Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Agata.B
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-25, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: Agata.B » 2022-08-25, 10:21

Witam serdecznie,
mam bardzo ważne pytanie, jestem nauczycielem etyki oraz wos-u. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku: pedagogika, specjalizacja: edukacja filozoficzno-społeczna co uprawnia mnie do nauczania w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej takich przedmiotów jak: etyka, filozofia, wos, wok. Studia magisterskie ukończyłam na kierunku: historia, specjalizacja: judaistyka. Chciałaby wiedzieć czy mogę uczyć w szkole historii? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-25, 18:02

Moim skromnym zdaniem ma Pani kwalifikacje do nauczania historii we wszystkich typach szkół, bo magisterskie kierunkowe Pani posiada, a przygotowanie pedagogiczne rozumiem, że ma Pani po studiach 1-stopnia. Specem od kwalifikacji jest na tym forum Multifachlehrer (sam wysłałem zapytanie do tego Pana), ale pewnie jest na urlopie i odpoczywa od oświatowej rzeczywistości, ponieważ ostatnią aktywność miał 25 czerwca.

Agata.B
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-25, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: Agata.B » 2022-08-26, 10:35

No właśnie mam problem, bo byłam na paru rozmowach i mam sprzeczne informację, bardzo się zdziwiłam po ostatniej rozmowie gdy Pani Dyrektor oznajmiła mi że tok moich studiów nie pokrywa się z podstawą programową. A zgodnie z rozporządzeniem przecież wynika że nauczyciel posiadający przygotowanie pedagogiczne ( ja właśnie je posiadam ukończywszy studia 1-szego stopnia) i który ukończył studia kierunkowe 2 go stopnia może nauczać historii. Będę pisać do kuratorium bo chyba nie pozostaje mi nic innego. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Pozdrawiam

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-26, 11:09

Wysłałem do Pani wiadomość na priv.

Agata.B
Posty: 3
Rejestracja: 2022-08-25, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: Agata.B » 2022-08-26, 13:56

Niestety nic nie otrzymałam

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-26, 14:17

Teraz chyba przeszła

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-26, 14:38

Jeszcze coś dodałem w poczcie. Powodzenia :)

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: Michalll_95 » 2022-08-26, 16:06

Agata.B pisze:Witam serdecznie,
mam bardzo ważne pytanie, jestem nauczycielem etyki oraz wos-u. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku: pedagogika, specjalizacja: edukacja filozoficzno-społeczna co uprawnia mnie do nauczania w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej takich przedmiotów jak: etyka, filozofia, wos, wok. Studia magisterskie ukończyłam na kierunku: historia, specjalizacja: judaistyka. Chciałaby wiedzieć czy mogę uczyć w szkole historii? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam


Aby uczyć jakiegokolwiek przedmiotu w szkole ponadpodstawowej należy skończyć studia magisterskie lub podyplomowe właściwie dla danego przedmiotu wraz z przygotowaniem pedagogicznym do tego przedmiotu. Studia I stopnia z przygotowaniem pedagogicznym dają te przygotowanie do szkoły podstawowej, natomiast nie do liceum czy innych szkół ponadpodstawowych.

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-26, 17:04

Ale pani Beata skończyła magisterkę z historii

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: Michalll_95 » 2022-08-27, 15:21

andreas3miasto pisze:Ale pani Beata skończyła magisterkę z historii


Tak, ale bez przygotowania pedagogicznego. Pani Agata ukończyła studia I stopnia, na których przygotowanie pedagogiczne historii nie obejmowało, więc brakuje dydaktyki przedmiotu (historii), co trzeba uzupełnić, aby móc nauczac tego przedmiotu.

andreas3miasto
Posty: 6
Rejestracja: 2022-08-10, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język niemiecki
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kwalifikacje do nauczania lekcji historii

Postautor: andreas3miasto » 2022-08-27, 16:19

I tutaj jest właśnie ten ból i pomieszanie, Ja wiem, że w definicji według MEiN przygotowanie pedagogiczne zawiera coś takiego jak dydaktyka szczegółowa. Ale powstają szkoły, które oferują podyplomówki cytuję (nie podaję linku, coby nie było kryptoreklamy.

Przygotowanie pedagogiczne – dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej

KWALIFIKACJE
Planowany termin pierwszego zjazdu online: 24-25.09.2022

Studia w systemie zdalnym (ONLINE) synchronicznym:

Studia nadające kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela.
Studia nadają kwalifikacje do pracy w szkołach i w placówkach oświatowych oraz oświatowo-wychowawczych na stanowisku nauczyciela w szkole podstawowej i ponadpodstawowej.

Przygotowanie pedagogiczne ma na celu wyposażenie osoby prowadzące powierzone im przedmioty kształcenia w podstawowy warsztat umiejętności dydaktycznych.

Program

Przygotowanie psychologiczno – pedagogiczne – 180 h
Podstawy dydaktyki i emisja głosu – 60 h

Dydaktyka przedmiotu nauczania/ zajęć (dydaktyka szczegółowa – metodyka nauczania zgodna z posiadanym przygotowaniem merytorycznym w zakresie przedmiotu lub zajęć) – 150 h

Praktyka w zakresie przygotowania psychologiczno – pedagogicznego – 30 h

Praktyka w zakresie nauczania przedmiotu (lub prowadzenia zajęć) – 120 h

CZYLI; jakby nie patrzeć przygotowują do wszystkiego


Podobnie jest z językami obcymi. Nie ma rozgraniczenia na niemiecki, angielski itd- tylko przygotowanie nauczycieli do nauczania języków obcych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych


Wróć do „Prawo oświatowe”