praktyka w ramach przygotowania pedagogicznego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

magdalena2000
Posty: 5
Rejestracja: 2021-01-04, 00:14
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

praktyka w ramach przygotowania pedagogicznego

Postautor: magdalena2000 » 2021-01-04, 19:03

Witam
Jestem w trakcie realizacji studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego. Studia magisterskie ukończyłam na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt, więc nie posiadam tzw. wykształcenia kierunkowego. Gdzie w takim razie i w jaki sposób mam odbyć praktykę, w sytuacji gdy kierunek kształcenia nie pokrywa się z podstawą programową? Z informacji uzyskanych na uczelni praktyki powinnam odbyć w szkole podstawowej i ponadpodstawowej w wymiarze 75 godzin w każdej z nich. Kto decyduje o tym czy przedmioty oraz ich wymiar godzinowy pozwalają na prowadzenie przeze mnie podczas praktyk lekcji np. z biologii czy chemii?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: praktyka w ramach przygotowania pedagogicznego

Postautor: Michalll_95 » 2021-01-05, 20:27

Wszystko zależy od tego, czy treści w programie studiów pokrywają się z podstawą programową dla danego przedmiotu. Zasadniczo w sytuacji kiedy kierunek nazywa się inaczej, niż przedmiot decyduje dyrektor szkoły, a często tak jest np. matematyki nie uczy się wyłącznie po skończonej matematyce, ale po różnych studiach inżynierskich.

W przypadku szkoły ponadpodstawowej można poszukać technikum, które kształci w zawodzie podobnym do ukonczonego kierunku studiów.

magdalena2000
Posty: 5
Rejestracja: 2021-01-04, 00:14
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: praktyka w ramach przygotowania pedagogicznego

Postautor: magdalena2000 » 2021-01-06, 09:24

Dziękuję za odpowiedź. A czy praktyki pedagogiczne mogą byś przeprowadzone w szkołach rolniczych prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy tylko tych podległych MEN?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: praktyka w ramach przygotowania pedagogicznego

Postautor: Michalll_95 » 2021-01-12, 08:06

Jeżeli są to technika / szkoły branżowe to myślę, że tak. Dobrze jest się dopytać na uczelni. U mnie podczas przygotowania pedagogicznego w zakresie kształcenia plastycznego nie mogliśmy odbyć go w liceum plastycznym, ale nie dlatego, że nadzoruje je MKiDN, tylko akurat z plastyki trzeba tam posiadać inne przygotowanie. Najlepiej zapytać się opiekuna praktyk na uczelni, on będzie najlepiej zorientowany.


Wróć do „Prawo oświatowe”