Kwalifikacje germanisty

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Daggy97
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-03, 15:36
Kto: student
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: małopolskie

Kwalifikacje germanisty

Postautor: Daggy97 » 2020-06-03, 16:10

Studiuję filologię niemiecką na prywatnej uczelni. W tym roku kończę licencjat z pełnymi uprawnieniami pedagogicznymi, jednak uczelnia utraciła prawo kształcenia nauczycieli i magisterka to już tylko "lingwistyka z modułem pedagogicznym". Praktyki są zarówno w szkole (240 h), jak i tłumaczeniowe (60h). Jak z uprawnieniami do nauczania w poszczególnych typach szkół?

Awatar użytkownika
Multifachlehrer
Posty: 50
Rejestracja: 2018-07-30, 02:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język niemiecki, Łacina, ...
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kwalifikacje germanisty

Postautor: Multifachlehrer » 2020-07-19, 05:03

Daggy97 pisze:Studiuję filologię niemiecką na prywatnej uczelni. W tym roku kończę licencjat z pełnymi uprawnieniami pedagogicznymi, jednak uczelnia utraciła prawo kształcenia nauczycieli i magisterka to już tylko "lingwistyka z modułem pedagogicznym". Praktyki są zarówno w szkole (240 h), jak i tłumaczeniowe (60h). Jak z uprawnieniami do nauczania w poszczególnych typach szkół?



Dzień dobry,
z tego co widzę - to wspomniana uczelnia z pewnością nie utraciła prawa do kształcenia nauczycieli, skoro prowadzi przedmioty objęte modułem pedagogicznym (a to świadczy, że uczelnia zapewniają absolwentowi przygotowanie pedagogiczne). Przypuszczam, że ta uczelnia dostosowała specjalizacje do swojego profilu i prowadzonych badań naukowych (w tym wypadku do lingwistyki stosowanej, czyli nacisk na językoznawstwo i praktycznej naukę języka). Także bez obaw! :-)

Kierunki studiów: Filologia obca oraz Lingwistyka stosowana + przygotowanie pedagogiczne dają możliwość wykonywania zawodu nauczyciela języka obcego. Istnieje też możliwość utworzenia na filologii specjalizacji „lingwistyka stosowana z modułem pedagogicznym”, „językoznawstwo stosowane z modułem pedagogicznym” itp. Przypuszczam, że w tym przypadku chodzi właśnie o specjalizację „lingwistyka stosowana z modułem pedagogicznym”.

Ukończenie studiów I stopnia (licencjackich) z filologii germańskiej o specjalizacji nauczycielskiej zapewni kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Ukończenie studiów II stopnia (magisterskich) z filologii germańskiej o specjalizacji „lingwistyka stosowana z modułem pedagogicznym” zapewni kwalifikacje do nauczania języka niemieckiego we wszystkich typach szkół (m.in. w liceum, technikum, branżowej szkole I i II stopnia, szkołach policealnych).

Pozdrawiam serdecznie
:-)
Multifachlehrer
_______________________________
Nauczyciel
języka niemieckiego, języka łacińskiego i kultury antycznej, filozofii, etyki, wiedzy o kulturze, historii muzyki, historii sztuki, muzyki, plastyki, zajęć artystycznych, historii, HiT-u, WOS-u, techniki

Oligofrenopedagog, Terapeuta autyzmu

Arteterapeuta, Muzykoterapeuta

Specjalizowanie się w standardach kształcenia nauczycieli określanych przez MNiSW oraz w kwalifikacjach wymaganych przez MEN


Wróć do „Prawo oświatowe”