Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

PlastykaM
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-18, 08:54
Kto: student
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: PlastykaM » 2020-04-18, 09:31

Dzień dobry :)
Proszę o udzielenie informacji na temat kwalifikacji uprawniających do pracy w zawodzie nauczyciela plastyki w szkole podstawowej.
Ukonczylam studia I stopnia na kierunku „Malarstwo - w specjalizacji kostium i rekwizyt sceniczny”. Dodatkowo skończyłam studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku „Projektowanie ubioru, druku na tkaninie i akcesoriach”.
Czy można stwierdzić, że kierunek ukończonych przeze mnie studiów spełnia wymagania przygotowania merytorycznego w zakresie nauczania plastyki w szkole podstawowej? Jeśli nie, to proszę o sugestie jaki kierunek spełnia przygotowanie merytoryczne ww. zawodu?
Czy któreś studia na ASP w Łodzi spełnią wymogi przygotowania merytorycznego, np. studia magisterskie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacja sztuki wizualne reklama :evil: ?
A może jakiś inny kierunek?

Dodatków wiem, że konieczne jest także zdobycie przygotowania pedagogicznego / studia podyplomowych ''Przygotowanie pedagogiczne” 3 semestry. Kursów już chyba nie ma z przygotowania pedagogicznego?

Znalazłam jeszcze ''Kwalifikacje nauczycielskie. Przygotowanie pedagogiczne'' na uczelni w Lublinie. reklama
Wiem ze od 2019 zmieniło się prawo i niestety nie mogę nawet zdobyć po takich studiach podyplomowych uprawnień do nauczenia ogólnego w przedszkolu czy w szkole podstawowej w klasach 1-3.

Myśle,że powinno być jakieś rozwiazanie na tą sytuacje. Kocham prace z dziećmi i prowadzę warsztaty plastyczne w Centrum Kultury i Sztuki.

Jeśli wyżej wymienione uczelnie nie spełniają wymagań, bardzo proszę o sugestię placówek i kierunków/kursów po których mogę pracować w szkole podstawowej jako nauczyciel plastyki.

Pozdrawiam

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: Michalll_95 » 2020-04-18, 17:28

Wskazane wykształcenie w pełni odpowiada do pracy jako nauczyciel plastyki. Żeby zdobyć przygotowanie pedagogiczne można skończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, które jest praktycznie na każdej uczelni oraz odbyć praktyki w szkole. Można też znaleźć przygotowanie pedagogiczne stricte do plastyki i chyba takie rozwiązanie jest najlepsze. Nie wiem czy wszystkie uczelnie artystyczne posiadają oddzielne studia podyplomowe, ale na pewno na ASP w Warszawie takie studia się odbywają.

PlastykaM
Posty: 2
Rejestracja: 2020-04-18, 08:54
Kto: student
Przedmiot: Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: PlastykaM » 2020-04-18, 19:29

Michalll_95 pisze:Wskazane wykształcenie w pełni odpowiada do pracy jako nauczyciel plastyki. Żeby zdobyć przygotowanie pedagogiczne można skończyć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, które jest praktycznie na każdej uczelni oraz odbyć praktyki w szkole. Można też znaleźć przygotowanie pedagogiczne stricte do plastyki i chyba takie rozwiązanie jest najlepsze. Nie wiem czy wszystkie uczelnie artystyczne posiadają oddzielne studia podyplomowe, ale na pewno na ASP w Warszawie takie studia się odbywają.


Też tak myślałam, ale według Kuratorium Oświaty pierwsza przeszkoda to moja specjalizacja czyli kostium i rekwizyt sceniczny, który podono zawęża kierunek malarstwa. Kolejny problem to ukończone studia tylko I stopnia, a podstawówka została połączona z gimnazjum i nie do końca wiem czy w tej chili w klasach 4,5,6 mogłabym uczyć mając ukończony tylko licencjat. Oczywiście zamierzam skończyć studia II stopnia jak tylko dowiem się jaki kierunek jest wskazany do nauczania Plastyki... kiedyś był taki kierunek jak edukacja artystyczna w sztukach plastycznych, ale zostały wprowadzone zmiany i np na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi ten kierunek jest określony specjalizacją sztuk wizualnych i nie ma już w programie przygotowania pedagogicznego.
Ale przygotowanie pedagogiczne to nie problem... wiem,że są studia podyplomowe... ale Kuratorium Oświaty twierdzi, że nic mi to nie da, że najpierw muszę skończyć studia kierunkowe... tylko nie potrafią określić jakie to są studia kierunkowe.
A co do przygotowania plastycznego to oczywiście znalazłam, ale są jedynie przeznaczone dla osób, które są po studiach pedagogicznych i chcą nauczać więcej przedmiotów.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nie prowadzi studiów podyplomowych i chyba nigdy nie prowadziła.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: Michalll_95 » 2020-04-19, 07:59

PlastykaM pisze:Też tak myślałam, ale według Kuratorium Oświaty pierwsza przeszkoda to moja specjalizacja czyli kostium i rekwizyt sceniczny, który podono zawęża kierunek malarstwa.


Jeśli chodzi o specjalność to tak naprawdę decyzja zależy od dyrektora szkoły. Jeżeli w programie studiów są treści, które odpowiadają podstawie programowej plastyki to nie ma problemu. Zazwyczaj trudno jest znaleźć kierunek, który w każdym najmniejszym punkcie odpowiadał by podstawie, która co pewien czas też się zmienia, a dyrektorzy w tym przypadku nie będą tego analizowali widząc ukończony kierunek malarstwo. Plastyki uczą różni nauczyciele począwszy od malarzy, przez rzeźbiarzy i kończąc na historykach sztuki.

PlastykaM pisze:Kolejny problem to ukończone studia tylko I stopnia, a podstawówka została połączona z gimnazjum i nie do końca wiem czy w tej chili w klasach 4,5,6 mogłabym uczyć mając ukończony tylko licencjat.


Właśnie jest na odwrót. W szkole podstawowej na etapie klas IV - VIII wystarczą wyłącznie studia I stopnia. Sytuacja zmieniła się wyłącznie w klasach I - III - od 2020 r. uprawnienia można nabyć tylko na studiach magisterskich.

PlastykaM pisze:Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie nie prowadzi studiów podyplomowych i chyba nigdy nie prowadziła.


Faktycznie nie widzę teraz na ich stronie takiej możliwości. Sam kończyłem studium pedagogiczne będąc tam studentem, ale pamiętam, że jeszcze kilka lat temu oddzielne studia podyplomowe tam były. Jeżeli chcesz iść na magistra sztuki to tak naprawdę wystarczy wybrać dowolny kierunek, który cię interesuje i w mojej opinii bez problemu otrzymasz pracę w szkole podstawowej. Jednocześnie ze studiami magisterskimi można podjąć studium pedagogiczne, a jeżeli tej formy uczelnia nie oferuje to zostaje przygotowanie pedagogiczne w formie studiów podyplomowych.

Maciejka_76
Posty: 9
Rejestracja: 2021-07-02, 11:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka, Muzyka, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: Maciejka_76 » 2021-07-15, 15:09

Witajcie! Ja miałam własnie przygotowanie pedagogicze, które nabyłam podczas studiow licecncjackich, ale chciałam zostać nauczycielem plastyki. Szukałam, pytałam i finalnie skończyłam podyplomówkę z plastyki na reklama :evil: i bardzo soibie chwalę bo pracuje już jako nauczyciel plastyki :)

jd71
Posty: 2
Rejestracja: 2019-09-15, 12:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: jd71 » 2022-05-12, 15:30

To ja teraz też mam pytanie- jestem oligofrenopedagogiem (między innymi, bo kończyłam kilka specjalizacji pedagogicznych, ale akurat przez ostatnie 4 lata pracuję jako oligo:). Chciałam teraz zrobić sobie kierunek podyplomowy z "Historii sztuki i współczesnej kultury wizualnej". Czy to da mi uprawnienia do nauczania plastyki w szkołach podstawowych? Wszystko tak szybko się zmienia, że już sama nie wiem... zgłupiałam. Strona uczelni milczy o uprawnieniach.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: Michalll_95 » 2022-05-13, 08:46

Sprawdziłem te studia, jednak po nich plastyki nie można uczyć - brakuje tu praktycznych zajęć i w ramach studiów nie widzę też informacji o przygotowaniu pedagogicznym do tego przedmiotu. Najlepiej znaleźć studia dedykowane dla nauczycieli i z nazwą kierunku, która nie będzie budziła wątpliwości co do uprawnień do przedmiotu.

jd71
Posty: 2
Rejestracja: 2019-09-15, 12:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zdobyć kwalifikacje nauczyciela od Plastyki w szkole podstawowej 2020

Postautor: jd71 » 2022-05-22, 15:38

Dzięki. Tak w sumie myślałam, ale wolałam dopytać. Choć chyba i tak się na nie skuszę, tak dla rozwoju hobby.


Wróć do „Prawo oświatowe”