...:/

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: marianka » 2008-08-28, 20:24

Z Kodeksu Pracy:
§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. :(
Spróbuj wszystko załatwic jutro - proś o zwolnienie z Rady.

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Badania wstępne

Postautor: Roxi » 2008-08-28, 20:40

Kurcze...nie mam tez zaswiadczenia o niekaralnosci,bo ponoc nie bylo potzrebne a teraz sie okazalo,z ejednak jest,wiec jak niby mam jeszcze i to zalatwic w 1 dzien? :? Moze ew chociaz to zaswiadczenie mozna doniesc np 1go? o 10 mam rade,a od 8dopiero badania,jestem juz zarejestrowana,wiec moze pojdzie szybciej,ale boje sie,ze sie nie wyrobie w 1.5 godz..Hmm,nie wiem,jak to bedzie wygladac,jakbym ie byla na 1wszej radzie...

marianka
Posty: 114
Rejestracja: 2008-08-24, 21:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Badania wstępne

Postautor: marianka » 2008-08-28, 20:51

Roxi, spokojnie! To zaświadczenie z Rejestru możesz dostarczyc później. Co do badań; tak jak pisałam wyżej; uzgodnij z dyrekcją ewentualne spóźnienie/nieobecność. W tym przypadku usprawiedliwienie pewne - to przeciez także w interesie dyrektora abyś zdążyła na czas! Serdecznie pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Badania wstępne

Postautor: Roxi » 2008-08-28, 22:10

Ach,to mnie pocieszylas:) Nie wiem,czemu dyrekcja wczesniej nie skierowala mnie na badania,tylko dopiero niemal w ostatni dzien...i teraz na gwalt wszystkie zaswiadczenia zalatwiac musze..Mam nadzieje,ze sie wyrobie ze wszystkim,dzieki za wsparcie:)

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: Mag » 2008-08-28, 23:42

A mi księgowa powiedziała, że mogę badania lekarskie donieść do końca września (?)
a umowe o prace podpisuje w sierpniu.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Badania wstępne

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-29, 00:03

Mag pisze:A mi księgowa powiedziała, że mogę badania lekarskie donieść do końca września (?)
a umowe o prace podpisuje w sierpniu.

księgowa to ma tu do powiedzenia tyle co nic. Zatrudnia dyrektor i on decyduje

Mag
Posty: 69
Rejestracja: 2008-08-15, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: Mag » 2008-08-29, 00:17

Jethro Tull pisze:
Mag pisze:A mi księgowa powiedziała, że mogę badania lekarskie donieść do końca września (?)
a umowe o prace podpisuje w sierpniu.

księgowa to ma tu do powiedzenia tyle co nic. Zatrudnia dyrektor i on decyduje



Dyrektor zdecydował, żeby w tej sprawie udać się do księgowej ;)

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Badania wstępne

Postautor: Roxi » 2008-08-29, 19:23

Dokladnie.Ja na szczescie wyrobilam sie z badaniami,koczowalam dzis od 7 u lekarza i oplacilo sie,zalatwilam wszystko w godzine..:) Tez myslalam,z emoze badania mozna doniesc,jednak dyrektor powiedzial,ze jak ktos nie ma badan,to 1go wrzesnia nie zacznie nawet pracy...

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Badania wstępne

Postautor: maniakos » 2008-08-31, 04:56

ann pisze:
Mag pisze:Czy każda szkoła płaci za badania swoich pracowników?

Ja za swoje płaciłam sama, ale była to szkoła prywatna, co pewnie sporo wyjaśnia (szkolenie BHP też robiłam na własny koszt) ;)


Ja też zaczynam w prywatnej szkole. Nie dostałem skierowania. W takiej sytuacji nie wiem czy dostanę zaświadczenie od lekarza tak bez problemów?
Z drugiej strony skoro nie mam skierowania to już nie mój problem jak będę zwlekał z doniesieniem badań.

Szkolenie BHP długo trwało? Jaki koszt?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Badania wstępne

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-31, 14:14

maniakos pisze:Ja też zaczynam w prywatnej szkole. Nie dostałem skierowania. W takiej sytuacji nie wiem czy dostanę zaświadczenie od lekarza tak bez problemów?
Z drugiej strony skoro nie mam skierowania to już nie mój problem jak będę zwlekał z doniesieniem badań.


Skierowanie na badania to nie Twój problem lecz dyrektora podobnie jak i szkolenie BHP. I za jedno i drugie płaci pracodawca bez względu na to czy to szkoła publiczna czy prywatna.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Badania wstępne

Postautor: Basiek70 » 2008-09-01, 21:49

Jethro Tull pisze:
maniakos pisze:Ja też zaczynam w prywatnej szkole. Nie dostałem skierowania. W takiej sytuacji nie wiem czy dostanę zaświadczenie od lekarza tak bez problemów?
Z drugiej strony skoro nie mam skierowania to już nie mój problem jak będę zwlekał z doniesieniem badań.


Skierowanie na badania to nie Twój problem lecz dyrektora podobnie jak i szkolenie BHP. I za jedno i drugie płaci pracodawca bez względu na to czy to szkoła publiczna czy prywatna.


no dobrze, ale zapytam tak: jak nie masz tych badań/szkolenia bhp i jest kontrola w szkole to... co dalej? Kto jest pociągany do odpowiedzialności? i jakie są konsekwencje?
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."


Wróć do „Prawo oświatowe”